Eesti uudised

865 000 EUROT: miks on vaja muuta haigekassa ja töötukassa praegust nime? (48)

Erko Olumets, 19. juuli 2018 12:16
Eesti Töötukassa Tartumaa osakondFoto: Aldo Luud
Haigekassa ja töötukassa leiavad, et asutuste praegused nimed ei kajasta selgelt organisatsioonide põhisisu. Nimede muutmine läheb maksma 865 000 eurot.

Eesti Töötukassa uueks nimeks saab Eesti Töökassa. Eesti Haigekassa uue nime osas ei ole veel kokkuleppele jõutud, küsimus tuleb arutlusele sügisel, kui koguneb haigekassa nõukogu.

Haigekassa ja töötukassa sõnul ei anna organisatsioonide praegused nimed enam piisavalt selgelt asutuste põhisisu ja tegevusala edasi.

Samal teemal

Sotsiaalministeeriumi eelnõu koostati koos töötukassa ja haigekassaga.

Eelnõu kohaselt pärsib praegune haigekassa nimi edasist arengut ja keskendub liigselt haigustele: "Haigekassa nime muutmine annab inimestele selgemalt edasi asutuse uuenenud arengusuuna – inimesekeskne ning tervise edendamist ja säilitamist toetav tegevus unustamata seejuures ka organisatsiooni põhitegevust – ravikindlustushüvitiste võimaldamist."

Töötukassa nimevahetus on samuti tingitud asutuse fookuse muutumisega.  Töötukassa põhitöö on peale töötute abistamise ka töötavate inimeste tööl püsimisele kaasa aitamine ja noorte suunamine tööturul ning samuti tööandjate abistamine vajaliku tööjõu leidmisel ja koolitamisel.

Kokku läheb organisatsioonide nimede muutmine maksma 865 000 eurot. Kui haigekassa nimemuudatuse kulud on 200 000 eurot siis ülejäänud 665 000 eurot läheb töötukassaga seotud muudatustele. Kulud on seotud nimevahetusest tuleneva visuaalse identiteedi uuendamisega ja sellest teavitamisega. Samuti organisatsiooni erinevate osakondade siltidel, asutuse dokumentides ja veebikeskkonnas nime ümbervahetamisega ning sellega seotud tööjõukuluga. 

Lõviosa töötukassa kulutustest (450 000 eurot) läheb büroode väljanägemise ümberkujundamisele.  

Eelnõu hinnangul võib nimevahetuse tõttu kasvada ka töötukassa klientuur, mistõttu võivad suureneda ka asutuse kulud. Haigekassa ei näe ette klientuuri kasvu, küll loodavad nad suurendada inimeste kokkupuudet asutusega: "Muudatuse tulemusena võib kokkupuude suureneda, sest haigekassa uuenenud arengusuundade ja nime muutmise koostoimes võib suureneda uue nimega organisatsiooni atraktiivsus sihtrühmade seas, kelle senine kokkupuude haigekassaga on vähene ja kelle jaoks haigekassa nimi seostub negatiivse haiguse kuvandiga."

Samas võib eelnõust leida erinevaid vastuolusid — kui üks lõik lõppeb lausega: "Muudatuse mõju ulatust võib pidada marginaalseks, kuna inimeste käitumises muutusi ei toimu," siis järgmisest lõigust võib leida lause, mis väidab, et nime muutmise mõju on inimestele oluline.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee