Foto: James Longman/Twitter
Piret Kütt, Greete Kõrvits 18. juuli 2018 16:05
Tai koopas 17 päeva lõksus olnud jalgpallipoisid ning nende treener pääsevad kolmapäeval haiglast koju, edastasid Tai ametnikud rõõmusõnumi.

Võimude sõnul on kõik 12 poissi ja treener valmis koju minema, et jätkata oma harjumuspärast igapäevaelu, vahendab Daily Mail. 

Kõik patsiendid saavad koju loodetust päev varem. 

Poisid andsid enne haiglast lahkumist ka pressikonverentsi, milles palusid oma vanematelt vabandust ning rääkisid oma tulevikuplaanidest. Mitu neist tahaks suurena saada kas jalgpalluriks või mereväelaseks - imetlus neid aidanud mereväelaste vastu on endiselt nii suur.

Lähitulevikus kavatsevad poisid aga selga tõmmata mungarüü. See pole iseenesest Tai kultuuris midagi ebatavalist, väga paljud noored poisid proovivad paar aastat kooli kõrvalt noviitsina kätt. Päris õigeks mungaks saab alles 20aastaselt ning ükski noviits pole selleks kohustatud. Enamik noori poisse ja mehi ongi mungad vaid paar aastat ning naasevad siis täielikult tavaellu. Ka poiste treener on kunagi buda munk olnud. Poisid teevad seda neid päästes hukkunud endise mereväelase Saman Kunani auks.

Kolm jalkapoissi ning nende treener on kodakonsuseta, rännates iga nädal üle Myanmari piiri, et käia koolis ja trennis. Myanmari valitsus rahvusvähemusest, millesse nad kuuluvad, ei hooli ning ehkki nüüd on Tai valitsus kärme neile kodakonsust lubama, on kõik neli seni elanud ebakindat elu üle kahe riigi piiri. Üks neist poistest on 14aastane Adul, ainus, kes oskab inglise keelt (ja mitut teist võõrkeelt, osaliselt tänu mitmele rahvusrühmale, kellega elu jooksul on pidanud kokku puutuma) ja kes oli rahvusvahelisel päästeoperatsioonil väga suureks abiks.

15:40

Pressikonverents on läbi.

15:39

Kolm kodakonsuseta poissi ja nende samas staatuses treener saavad valitsuse esindaja sõnul peagi Tai kodanikeks, paberid on selle tarbeks juba sisse antud.

15:34

Arst rõhutab, et nüüdsest peavad poisid saama elada oma elu ning rohkem meediatähelepanu nad ei vaja.

15:31

Poisid kinnitavad, et plaanivad budistlikeks munkadeks hakata. Budismis on poisil võimalik kõigepealt noviitsina teenida ning soovi korral hakata 20aastasena pärismungaks. Budismis võib mungaametist ka iga kell lahkuda, seega on päris tavaline, et noored poisid noviitsidena end proovile panevad. Seda teevad poisid hukkunud sukelduja mälestuse austamiseks.

15:22

Küsimusele, mida nad oma vanematele öelda sooviksid, vastavad kõik poisid kui ühest suust: palun vabandust.

15:20

Koopast väljumise järjekorra kohta ütles treener, et keegi ei trüginud teistest ette pääsema. Arst lisab, et päästeti vabatahtlikkuse alusel, tervise osas poistel väga palju erinevust ei olnud.

15:15

Mitu poissi räägivad sellest, et on hakanud elu väärtust tõeliselt hindama.

15:10

„Mis on teie edasised unistused?“ Näib, et poistele on mereväelased tõeliselt muljet avaldanud, sest tervelt viis neist näeksid end tulevikus leiba teenimas just mereväelastena. Mitu poissi soovivad jalgpallist oma professionaalse eriala teha.

15:05

Üks lastest sõnas, et koopas olnud sukelduja oli justkui tema isa, kes teda lapseks hüüdis.

Treeneri sõnul olid kõik šokis, kui said uudise Saman Kunani surma kohta. "Tundsiem end tema surma tõttu süüdi," ütles Ake.

14:53

Ake kinnitas, et jutud, nagu nad ei oskaks ujuda, ei vasta tõele. "Me kõik oskame ujuda," sõnas ta.

14:52

Treeneri Ake sõnul üritati esmalt end koopast välja kaevata. "Ütlesin poistele, et pole vaja karta, sest vesi taandub homme," rääkis Ake, kelle sõnul arvati alguses, et neid päästetakse varsti. Treener oli oma hoolealustele püüdnud olla moraalseks toeks ning otsinud koopa seintelt joogivett. "Vesi oli puhas," kinnitas ta. Üks poistest lisas, et neil polnud toitu ja joodi ainult vett.

14:43

Poisid kannavad oma klubisärke. 

14:35

Poiste käest küsiti, kas nad vaatasid jalgpalli MM-i finaalmängu? Vastus oli jaatav ning enamus neist elas kaasa Prantsusmaale.

14:30

Kohal on ka kolm sukeldujat, kes jäid päevadeks koopasse, et seal poistele toeks olla.

14:28

Ametniku sõnul on poiste jõud taastunud ning kõik ootavad pikisilmi, millal nad saavad süüa koduseid toite. "Nad võivad minna koju ja elada normaalset elu," kinnitas ametnik. Pressikonverentsil kinnitati ka, et koopast päästetute vaimne seisund on üsna hea ning nad on saanud moraalset ning vaimset tuge. 

14:24
14:21

Kohal on kõik 12 poissi ja nende treener.

14:20

Poisid tänavad haigla personali.

14:19

Poisid saabuvad ajakirjanike ette: