Eesti uudised

Tiina Kangro: loodan, et riigikogu näitab ametite nimevahetusele punast kaarti (99)

Ohtuleht.ee, 19. juuli 2018 11:18
Tiina KangroFoto: Alar Truu
Riigikogu liige Tiina Kangro kirjutab enda Facebooki postituses kommenteerides haige- ja töötukassa nimevahetust, et tegu organisatsioonide iseenda upitamisega, millele tuleb punast kaarti näidata. „Naming fallacy on selle asja tegelik nimi. Eestis on ikka väga raske surema see 1990ndate keskel võidutsenud arusaam, et „Sa oled ju see, mis on trükitud sinu visiitkaardile“. Tegelikult on nii, et ega nimi ei riku meest, kui mees ise asine on,“ kirjutab Kangro.

„Ametnikud on Eestis ikka täielikult unustanud, milleks nad olemas on. Süüdimatu valmisolekuga seda miljonit lennutada ei saa nad paraku aru ka sellest, et see raha ei ole üldse nende oma, vaid seda raha maksavad haigekassasse ja töötukassasse töötajad, et tagada solidaarse tervisekindlustuse ja töötuskaitse süsteemi toimimine. Kui nüüd on soov kulutada miljon sellest rahast nimemängudele ja siltide ümbertegemisele, siis tuleb kõigepealt küsida inimestelt, kas nad on nõus selle eest miljoni maksma. Või äkitselt nad tahaksid, et selle rahaga ostetaks vähihaigetele ravimeid? Eraldi küsimus muidugi on, et kuidas siis nii täpne hind juba teada on (hind kujuneb ju teatavasti riigihankel) – või on võitjagi juba teada, ehk isegi rahade teekond „kuhu vaja“?

Samal teemal

Lisaks, lugedes kahe kassajuhi selgitusi, tekkis hulk muidki küsimusi. Esiteks, et miks üldse on vaja, et kassadel tekiks üha uusi kliente juurde (töötukassa juht toob just selle argumendi, et uue nimega saaksid nad rohkem kliente) – kas me tõesti oleme jõudnud sinnamaani, et peame töötukassa hea töö mõõdupuuks üha suuremat klientide arvu... See tähendab siis, et enam ei kehti normaalsus, et suurem osa inimesi peaksid ise oma eluga hakkama saama? Teiseks, kas me siis nüüd jätkamegi töövõimereformi eeskujul kodumaist värdsõnaloomet: haigeid hakkame nimetama „puuduva tervisega“ või „osalise tervisega“ inimesteks, järgmiseks nimetame haiglad ümber tervelateks ja sotsiaalosakonnad hakkamasaamise osakondadeks? Kui palju miljoneid selle peale siis veel kulub?

Ma loodan, et leidub siiski piisav hulk inimesi, kes riigikogus sellele mainitud eelnõule punast kaarti näitavad. Naming fallacy on selle asja tegelik nimi. Eestis on ikka väga raske surema see 1990ndate keskel võidutsenud arusaam (millest olen oma artiklites varemgi kirjutanud), et „Sa oled ju see, mis on trükitud sinu visiitkaardile“. Tegelikult on nii, et ega nimi ei riku meest, kui mees ise asine on. Ja mõttetut meest ei päästa uhkem nimi. Haigekassa vajab sisulisi reforme ja töötukassat ei ole vaja enam paisutada. Aeg on lõpetada ilutsemine ja hakata tegutsema. Vähemalt Rain Laane võiks nagu olla selleks võimeline. Kui ta muidugi pole vahepeal jõudnud juba poliitiliselt „kirgastuda“.“

Samal teemal

15.10.2019
Tiina Kangro lahkus Toompealt Portugali veine vahendama
08.09.2018
Tiina Kangro lahkub Isamaa fraktsioonist
19.06.2018
VIDEO | Töötukassa juht: suurem osa rahast kulub viitade, siltide ja infosüsteemide vahetamisele
19.06.2018
Jevgeni Ossinovski haigekassa hirmkallist nimevahetusest: ei lähe mitte!