Maailm

KIVIAJA DIEET: mida sõi 5300 aastat tagasi elanud jäämees Ötzi enne surma? (5)

Aadu Hiietamm, 19. juuli 2018, 17:50
MUUMIAT UURIMAS: Teadlased uurivad 5300 aastat tagasi elanud Ötzi. Foto: AP/Scanpix
Teadlased uurivad jäämees Ötzi muumiat, ja seda alates selle leidmisest 1991. aastal. Ikka ja jälle selgub tänu uuringutele midagi uut ja huvitavat. Nii selgus äsja jäämehe maosisu analüüsides, mida ta oli 5300 aastat tagasi enne surma söönud. Ötzi toidusedelis oli kaljukitse ja punahirve liha ning üheteranisust valmistatud kört, vahendab ajakiri Current Biology. 

Jäämehele meeldis just rasvane liha. Loomarasva osakaal tema maosisus oli koguni 46%. Praguste toitumissoovituste järgi ei tohiks rasv moodustada üle 10% päevasest kalorite hulgast. Ötzi söödud liha oli toores või kuivatatud, arvavad teadlased.

Liha kõrvale ampsas jäämees üheteranisust (iidne nisusort, mida inimkond hakkas kasvatama juba 10 000 aastat tagasi) valmistatud körti. Üheteranisujahu on 100 korda väiksema gluteenisisaldusega kui tavaline nisujahu. Veel leidsid teadlased Ötzi maost jälgi mürgisest sõnajalast. Tõenäoliselt soovis jäämees mürgi abil vabaneda soolestikus elavatest parasiitidest. Välistatud pole ka võimalus, et ta sõi mürgist sõnajalga kogemata.

Kõigi märkide järgi teadis Ötzi, et rasv on hea energiallikas. Energiat on aga Alpides 2000 meetrist kõrgemal liikudes väga vaja. 

Ötzi leidsid saksa mägironijad

Samal teemal

Lõuna-Saksamaalt Nürnbergist pärit saksa mägironijate paar Helmut ja Erika Simon leidis Ötztali Alpidest 3210 meetri kõrgusel liustikust muumia 19. septembril 1991. Selle lähemal uurimisel selgus, et tegemist on umbes 5300 aasta eest elanud 45–46aastase ja 158 sentimeetri pikkuse mehega, kes suri tõenäoliselt vägivaldset surma. Nimelt oli talle lastud nool selga.

Mullu aga võtsid teadlased tagasi versiooni, et surma põhjus oli noolehaav. Nimelt selgus uuringutel, et kivist nooleots oli vigastanud vaid jäämehe pindmisi kudesid. Nüüd peavad teadlased surma põhjuseks alajahtumist.

Algselt uuriti Ötzit Austrias Innsbruckis, kuid Itaalia võimud suutsid tõestada, et muumia leiti ikkagi nende pinnalt, ja jäämees tunnistati ametlikult “itaallaseks”. Alates 1998. aastast lebab muumia Põhja-Itaalias Bolzano (Bozeni) linnas Lõuna-Tirooli arheoloogiamuuseumis.

JÄÄMEES ÖTZI: 2011. aastal tegid Hollandi kunstnikud Adrie ja Alfons Kennis tänapäevast kriminalistikatarkvara appi võttes Ötzi 3D-kuju. Foto: AFP/Scanpix

Alates 2011. aastast on samas vaatamiseks väljas ka  Ötzi tõetruu 3D-kuju, mille tegid tänapäevast kriminalistikatarkvara appi võttes Hollandi kunstnikud Adrie ja Alfons Kennis.

Ötziga on seotud palju legende. Näiteks surid ootamatult kümmekond inimest, kes olid muumiaga lähemalt kokku puutunud. Seetõttu räägitakse ikka ja jälle viimase needusest. 

Kummaliseks peetakse sedagi, et 201. aasta septembris nurjas ootamatult halvenenud ilm Ötzi leidmise 20. aasta päeva tähistamise, ja seda muumia leiukohas 3210 meetri kõrgusel. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee