Kommentaar

Ardo Asperk | Lastetusmaks soodustab väljarännet (25)

Ardo Asperk, stand-up koomik, 3. august 2018, 18:41
 
Et eestlased rahvusena püsima jääks, on meil hädavajalik tõsta iive positiivseks ja vähendada noorte väljarännet. Lastetusmaks ei puuduta rahvastiku vähenemise peamisi põhjuseid, vaid töötab mõlemale eesmärgile hoopis vastu.

Eesti noored siirduvad üha enam välisriikidesse, otsides suuremat palka, paremaid võimalusi eneseteostuseks, mõnusamat kliimat, sõbralikumat ja avatumat ühiskonda jne. Põhjuseid lahkumiseks on mitmeid ning lastetusmaks annab ühe veel juurde.

Pakutud ravi süvendab haigust

Kui oled majanduslikult kindlustamata noor, kes on kahevahel, kas jääda Eestisse või minna välismaale paremat elu looma, siis vaevalt riigi poolt talle kaela väänatud maks kallutab ta kaalukausi poolele, et “oh, Eesti tundub ikka vahva koht, millega oma tulevik siduda!”.

Pigem seab ta sammud kuhugi mujale, kus riik nii perversselt tema isiklikku ellu ei sekku. Enamik inimesi saavad elu jooksul mingil hetkel lapsed ja loovad pere. Kui me nad aga enne siit lastetusmaksuga eemale peletame, siis leiavad nad uue elupaiga, kus tulevikus oma pered luua. Sellest võidavad Austraalia, Kanada, Soome, aga mitte Eesti. Lastetusmaksu kehtestamisel jõuame absurdsesse olukorda, kus sümptomi ravimisel hoopis süvendame tegelikku haigust.

Lastetusmaksu pooldajad õigustavad end väitega, et kuna lastetud pole riigile tulevasi maksumaksjaid juurde tootnud, siis peaksid nad ise kõrgemat maksukoormust kandma. Samas ei või sa ka lapsi saades kunagi kindel olla, et nad meie ühiskonda panustama hakkavad. Agraarühiskonnas oli lastest talutööde tegemisel juba varakult kasu. Tänapäeval on lapsed aga nii vanematele kui riigile pigem kulutus, mille nad täisealiseks saades töö ja oma laste saamisega kompenseerivad.

Äkki laps ei toogi tulu?

Kui aga Eestis üles kasvanud inimene lahkub täisealiseks saades teise riiki ega naasegi enam kodumaale, siis Eestile ongi ta olnud ju ainult kuluallikas. Mõtle kõigile nendele tasuta koolilõunatele, mida tüüp sai, et siis pärast südamerahuga Austraaliasse möllama minna! Kas vääname tema vanematele ka tagantjärgi maksu peale? Puhtrahalises mõttes on ju olematu laps väiksem kulu, kui laps, kes täiskasvanuna siit putku paneb. Ehk õppis ta isegi Eesti ülikoolis ning rakendab nüüd tasuta omandatud oskusi väljaspool Eesti tööturgu?

Mis siis, kui su lapsest kasvab kriminaal, kes esiteks teeb kahju teistele ning hiljem vanglakaristust kandes elab aastaid maksumaksja kulul? Mis siis, kui su laps sünnib nii sügava puudega, et vajab elu lõpuni pidevat hoolt ning tal pole parima tahtmisegi juures võimalik olla produktiivne ühiskonna liige? Vanematele maksud peale?

Need ideed on haiglased, kuid mitte haiglasemad kui lastetusmaks. Seni, kui tuhanded lapsed elavad allpool vaesuspiiri või lastekodudes, on äärmiselt vastutustundetu karistada maksuga noori, kes ei soovi säärast viletsust juurde toota. Töötame selle nimel, et muuta Eesti noortele atraktiivseks riigiks, kus nad tahavad elada ja peresid luua, ning ärme peleta neid siit mingi loogikavaba maksuga.

25 KOMMENTAARI

v
vene aeg 7. august 2018, 18:34
said 18 ja oli lastetusmaks kohe sai veits muiatud aga nii oli mingi nutjate põlvkond astmeline tulumaks tuleb teha alla 1000 18 2000 2o üle 3000 25 4000 30 5000 35 jne
p
puhh 7. august 2018, 09:07
õige asja eest tuleks maksta. Aga riik toetab lapsi. Kõiki lapsi, olgu ta alkohoolok. narkomaan, lapsi, kes ei täida koolikohustust, on lausa kurjateg...
(loe edasi)
Loe kõiki (25)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee