RÕÕM: Koopast päästetud 12 jalgpallipoissi ja nende treener lubati kolmapäeval haiglast välja. Esmalt andsid nad pressikonverentsi. Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 18. juuli 2018 17:15
Tai kaksteist jalgpallipoissi ja nende treener lubati kolmapäeval Chiang Rai haiglast välja. Esmalt viidi nad kolme väikebussiga kohalikku valitsushoonesse, kus nad andsid pressikonverentsi.   

Jalgpallisärkides poisid astusid ajakirjanike ette rõõmsate ja kosunutena. Kui Tham Luangi koopas lõksus viibimise ajal kaotasid nad kehakaalust keskmiselt kaks kilo, siis haiglas veedetud 8–10 päeva jooksul võeti kolm kilo juurde. 

Poisid ja nende treener jäid koopasse lõksu 23. juunil, sest alanud paduvihm ujutas koopasuu üle ning sundis neid vee eest minema järjest kaugemale koopasügavusse. Otsiti ka võimalikku varuväljapääsu, kuid tulemusteta. Poisid leiti 2. juulil. Nad kinnitasid pressikonverentsil, et neil ei olnud süüa ning kuni leidmiseni jõid nad vaid koopaseintest immitsenud vett. Treeneri sõnul rahustas ta poisse. Keegi hirmu ei tundnud ja usuti, et nad leitakse kindlasti. 

Neli esimest poissi toodi sukeldujate saatel koopast välja pühapäeval, 8. juulil ja neli järgmist esmaspäeval, 9. juulil. Neli viimast poissi ja nende treener pääsesid koopast 10. juulil. Lahkumisjärjekord moodustati vabatahtlikkuse alusel. Paanika vältimiseks uinutati poisid enne teele asumist ketamiiniga ja nad seoti kanderaamide külge kinni. Poistel olid peas maskid. Teekond koopasügavusest maa peale oli 3,2 kilomeetrit ja sellest umbes kilomeeter oli üle ujutatud. 

Päästjad hindasid poiste maa peale toomist erakordselt keeruliseks ning arvestasid sellega, et päästeoperatsiooni käigus võib elu kaotada kolm kuni viis poissi. Kõik läks aga õnnelikult. Probleeme oli vaid 11. päästetavaga, kelle sukeldujad korraks vee all ära kaotasid, kuid õnneks kohe üles leidsid. 

Tõsi, 6. juuli öösel uppus endine Tai sõjaväe sukelduja, 38aastane Saman Kunan, kes toimetas koopasse hapnikuballoone. Matused peeti 14. juulil. Poistel oli pressikonverentsil kaasas Saman Kunani pilt, et hukkunule austust avaldada. 

Poisid palusid juhtunu eest vanematelt vabandust, lubasid edaspidi elada ettevaatlikumalt ning saada headeks kodanikeks.