Eesti uudised

TELEFON ON PUNANE: petukõned tulevad nüüd igalt poolt Okeaaniast (3)

Erko Olumets, 25. juuli 2018 14:16
Kui telefonikõne saabub eksootilisest riigist, pole mõtet vastu võtta ega tagasi helistada.Foto: Anni Õnneleid
Lisaks Samoale, Tongale, Naurule tulevad petukõned nüüd ka Vanuatu suunakoodiga numbritelt. Telia ja Elisa kinnitavad petukõnede jätku.

Petukõnede esimene laine jõudis Eestini pühapäeva õhtul, kui peamiselt tehti kõnesid Samoast. Eile kinnitas Elisa, et kõned tulevad ka teistelt Vaikse ookeani saareriikidelt. Täna on nimekirja lisanenud ka Vanuatu.

Samal teemal

"Jah, panime tähele uut kõnede lainet Vanuatust ja teistest riikidest ja oleme tarvitusele võtnud ka vastavad abinõud," ütles Telia riskijuhtimise osakonna juhi Andreas Meister.

"Numbrid, kust on tehtud uusi kõnesid, on blokeeritud, kuid palume klientidel, kes saavad mõnest eksootilisest riigist pärit numbrilt vastamata kõne, meid sellest teavitada. Kui tegu on numbriga, mille pealt tehakse pidevalt operaatori võrku n-ö spämmikõnesid, saab operaator selle blokeerida."

"Soovitame tundmatutelt välismaa numbritelt tulnud vastamata kõnesid ignoreerida. Tasub meelde jätta, et kalliks läheb kõne vaid sel juhul, kui inimene otsustab tagasi helistada. Vastamata kõne kliendile kulu ei tekita, samuti ei teki kulu siis, kui inimene Eestis olles kõnele vastab – sellisel juhul maksab kõne eest helistaja. Seda kelmid ei taha ja seetõttu tehakse just vastamata kõned," lausus Meister.

Ka Elisa ja Tele2 kliendid on kõnesid saanud Vanuatult.

"Kahtlased kõned Okeaania saareriikidest on viimastel päevadel sagenenud," Jälgime selliseid kõnesid eritähelepanuga ning sulgeme kahtlased numbrid vastavalt vajadusele. Palume inimestel olla tähelepanelikud ning mitte vastata võõrastele numbritele. Kui on teada, et selles piirkonnas ei ole ühtegi reisivat tuttavat, siis kõnele vastata või tagasi helistada ei tasu.

"Elisa kliendid on andnud teada kõnedest välisriikide numbritelt, seda eelkõige Vanuatult, mille suunakood on +678. Enne tundmatule numbrile tagasi helistamist soovitame tutvuda rahvusvahelise kõne hinnakirjaga, misjärel otsustada, kas see kõne teha või mitte," ütles Elisa suhtekorralduse spetsialist Marge Sillaots.

"Kinnitame, et tegeleme antud kahtlaste telefoninumbrite blokeerimisega. Kindlasti võivad kliendid anda samuti teada tundmatutelt välisriikide numbritelt tulnud kõnedest. Elisa ei spekuleeri viimastel päevadel tehtud kõnede algataja rahvuse või riigiga. Saame vaid kinnitada, et kõned laekusid meie võrku," kinnitas Sillaots.

"Kahtlased kõned Okeaania saareriikidest on viimastel päevadel sagenenud," sõnas Tele2 kommunikatsioonijuht Kertu-Kätlin Käis.

„Kui kõnet välismaalt oodata ei ole, siis ei maksa vastata tundmatult numbrilt tulnud vastamata kõnele, eriti kui helistaja on nimme lasknud telefonil vaid mõni hetk kutsuda," soovitas PPA pressiesindaja Maria Gonjak.

„Aastaid on üks levinuimaid petuskeeme olnud vastamata kõnede tegemine välismaa numbritelt, millele tagasi helistades võetakse helistajalt mitmekordset tariifi."

Loe täpsemalt Samoa petukõnede kohta SIIT.

Samal teemal

14.01.2020
TASUB TEADA: kuidas saada aru petukõnest ja mida sellega peale hakata?
20.10.2018
Raivo Kiisler Tonga tüngakõnedest: helistaja oli Tonga kuningas ise
20.10.2018
Ettevaatust! Sulid teevad jälle välismaalt petukõnesid
01.10.2018
HOIATUS: eestlased saavad kahtlustäratavaid kõnesid Hongkongist