KANDERAAMIL: Päästetavad toodi Tham Luangi koopast välja uinutatult ja kanderaami külge seotult. Foto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm 12. juuli 2018 17:20
Tosina noore jalgpalluri ja nende treeneri imeline päästmine veega täidetud koopast köidab endiselt tähelepanu. Päästjate sõnul oli poiste väljatoomine oluliselt riskantsem, kui algul teada anti. Ameerika kristlik produktsioonifirma kavatseb teha päästeoperatsiooni ainetel mängufilmi. 

Põhja-Taist Tham Luangi koopast päästetud 12 jalgpallipoissi vanuses 11–16 aastat ja nende 25aastane treener on Chiang Rai haiglas arstide hoole all. Kolmel poisil diagnoositi kopsupõletik, kuid kellegi elu ohus ei ole. 23. juunil koopasse lõksu jäänud poisid kaotasid kehakaalust keskmiselt kaks kilogrammi. Haiglasse jäävad nad praeguse plaani järgi umbes nädalaks ning arstid andsid lubaduse, et nad saavad pühapäeval telerist vaadata ka jalgpalli-MMi finaalmängu, milles kohtuvad Prantsusmaa ja Horvaatia. 

HAIGLAS: Koopast pääsenud 12 jalgpallipoissi ja nende treener on Chiang Rai haiglas arstide hoole all.  Foto: EPA/Scanpix

Poisid ja nende treener leiti koopasügavusest 2. juuli õhtul ning esimesed neli poissi toodi sealt välja 8. juulil. Järgmisel päeval päästeti samuti neli ning 10. juulil said koopast välja viimased neli poissi ja nende treener. Viimastena lahkusid koopast kolm sukeldujat ja Austraalia arst Richard Harris, kes olid poistele koopas abiks olnud. 

Poisid olid uinutite mõju all

Päästeoperatsiooni üksikasju hoiti saladuses ning neid hakati avalikustama alles 11. juulil. Siis avaldas Tai merevägi ka esimese video päästeoperatsioonist. Selgus, et poisid kanti koopast välja kanderaamide külge seotuina. Enne seda anti neile uinuteid. Seda tehti Richard Harrise soovitusel, et vältida päästetavate paanikasse sattumist. 

„Mõned neist magasid, mõned liigutasid sõrmi, aga nad hingasid. Minu töö oli neid edasi viia. Poisid olid juba kanderaamide külge seotud, kui neid välja tooma hakati," rääkis sukelduja Chaiyananta Peeranarong, kes on Tai mereväe eriüksuse endine liige. Poistel olid ka maskid peas, et neid saaks vee alt läbi tuua.  

KANDERAAMIL: Päästetavad toodi Tham Luangi koopast välja uinutatult ja kanderaami külge seotult. Foto: AFP/Scanpix

Teekond koopasügavusest maa peale oli 3,2 kilomeetrit pikk ja sellest oli umbes kilomeeter üle ujutatud. Päästeoperatsioon oleks teisipäeval äärepealt katastroofiga lõppenud, sest koopast vett välja pumbanud pumbad lakkasid töötamast. Seejärel hakkas vesi koopas kiiresti tõusma, kuid õnneks jõudsid kõik sealt välja.

Päästjatele tegi tõsist muret ka hapnikutaseme langus koopas 21 protsendilt 15 protsendile. Kui see oleks alanenud 12 protsendini, oleksid koopas viibinud langenud koomasse. 

Muuseum ja mängufilm 

Arvestades poiste päästmisele osaks saanud huvi ja tähelepanu, kavatsevad kohalikud võimud muuta Tham Luangi koopa omalaadseks muuseumiks, teatas Chiang Rai provintsi kuberner Narongsak Osatanakorn kolmapäeval. Ta avaldas lootust, et koopast saab Tai uus turismimagnet. Olgu lisatud, et Tham Luangi koopa pikem nimi on Tham Luang Nang Non, mis tõlkes tähendab uinunud naise koobast. Legendi järgi põgenes kaunis printsess koopasse lihtsast perest pärit kallimaga. Vihane kuningas saatis sõdurid meest tapma ning seejärel võttis ka printsess endalt elu. 

Suure tõenäosusega näeb päästeoperatsiooni varsti ka kinos suurelt ekraanilt, sest USAs Arizona osariigis Scottsdale'is asuv kristlik produktsioonifirma Pure Flix Entertainment kavatseb teha selle ainetel mängufilmi, teatas firma ärijuht Michael Scott ajakirjale Hollywood Reporter.