Kaitseväe erioperatsioonide üksuse ülem kolonel Riho Ühtegi (Eesti kaitsevägi)

Eesti kaitseväe pressijaoskonna ülem major Arvo Jõesalu sõnul ei ole kaitseväel kolonel Ühtegi väljaandele Politicole antud intervjuuga mingeid probleeme. „Selle põhisõnum on, et Eestit tuleb kaitsta ja Eesti on igal juhul kaitstav,“ märkis Jõesalu.

Kaitseväe erioperatsioonide üksuse ülem kolonel Riho Ühtegi ütles väljaandele Politico, et sõjaolukorras võivad venelased kahe päevaga Tallinnasse jõuda, aga nad surevad siin.

„Alati on need arutelud, et venelased jõuavad Tallinnasse kahe päevaga. Võibolla. Aga nad ei saa kogu Eestit kahe päevaga,“ seletas Ühtegi.

„Nad võivad jõuda Tallinnasse ja nende taga lõikame me läbi nende kommunikatsiooniliinid, varustusliinid ja kõik muu. // Nad võivad kahe päevaga Tallinnasse jõuda. Aga nad surevad Tallinnas. Ja nad teavad seda ... Neile antakse tuld igast nurgast, igal sammul,“ kirjeldas Ühtegi.

Intervjuu on tekitanud nii Eestis kui mujal maailmas mitmeid arvamusi. Näiteks Vene riigiduuma kaitsekomisjoni esimees Vladimir Šamanov arvab, et Ühtegi peaks oma ametikoha vahetama hullumaja vastu.

„Võin öelda, et need on hullumeelse sõnad, kelle koht ei ole relvajõududes või mingis muus struktuuris, vaid hullumajas. Rohkem ei oska ma midagi öelda,“ sõnas Šamanov uudisteagentuurile FAN.

Välispoliitika ekspert ja ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski arvates oli Ühtegi kommentaari ilmumine ajastatud teadlikult enne NATO tippkohtumist. Bahovski hinnangul võivad kaitseväelased sõjalist külge puudutava kohta kommentaare meediale anda.

„Tegemist ei olnud ju poliitilise kommentaariga. Kaitseväelased ei tohi sekkuda poliitikasse, olla mingisuguse poliitilise jõu poolt – isiklikult muidugi võivad, aga mitte avalikult,“ toob Bahovski välja. „Selles mõttes pole siin minu silmis mingit probleemi.“

Välispoliitika eksperdi ja Tallinna ülikooli õppejõu Matthew Crandalli sõnul võiksid riigi strateegiast rääkida siiski riiki juhtivad inimesed. Küsimusele, kas kaitseväelased võiksid jagada välismeediale selliseid kommentaare, vastab Crandall, et see sõltub kokkulepetest.

„Riigi strateegiat peaks kujundama välisministeerium, kaitseministeerium,“ ütleb ta, et kui ministeeriumitele selline käitumine sobib, on kõik hästi.

Endine kaitseminister Margus Tsahkna soovitab sotsiaalmeedias inimestel Ühtegi intervjuud lugeda. „Kes teemaga kursis teavad, et kolonel ei aja tühja juttu,“ ütles Tsahkna.

Loe pikemalt Politicost.

Jaga artiklit

92 kommentaari

T
Tänan Riho Ühtegi.  /   20:46, 13. juuli 2018
Suur tänu Riho Ühtegile, kes julges välja öelda mida oleks pidanud kohe tegema, kui Eesti taasiseseisvuse lõime. Aitame kaasa kuritegeliku stalinismi väljajuurimise Eesti Wabariigist.
Kommunistlikud organisatsioonid tuleb Eestist välja ajada ja luua Eesti Wabariik mis meile endile
on ajakohane.
Õ
Õigesti ütles!  /   13:39, 13. juuli 2018
Mina küll ei saa aru, mida sõjamees valesti ütles kui ütles, et vaenlane siin sureb. Nii peabki üks sõjamees arvama ja ütlema. Mina pole küll sõjamees aga minagi arvan, et palju venelasi saab surma kui nad meid jälle ründavad. Kavatsen nende surmamisest isegi osa võtta.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis