4
fotot
Näidiseks väljaehitatud lõik Eesti-Vene piiril. (Reigo Teervalt)

Peaminister Jüri Ratase sõnul peaks valitsus lähema kuu jooksul otsustama Eesti-Vene piiri 320 miljoni euro eest väljaehitamise 2026. aastaks, kuid riigikontrolör Janar Holm soovitab pidurit tõmmata, sest valitsuse liikmetel pole pädeva otsuse langetamiseks informatsiooni.

Riigikontrolör Janar Holm saatis ametliku kirja siseminister Andres Anveltile ja peaminister Jüri Ratasele, milles leiab, et idapiiri väljaehitamine on oluline, kuid talle teeb muret esitatud materjalide sisuline pool, mis ei ava valitsuskabineti liikmetele, miks on vaja välja ehitada just selline idapiir ja milline on eesmärgi saavutamiseks ühe või teise lahendusvariandi efektiivsus koosmõjus maksumusega.

"Materjalid käsitlevad peamiselt ainult idapiiri väljaehitamise üht välja pakutud tehnilist lahendust ja selle maksumust," märgib Holm, et ühekülgne on olnud informatsioon juba alates 2015. aastast, kui piiri väljaehitamise teema päevakorda jõudis. "Praegu esitatud info ei võimalda minu arvates valitsuskabineti liikmetel hinnata idapiiri väljaehitamise lahenduse mõju nendele probleemidele, millega idapiiri väljaehitamise vajadust põhjendatakse. Näiteks seda, kui palju on hinnanguliselt üht või teist summat investeerides või lahendust kasutusele võttes võimalik vähendada ebaseaduslikku piiriületust või salakaubandust võrreldes praeguse olukorraga. Rõhutan, et otsuste tegemisel ses asjas on valitsuse liikmetel seni puudunud võimalus kaaluda ja otsustada alternatiivide vahel, kuna valikuvõimalusi ei ole valitsuskabineti tasandile toodud. Et alternatiivseid lahendusi pole koos nende maksumusega kabineti liikmetele esitatud, ei ole neil minu hinnangul võimalik ka teha piiri asjus sisulistest valikutest lähtuvat kaalutud ja informeeritud otsust."

Kuna jutt on väga suurtest investeeringutest palub riigikontrolör siseministril teha materjalidesse täiendused, mis avaks kavandatava lahenduse valiku tagamaid ja põhjendusi ning esitaks ühe või teise probleemi lahendamise alternatiivid koos maksumuse ja efektiivsusega.

Samuti oleks otstarbekaks lisada täiendatud infole ülevaade naaberriikide idapiiri olukorrast ning info eri meetmete koosmõju kohta ebaseaduslike piiriületuste, inim- ja salakaubanduse vähenemisele.

Riigikontrolör juhib ka tähelepanu, et ehkki riigi eelarvestrateegia üle otsustab valitsus, on iga-aastase riigieelarve vastuvõtmine veel jätkuvalt riigikogu pädevuses. "Arvestades summade suurust, peaks ka igal Riigikogu liikmel enne piiri väljaehitamiseks eelarves raha eraldamise otsustamist olema kindlus, et idapiiri väljaehitamise eesmärke ja nendeni jõudmise mooduseid kaaludes on valitud optimaalseim variant," kirjutab Holm.

Jaga artiklit

11 kommentaari

M
mats  /   08:47, 18. juuli 2018
Mis piiri ehitamine, kuhu te seda ehitada tahate, meil pole ju paberilgi piiri olemas, aga aina uputatakse raha sellesse nn. "piirisse".
J
jah  /   08:42, 18. juuli 2018
oi kui rikkald elame! Lasteaed!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis