Eesti uudised

Geenihaigused, mis hävitavad elu: haisev keha, tihe karvkate ja vohavad kasvajad  (10)

Piret Pappel, 21. juuli 2018 00:01
Tüükja epidermodüsplaasia puhul saab kasvajaid ära lõigata, kuid need kipuvad tagasi kasvama.Foto: zakir hossain chowdhury zakir /

Kinolinal seiklevad tavatute võimetega mutantidest superkangelased, kuid ka päriselt on olemas inimesi, kelle geenid on keskmise liigikaaslasega võrreldes tavatud. Osa mutatsioone on kasulikud. Näiteks on kiviajast saati levinud geenivariant, mis lubab täiskasvanud inimesel seedida laktoosi ehk piimasuhkrut. Mõned seisundid on üliharuldased ja võivad elu raskeks teha või seda kõvasti lühendada. Allpool toome neist lugejani seitse.

Ülikiire vananemine toob ka kiire surma 

Progeeria ehk Hutchinsoni-Gilfordi sündroom on väga ohtlik, sest põhjustab ülikiiret vananemist. Raugastumine algab juba esimestel eluaastatel ning sellega kaasneb näiteks arterite lubjastumine. Progeeriaga sündinud lapsed surevad tavaliselt teismeeas infarkti või insulti. Vaid üksikud neist on suutnud elada 20. sünnipäevani. Õnneks on sündroom üliharuldane ja avaldub ühel lapsel kaheksa miljoni hulgast. Progeeriat tekitavad LMNA-geenis tekkinud mutatsioonid. See DNA piirkond vastutab rakutuuma sisemist membraani toetavate valkude tootmise eest. Harv tõbi huvitab geneetikuid, kes loodavad selle abil vananemise saladusi lahti muukida.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee