KESKKRIMINAALPOLITSEI HOIATAB: kui kõnet välismaalt pole oodata, ei tasu telefonile vastata ega tagasi helistada. (kuvatõmmis / Keskkriminaalpolitsei Facebook)

Pühapäeva õhtul alanud petukõnede laine Vaikse ookeani saareriigikestest mõjutas paljusid eestlasi. Elisa klientidele helistati Okeaaniast enam kui 75 000 korda.

"Saame tänaseks öelda, et Samoa suunakoodiga kõnesid sai enam kui 70 000 klienti. Nauru suunakoodiga kõnesid üle 5000. Tonga suunakoodiga kõnesid oli üle poolteise tuhande," ütles Elisa suhtekorralduse spetsialist Marge Sillaots Õhtulehele. 

"Taolisi kõnesid tuleb lihtsalt ignoreerida, SMSid kustutada ning uudishimule mitte voli anda. Kalliks läheb kõne vaid sel juhul, kui otsustatakse tagasi helistada," soovitas Sillaots, lisades, et Elisa võrgust tagasi helistades kehtib välismaale helistamise tariif.

"Näiteks Samoa suunakoodiga telefoninumbrile helistamise kõneminut maksab 1,66 eurot."

Kuigi Elisa on täheldanud lisaks Samoa suunakoodiga ka massilist helistamist Nauru ja Tonga suunakoodiga numbritelt siis Telia väidab vastupidist. "Me ei ole täheldanud mujalt suundadelt masskõnesid," väitis Telia sisekommunikatsioonijuht Marina Bachmann. 

"Antud juhul olid tehtud väga lühikesed kõnekatsed eesmärgiga, et inimesed helistaks vastamata kõne peale tagasi," selgitas Bachmann.

"Tagasi helistades said inimesed enamasti petuskeemist kohe aru ja seetõttu kujunes kõne hinnaks enamasti 20 senti kuni paar eurot."

Tele2 teatel ükski ettevõtte klientidest nädalavahetusel toimunud massiliste Samoa-petukõnede ohvriks ei langenud ning tagasi ei helistanud.

“Eestlaste teadlikkus on kasvanud," ütles Tele2 klienditeenindusdirektor Sirli Seliov.

"Veel aasta tagasi läks ikka mõni selliste kõnede õnge. Antud pettuse valem on, et kuskil sajusaartel on registreeritud ülisuure hinnaga tasuline number, millelt tehakse vastamata kõne. Petturite eesmärk on, et inimene tasulisele numbrile tagasi helistaks. Praegu said õnneks hoopis petturid ise kahju,” rääkis Seliov.

Kelmide eest hoiatas ka näitleja Peeter Oja:

Loe Samoa petukõnede kohta täpsemalt SIIT.

Jaga artiklit

12 kommentaari

S
see  /   11:22, 25. juuli 2018
oli ju Samoa küberrünnak Eesti telefonivõrkude vastu.
P
pidi meeletult aega olema  /   10:24, 25. juuli 2018
et nii palju kordi numbreid valida!!!!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis