Maailm

BLOGI | Putin pakkus, et USA ja Vene luureagentuurid võiksid koostööd teha, Trumpile mõte meeldis (133)

Ohtuleht.ee, 16. juuli 2018 20:20
Rõõmus ja tõsisem: Trump ja Putin poseerivad fotograafideleFoto: AP/Scanpix
Esmaspäeval kohtusid Helsingis USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin. Kohtumise peateemaks kujunes USA luureagentuuride kinnitatud, ent Vene võimude poolt täielikult eitatud Venemaa sekkumine USA 2016. aasta presidendivalimistesse. Putin esitas Trumpile ka pakkumise: las tuuakse uurimine Venemaale, pakume ameeriklastele võimalust kohal olla, kui me kahtlusaluseid üle kuulame ja omalt poolt uurimisele kaasa aitame.

Trumpi julgeolekunõunik John Bolton on varasemalt öelnud, et USA ei oota kohtumiselt konkreetseid tulemusi. Riigipeade sõnavõtud jäid paljuski üsna üldsõnalisteks, rõhutades koostööd terrorismivastases võitluses.

Donald Trump koos abikaasaga saabus Soome 15. juulil Foto: Reuters/Scanpix

Trump koos abikaasaga saabus Soome juba kohtumise eelõhtul, 15. juulil. Putin jõudis Helsingisse aga kohtumispäeval, kuna osales pühapäeval toimunud jalgpalli MM-i lõputseremoonial Venemaal.

Putini saabumine kohtumispaika Foto: Robin Roots

Päev sai alguse USA ja Soome presidendi ühise hoomikusöögiga Mäntyniemis. Teadaolevalt kavatseb Sauli Niinistö tänase päeva jooksul kohtuda ka Vladimir Putiniga. 
USA ja Venemaa presidentide kohtumine leidisaset Soome presidendilossis. Ärilõunale eelnenud lühikeses esinemises ajakirjanike ees olid riigipead üksteise vastu küll viisakad, kuid mitte ülevoolavalt sõbralikud. Mõlemad rõhutasid, et neil on palju, millest rääkida.

Donald Trump ja Sauli Niinistö abikaasadega Foto: Reuters/Scanpix

Pressikonverentsi eel eemaldasid turvamehed saalist ajakirjaniku, kes teisi reportereid valjuhäälselt sõimas ja häiris ning kes hoidis käes tuumavastase loosungiga silti. Viisakatele palvetele lahkuda härra ei reageerinud ning mitu turvameest eskortisid ta konverentsiruumist minema.

Lärmakas ajakirjanik juhatati ruumist välja Foto: Reuters/Scanpix

Pressikonverentsil rõhutas Vene president korduvalt, et tema riigi valitsus ei ole kuidagi mõjutanud USA presidendivalimisi, ehkki möönis, et tema isiklikult tõepoolest eelistas presidendina Trumpi Hillary Clintonile. Kui ajakirjanik USA presidendilt otsesõnu küsis, kumba too usub, kas Venemaa presidenti või omaenda riigi luuretöötajaid, jäi Trump vastuses põiklevaks.  „Me kõik oleme süüdi,“ ütles ta. Ta selgitas, et kuuleb ühelt poolt USA luure kinnitusi, et koordineeritud küberrünnak toimus ning teiselt poolt väidab Putin nagu rauda, et Vene valitsus selle taga ei ole. Trumpi enda järeldus oli, et ta jääb küsimusi edasi esitama ning ei näe mingit mõistlikku põhjust, miks Venemaa oleks pidanud midagi sellist tegema. Venemaad ega president Putinit Trump kordagi hukka ei mõistnud.

Putin tegi aga Trumpile ootamatu pakkumise - viia Venemaa ja USA uurijad kokku, et ka Vene luure saaks süüdistuste ning kahtlusalustega tutvuda. Seda lubaks Putin teha isegi Trumpi kampaania-Venemaa seoseid uuriva eriprokurör Robert Muelleri tiimi juuresolekul. Trumpi meelest on tegemist väga hea ideega.

Putin kinkis Trumpile jalgpalli Foto: Reuters/Scanpix

Ameerika meedia on presidendi sõbralikus ja usaldavas suhtumises Putinisse kergelt üllatunud. CBS Newsi reporterid arutasid pressikonverentsi järel, et näiteks Balti riike ei maininud riigipead pressikonverentsil kordagi, küll aga kiitis Trump mitu korda kahe riigi sõjaväe häid suhteid ning Venemaa korraldatud jalgpalli MMi. Putin kinkis ameerika ametivennale ka jalgpalli, mille Trump lubas oma 12aastasele pojale Barronile, suurele jalkafännile, edasi anda. Ameerika meedia on hämmingus, et Trump näis usaldavat Venemaa presidenti samaväärselt, kui mitte enamgi kui omaenda luurespetsialiste.

19:06

Putin tunnistas muu hulgas, et soovis 2016. aasta valimistel näha just Trumpi võitu.

18:59

Pressikonverents on läbi.

Putin kinkis Trumpile jalgpalli (Reuters/Scanpix)
18:57

Ajakirjanik: kas teil on Trumpi või tema perekonna kohta kompromiteerivat materjali? Putin muigab. „Ma isegi ei tundnud teda siis! Meil oli siis riigis sadu Ameerika ärimehi, kujutate ette, et nuhkisime nende kõigi kohta midagi välja?“
Trump lisab: „Kui neil sellist materjali oleks, küllap oleksid selle juba avaldanud!“

18:55

Putin: president Trump ja mina ei näe Ukraina küsimust samast vaatenurgast.

18:54

Putin: Venemaa on demokraatlik riik. Usute, et USA on demokraatlik? Selliseid asju saab seega ainult kohtus otsustada.
Putin palus veel kord, et ka Vene võimud saaksid näha süüdistustega seotud andmeid.

18:52

Trump: imeline pakkumine Putinilt, et lubaks meie luuretöötajatel nende omadega koostööd teha.

18:51

Ajakirjanik Trumpilt: kas usute [valimistesse sekkumise osas] Putinit või oma riigi luureagentuure? Trump: ma võin vaid küsimusi esitada. Minu inimesed ütlevad, et oli Venemaa, Putin ütleb, et ei olnud. Ma ei tea, miks peaks Venemaa süüdi olema, aga ma tahaks FBI serverit näha. Mis sellega juhtus? Mis juhtus Clintoni e-mailidega?

18:49

Putin kinkis Trumpile jalgpalli: pall on nüüd teie väljakul, hr president!

18:48

Putin: olen nõus, et sõjavägedel on head suhted.

18:47

Trump: meie sõjaväed saavad väga hästi läbi, paremini, kui ehk meie riikide liidrid.

18:42

Putin pakkus, et eriprokurör Robert Mueller, kes tegeleb Vene-Trumpi seoste uurimisega, võiks saata infot Venemaale ning et Vene võimud võiksid kasvõi Muelleri tiimi juuresolekul kahtlusalused Vene ametnikud üle kuulata.

18:38

Ajakirjanik Putinilt: miks peaksime teie väiteid uskuma? Putin: kedagi ei saa usaldada! Kust te võtsite, et me üksteist usaldame? Tema seisab USA, mina Venemaa kodanike huvide eest. Nimetage üksainus fakt, mis tõestaks koostööd [Vene ja Trumpi kampaania vahel]. Totrus!

18:37

Trump: koostöö polnud võimalikki, ma ei tundnudki presidenti [Putinit].

18:35

Ajakirjanik küsis Trumpilt, kas Venemaa üldse milleski [seoses Venemaa sekkumisega valimistesse] vastutab. „Mõlemad riigid vastutavad,“ vastas Trump. „Me kõik oleme süüdi.“
„Polnud mingit koostööd [Trumpi kampaania ja Vene võimude vahel],“ korrutas Trump.

18:32

Trump avaldas lootust, et konkurentsis Venemaaga Euroopale gaasi müümises on USA edukam, kuid rõhutas, et Venemaa on hea konkurent ning et see on puhas kompliment, mitte kriitika.

18:29

Trump: usun, et hakkame tulevikus sageli kohtuma ning loodetavasti lahendame kõik probleemid, milles täna rääkisime.

Trump ja Putin presskonverentsil (Reuters/Scanpix)

18:26

Trumpi sõnul on Putinil Venemaa sekkumisest USA valimistesse „huvitavad ideed“.

18:25

Trump kinnitas, et ei kavatse meeldida meediale ja demokraatlikule parteile ja võtab pigem riski ja kohtub Venemaa juhiga, et leida rahu.

18:24

Trump: oleme näinud koostöö häid külgi. Ta tõi näitena II Maailmasõja.

18:23

"Tänan teid," sosistas Trump Putinile ning alustas oma ettekannet, öeldes, et nende kohtumine oli viljakas. Mõlemad riigipead tänasid Soomet, Putin suisa vabandas, et Helsingi elanike eluolu oma kohtumisega segasid.

18:20

Putin väitis USA presidendile, et Venemaa valitsus ei ole Ameerika valimistesse kuidagi sekkunud.

18:18

Putin on enda sõnul tänulik, et USA on valmis rääkima. Ta rõhutas ka Iraani tuumaprogrammi [millest USA lahkus] tähtsust.

Trump ja Putin presskonverentsil (AFP/Scanpix)
18:16

Putin: mis puudutab Süüriat, rahu tagamine võib olla imeline näide meie kahe riigi koostööst.

18:14

Putin: meie riikidel lasub vastutus maailma stabiilsuse ja globaalse ohutuse eest. Esitasime oma ameerika kolleegidele hulgaliselt ettepanekuid.
Putini sõnul on nende ettepanekute hulgas ka relvastuse vähendamise teemad. Mõlemad riigid on tema kinnitusel pühendunud küberturvalisusele.

18:12

Putin: usun, et võime kohtumist edukaks pidada.Pingelistel suhetel pole enam mingit põhjust, külm sõda on läbi.

18:10

Pressikonverents on alanud.

18:06

Konverentsisaalist eemaldati üks ajakirjanik, kes muutus liiga lärmakaks.

17:52
Presidentide lõunasöök (Heikki Saukkomaa/Lehtikuva via AP)

17:37

Päeva ajakava on nihkes, kuna riigipead hilinesid. Ajakirjanikud siiski kogunevad juba konverentsisaali.

17:22

Trumpi säutsule, milles USA president süüdistab kehvades suhetes omaenda riiki, vastab Venemaa välisministeerium lühidalt: nõustume.

17:10

Lõunalauas kinnitas Trump talle hõigatud küsimusele vastuseks, et silmast silma kohtumine Putiniga oli väga hea algus.

17:05

Helsingis on kohal ka mõned omapäraste vaadetega meeleavaldajad. 

Kui Trump ja Putin patrullidega kohale sõitsid, hakkas üks mees rahva seast karjuma juhtidele suunatud sõimusõnu, süüdistades mõlemat laste (vaimses) vägistamises ja valede levitamises.

Enne presidentide saabumist käis Espalandi pargis ringi üks meesterahvas, plakat pea kohal. Ta väitis, et CIA on süüdi kõigis kuritegudes, mida USA täide on saatnud. Ta oli veendunud, et riiki ei juhi mitte Trump ega valitsus, isegi mitte reptiilid ega venelased, vaid Pentagon ja CIA.

16:47

Üks vanem abielupaar, kes elab kordamööda Soomes ja USA-s, ütles Õhtulehe ajakirjanikule, et Trump tulgu, kui tahab, aga rahva poolehoidu Helsingist oodata oleks napakas.

„Ma pole veel ühtegi Trumpi pooldajat siin näinud,“ sõnas Heather. „Ja ma olen ise siin hommikust saati juba ringi käinud.“

Presidendi paleest 50 meetri kaugusel pidasid ukrainlased hommikul kella 9st alates Putini-vastaseid kõnesid. „Stop Putin! Stop war!“ kõlas nende hüüdlause. Aeg-ajalt lauldi Ukraina hümni ja loeti ette Donald Trumpile kirjutatud palveid, et ta Putiniga kõnelusi pidades ukrainlasi meeles peaks.

16:33

Õhtulehe reporter kohapeal vahendab, et enamik soomlasi mäletavad varasemaid suurkohtumisi Soomes.

Mitme soomlase arvates oli Helsinki tippkohtumise korraldamiseks imelik valik. „Soome on väga väike riik," arvas Ollimar. "Suuremate Euroopa riikide, näiteks Suurbritannia kõrval tundub Helsinki üpris naljakas valik. Miks just siin?“

Enamik soomlasi teadsid, et ka Nõukogude ajal kohtusid USA ja NSV Liidu juhid just Helsinkis. Mitmed mäletasid isegi aastaarve peast öelda.

16:05

Soome ajaleht Helsingin Sanomat tervitas vastuoluliste meediasuhetega presidente sõnumiga: „Hr president, tere tulemast vaba ajakirjanduse maale“

15:50

Presidendid viibivad hetkel ärilõunal. Eraldi vestlust peavad riikide välisministrid Lavrov ja Pompeo.

15:45

Putini avasõnad: „Lugupeetud president, on meeldiv teiega siin Soomes kohtuda. Oleme olnud eelmisest korrast saati pidevas telefoniühenduses ja mõistagi on viimaks aeg asjalikuks jutuajamiseks, sest maailmas toimub nii palju asju, millest peame rääkima.“

15:32

Oma sissejuhatuses mainis Trump teemasid, millest riigipead rääkida kavatsevad: „Kõige tähtsam on see, et meil on palju häid asju, millest rääkida. Me kavatseme arutleda kõigest, kaubandusest militaarteemadeni, rakettidest, tuumarelvadest, Hiinast, kindlasti räägime natuke Hiinast ja meie ühisest sõbrast [Hiina] president Xi'st.“
Trump keeldus vastamast ajakirjaniku küsimusele Venemaa sekkumisest Ühendriikide valimistesse.

14:47

Kuus minutit kestnud sissejuhatuses ei mainitud kordagi Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse. 

14:44

Rahvas Helsingi tänavail on kohtumisest elevil. On näha nii Venemaa kui USA lippe, samuti ei puudu kahe riigi suhtes kriitikat väljendavad plakatid.

Meeleavaldajad Helsingis (Robin Roots)

14:26
14:25

Pärast kohtumise sissejuhatust suundusid presidendid jutuajamisele, mille juures viibivad vaid tõlgid. Seejärel toimub vestlusring juba suuremas seltskonnas. Kohtumise lõpetab pressikonverents.

14:18

Trump ja Putin kohtusid viimaks Soome presidendipalees: 

(Reuters/Scanpix)
14:06

Kuigi Putin hilines, oli ta presidendipalees siiski enne Trumpi. 

14:01

Pressikeskuses pakutav on ajakirjanikele muljet avaldanud. The Guardiani korrespondent kiidab tasuta toitu, tasuta WiFit, tasuta sõidukaarte, tasuta kandekotte ja TASUTA ÕLUT. 

13:55

Trumpi ja Putini kohtumise ajal vestlevad Yle andmeil omavahel ka Soome välisminister Timo Soini ning tema USA kolleeg Mike Pompeo. 

13:50
13:50
Piret Kütt

Foto: Putin saabub kohtumisele Trumpiga

Putini saabumine kohtumispaika (Robin Roots)

13:38

Putin jõudis kohtumispaika, kus teda tervitas Niinistö.

13:22

CBC-i ajakirjaniku sõnul on Trumpi ja Putini kohtumise üks võtmeküsimusi, kas Trump palub USA-le välja anda vilepuhuja Edward Snowdeni. 

13:18
Vladimir Putin saabus Helsingisse (Vida Press)
13:10

Mõni minut pärast kella ühte astus Trump hilinemisega Soome pinnale.

13:06

Viimaks on Putini lennuk Helsingis maandunud!

13:04
12:36

Valge Maja teatel peaks Trumpi ja Putini kohtumine algama kell 13.20.

12:25

Donald Trump tänas meeldiva hommiku eest: 

12:19

Väidetavalt pole Putinit Helsingisse siiski veel saabunud...

11:50

Tee lähistel, mida presidendi ilmselt kasutavad, on AP reporteri andmeil väga palju politseinikke.

Very heavy police presence here in the heart of Helsinki along the route the leaders will likely take. Is it right to call these guys a clutch of coppers? pic.twitter.com/bo14MGdp60

— Denise Wall (@gigiwall) July 16, 2018

11:45

Soome presidendi kantselei fotod hommikusöögist: 

11:42

Soome presidendi kaasa Jenni Haukio kandis kohtumisel liblikatega kleiti. Silma torkas aga sarnane detail ka Trumpi kaasa Melanie Trumpi riietuses - nimelt oli naine oma kollasele kostüümile sättinud liblikapandlaga vöö. Miks USA ja Soome esileedid kohtumisel liblikamotiivi kannavad?

(Reuters/Scanpix)

11:39

Fotosid Helsingi tänavatest Trumpi ja Putini kohtumispäeva hommikul vaata SIIT!

11:15

Soome presidendi kantselei avaldas fotod presidendiprouade kohtumisest: 

10:43

Hommikusöögil Niinistöga teatas Trump, et kohtumine Putiniga läheb hästi.

10:18

Vene telekanal RT teatas, et Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi andmeil presidentidelt ühtegi ühisavaldust täna ei tule.

09:53

HS Metro meenutab, et Trump on Soomes käinud varemgi -  1992. aasta kevadel. 

09:34

Trump kirjutas kohtumispäeva hommikul Twitterisse, et USA ja Venemaa suhted pole olnud eales nii kehvad kui praegu ning seda  Ameerika aastaid kestnud rumaluse ning praegu käimas oleva nõiajahi tõttu. 

09:08

Fox Newsi otseülekanne Soomest: 

09:02

"Lähen kohtumisele väga madalate ootustega. Arvan, et Venemaaga on hea läbi saada, kuid on võimalik, et seda ei juhtu," rääkis Trump enne kohtumist CBC Newsile.

08:44

Venemaal tegutsev USA suursaadik ei mõista, miks nimetatakse kohtumist üldse tippkohtumiseks. Ka Valge Maja ei sea kohtumisele suuri eesmärke.