Eesti uudised

Kaitsevägi kolonel Ühtegi intervjuus probleemi ei näe (90)

Toimetas Marvel Riik, 12. juuli 2018 16:16
Kaitseväe erioperatsioonide üksuse ülem kolonel Riho ÜhtegiFoto: Eesti kaitsevägi
Eesti kaitseväe pressijaoskonna ülem major Arvo Jõesalu sõnul ei ole kaitseväel kolonel Ühtegi väljaandele Politicole antud intervjuuga mingeid probleeme. „Selle põhisõnum on, et Eestit tuleb kaitsta ja Eesti on igal juhul kaitstav,“ märkis Jõesalu.

Kaitseväe erioperatsioonide üksuse ülem kolonel Riho Ühtegi ütles väljaandele Politico, et sõjaolukorras võivad venelased kahe päevaga Tallinnasse jõuda, aga nad surevad siin.

„Alati on need arutelud, et venelased jõuavad Tallinnasse kahe päevaga. Võibolla. Aga nad ei saa kogu Eestit kahe päevaga,“ seletas Ühtegi.

„Nad võivad jõuda Tallinnasse ja nende taga lõikame me läbi nende kommunikatsiooniliinid, varustusliinid ja kõik muu. // Nad võivad kahe päevaga Tallinnasse jõuda. Aga nad surevad Tallinnas. Ja nad teavad seda ... Neile antakse tuld igast nurgast, igal sammul,“ kirjeldas Ühtegi.

Intervjuu on tekitanud nii Eestis kui mujal maailmas mitmeid arvamusi. Näiteks Vene riigiduuma kaitsekomisjoni esimees Vladimir Šamanov arvab, et Ühtegi peaks oma ametikoha vahetama hullumaja vastu.

Samal teemal

„Võin öelda, et need on hullumeelse sõnad, kelle koht ei ole relvajõududes või mingis muus struktuuris, vaid hullumajas. Rohkem ei oska ma midagi öelda,“ sõnas Šamanov uudisteagentuurile FAN.

Välispoliitika ekspert ja ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski arvates oli Ühtegi kommentaari ilmumine ajastatud teadlikult enne NATO tippkohtumist. Bahovski hinnangul võivad kaitseväelased sõjalist külge puudutava kohta kommentaare meediale anda.

„Tegemist ei olnud ju poliitilise kommentaariga. Kaitseväelased ei tohi sekkuda poliitikasse, olla mingisuguse poliitilise jõu poolt – isiklikult muidugi võivad, aga mitte avalikult,“ toob Bahovski välja. „Selles mõttes pole siin minu silmis mingit probleemi.“

Välispoliitika eksperdi ja Tallinna ülikooli õppejõu Matthew Crandalli sõnul võiksid riigi strateegiast rääkida siiski riiki juhtivad inimesed. Küsimusele, kas kaitseväelased võiksid jagada välismeediale selliseid kommentaare, vastab Crandall, et see sõltub kokkulepetest.

„Riigi strateegiat peaks kujundama välisministeerium, kaitseministeerium,“ ütleb ta, et kui ministeeriumitele selline käitumine sobib, on kõik hästi.

Endine kaitseminister Margus Tsahkna soovitab sotsiaalmeedias inimestel Ühtegi intervjuud lugeda. „Kes teemaga kursis teavad, et kolonel ei aja tühja juttu,“ ütles Tsahkna.

Loe pikemalt Politicost.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee