(Alar Truu)

Kolm kuud tagasi oli peaminister Jüri Ratas suhtekorraldajat-ärimeest Janek Mäggit riigihalduse ministriks tuues kindel, et huvide konflikti ei tule. Samas nentis Ratas, et küsimus on selles, „kuidas inimene hakkab käituma“.

Nüüdseks on Mäggi ettevõttest vahepeal tõepoolest lubaduse järgi juba lahkunud. Minister ise pole salanudki, et on tegelenud oma firmaga nii tegevjuhi ametisoleku ajal kui ka nõustab jätkuvalt ettevõtte töötajaid ja veelgi enam – kavatseb seda ka edaspidi teha.

Asjade selline seis tekitab mõistagi küsimuse, kuidas sobib ministri praegune käitumine kokku enne ametisse asumist jagatud lubadustega. Igatahes peaministrit asendav justiitsminister leidis, et kui Mäggi on enne ministriametisse asumist midagi lubanud, siis peab ta seda ka täitma. Sellise hinnanguga ei jää üle muud kui nõustuda. Praegu jääb ministri öeldust pigem mulje, et tekkinud on sümbioos, kus minister nõustab töö käigus oma ettevõtet. Vastuseta on aga küsimus, kelle huvid seatakse esikohale?

Taoliste kahtluste vältimiseks oleks parim variant see, kui poliitikasse siirdunu mitte ainult ei taanduks oma ettevõtte tegevjuhtimisest, vaid loobuks vähemalt ajutiseks ka omanikustaatusest. Samas võib poliitikupõli kiiresti lõppeda ning tahes-tahtmata peab mõtlema toimetulekule ka pärast poliitikukarjääri.

Mäggi puhul ilmneb, et ta ei usalda oma firmat omapäi tegutsema ka ministriksoleku ajal. Nüüd on peaminister Ratasel käes kas enesekehtestamise või silma kinnipigistamise koht.

Pole teada, kas valitsus elaks üle juba üheksanda ministri ametist lahkumist. Kui Mäggi aga jätkab korraga kahel toolil istumist, tähendaks see teistsuguse poliitkultuuri juurutamist, kus lubatakse üht, aga tehakse nii, nagu isiklikule ärile kasulikum. Kui Ratas noogutaks mõistvalt, et nõustamine pole ju ometi oma ettevõttes töötamine, siis ei jää muud, kui oodata hinnakirja avaldamist, kui palju maksaks ministrilt suhtekorraldusteenuse tellimine.

Jaga artiklit

23 kommentaari

M
mees  /   17:19, 5. aug 2018
tohib küll ,kui saab mölemma tooliganhakkama...
E
Ekre  /   22:32, 3. aug 2018
See pole ju mingi minister. Las istub, ei huvita!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis