Maailm

TÕELINE FANTOOM – mida teeb Venemaal Edward Snowden? (7)

Aadu Hiietamm, 2. august 2018, 08:05
MOSKVA FANTOOM: Venemaal viis aastat tagasi varjupaiga saanud Edward Snowden (35) väldib avalikkust ning teda näeb vaid videosilla kaudu konverentsidel. Foto: Reuters/Scanpix
Viis aastat tagasi, 1. augustil 2013 andsid Vene võimud varjupaiga maailma tuntuimale vilepuhujale Edward Snowdenile. Pärast pikendamist kehtib tema elamisluba 2020. aastani. Snowdeni elupaika Venemaal ei ole julgeolekulistel kaalutlustel avalikustatud.  

USA Luure Keskagentuuri (CIA) ja riikliku julgeolekuameti (NSA) endine kaastöötaja Edward Snowden pani maailma kihama 2013. aasta juuni algul, kui ta avalikustas NSA ebaseadusliku nuhkimisprogrammi PRISM. Snowden viibis sel ajal Hongkongis. Vahistamise kartuses lahkus ta Hongkongist ja saabus 23. juunil Moskvasse Šeremetjevo lennujaama. Sinna jäi ta kuni 1. augustini, kui Vene võimud andsid talle kõigepealt aastaks ajutise varjupaiga ning seejärel kolmeks aastaks elamisloa, mida 2017. aastal pikendati veel kolmeks aastaks.

Samal teemal

Praeguseks on Snowden elanud Venemaal üle viie aasta. Majanduslikult läheb tal hästi. Snowden esineb sageli videosilla kaudu rahvusvahelistel konverentsidel ning saab iga kord keskmiselt 10 000 dollarit honorari. Avalikult on ta end näidanud vaid oma advokaadile Anatoli Kutšerenale ja valitud ajakirjanikele. Seetõttu kutsutakse teda ka fantoomiks või Moskva fantoomiks. Snowden võtab sageli sõna Twitteri vahendusel.

Ei kasuta krediitkaarti

Hoolimata teda ümbritsevast salapärast elab Snowden oma sõnul täiesti normaalset elu. „Inimestel on ettekujutus, et ma elan sõjaväebaasis või palees ning ukse taga seisavad relvastatud valvurid. Tegelikult elan ma tavalises korteris koos sõbranna Lindsayga  ja maksan üüri nagu kõik teised,“ vahendab teda Frankfurter Rundschau. Snowden lisas, et ta ei kasuta krediitkaarti ning püüab eraelu hoida avalikkusest võimalikult kaugel. Advokaat Kutšerena kinnitusel on Snowden viimastel aastatel külastanud Venemaal paljusid paiku.

MOSKVA FANTOOM: Venemaal viis aastat tagasi varjupaiga saanud Edward Snowden (35) väldib avalikkust ning teda näeb vaid videosilla kaudu konverentsidel.Foto: AFP/Scanpix

Juuni lõpus kritiseeris Snowden ajalehele Süddeutsche Zeitung antud intervjuus julgelt Venemaa võime. „Venemaa valitsus on mitmel moel korrumpeerunud. Venelased on sooja südamega ja targad. Probleem on nende valitsus, mitte rahvas,“ rõhutas ta. 

USAs on Snowden kuulutatud tagaotsitavaks. Teda süüdistatakse spionaažis ja riigireetmises, mille eest võidakse kohtus määrata isegi surmanuhtlus. Seetõttu ei saa ta ka Venemaalt lahkuda. 

Eitab Vene agendiks olemist

Saksamaa vastuluurejuht Hans-Georg Maassen spekuleeris juba paari aasta eest võimalusega, et Snowden on Vene agent. Maassen peab võimalikuks, et Snowden ei avalikustanud USA saladusi sugugi vaid omal soovil, vaid ta töötas Venemaa heaks. Samas tunnistas Maassen, et seda väidet on raske tõestada.

Enne 16. juulil Helsingis toimunud USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumist spekuleeriti meedias võimalusega, et Putin võib anda Snowdeni mingi soodsa diili eest USA-le välja. Putini pressiesindaja rõhutas seepeale, et niisugusele võimalusele isegi ei mõelda. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee