Eesti uudised

Suvesündmused Tartus 

Linnaleht, 12. juuli 2018 14:33
Vanemuise sümfooniaorkester annab 29. juulil Kassitoome orus kontserdi.Foto: Vanemuine
Ott Tänak kihutab Rally Estonial

13.–15. juulini sõidetaval Shell Helix Rally Estonial näeb Toyota WRC-ga kihutamas ka Ott Tänakut ja Martin Järveoja. „Eesti teedel on alati väga lahe sõita olnud ning mul on hea meel, et sel korral saame siia tulla koos oma meeskonna ja Toyota Yaris WRC masinaga. See pakub meile võimalust tuua WRC-sari eestlastele koju kätte. Sel aastal tundub vägagi tugev sõitjate nimekiri tulevat,“ ütles Tänak mai lõpus, kui sai teatavaks tema osalemine sellel Baltikumi suurimal autospordiüritusel.

Lisaks võtavad üritusest osa Hayden Paddon ja Sebastian Marshall (Hyundai Motorsport), Craig Breen ja Scott Martin (Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team) ning Jari Huttunen ja Antti Linnaketo (Hyundai i20 R5).

Ralli ava- ja lõputseremoonia on Tartus Raekoja platsil. Tartus sõidetakse ralli üks publikukatse ja Tartu lauluväljakul toimub ralli kontsert, mille peaesineja on Venemaa superstaar Nyusha, kellega jagab lava meie enda armastatud Eesti aasta naisartist Liis Lemsalu.

Otepää ja Tehvandi spordikeskus on taas ralli tehniline keskus, kus hakkavad asuma nii hooldusala kui ka juhtimiskeskus. Elvas sõidetakse samuti publikukatse, mis on Shell Helix Rally Estonia viimane kiiruskatse.

A-ha Tartu lauluväljakul

19. juulil esineb Tartu laululaval tuntud Skandinaavia ansambel A-ha. Üle 15 aasta taas Eestit väisavad muusikud esitavad oma loomingu paremikku – alates ansambli esimesest hitist „Take on Me“ kuni viimase stuudioalbumi „Cast in Steel“ paladeni. Kontserdi erikülalisena astub üles Lenna.

Suveteater kirikuhoovis

Juulis ja augusti alguses näeb Tartus Pühade Aleksandrite kiriku hoovis Emajõe Suveteatri suvelavastust „Tsaar Saltaan“. Publiku ette astuvad kolm oma kõrgvormis näitlejannat: Marika Barabanštšikova Vanemuisest, Karin Tammaru Endlast ja Terje Pennie Ugalast.

Idee autor ja lavastaja on tänavuse aasta parima lavastaja auhinna nominent Kaili Viidas, kelle sõnul on lavastus žanrimääratluselt üleküpsenud muinasjutt. Lavastaja sõnul tähendab see eluskaala staadiumit, kus magusale mahlasusele on lisandunud vaevuhoomatav mõrkjas mekk, mis lisaks naudingule vallandab segadusseajava absurdihõngulise tunnete virvarri. See on balansseerimine hea ja kurja vahel.

Tükki mängitakse 19.–21. ja 25.–27. juulini ning 1., 3. ja 4. augustil.

Vanemuise sümfoonikud Kassitoomel

29. juulil kell 20 toimub Tartus Kassitoomel juba kaheksandat korda Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert.

20. sajandi esimesel veerandil korraldati suvel, teatrihooaegade vahel Vanemuise sümfooniaorkestri kontserte aiakontsertide nimetuse all. Kavades oli esikohal klassikaline muusika. Vanemuise teater taastas selle kauni traditsiooni aastal 2011.

Tänavust kontserti dirigeerib Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi. Solistidena astuvad üles Eesti publikule juba tuttavad metsosopran Aleksandra Kovalevich (Moskva ooperiteater Helikon), tenor Boldizsár László (Ungari), bariton Tamar Nugis ja noor viiulivirtuoos, vanemuislane Linda-Anette Verte.

Teater soovitab kontserdile tulijatel kaasa võtta sobiv istumisalus.

Must Kast mängib „Mowglit“

Sel suvel kutsub Tartus tegutsev teater Must Kast kõiki kaasa elama karvutule džunglipoisile tempokas perelavastuses „Mowgli“. Etendused toimuvad 13.–22. juulini Varbusel Põlva maanteemuuseumis.

Etendused sobivad lastele alates 6. eluaastast. Etendusele eelneb veerandtunnine matk läbi džungli etenduspaika. Tüki lavastab tänavuse aasta Salme Reegi nimelise Eesti teatri auhinna laureaat Birgit Landberg.

„Roosi nimi“ toomkiriku varemetes

Vanemuise teater mängib ka sel suvel Tartu toomkiriku varemetes Umberto Eco „Roosi nime“. Tüki lavastaja Tanel Jonas on Linnalehele öelnud, et üheks olulisemaks lavastuse loomise algimpulsiks olid Toomemäel asuvad toomkiriku varemed. „Selline mõte tekkis juba mitu aastat tagasi just varemetega seoses, kuna aastatel 1806–1981 on seal asunud ka Tartu ülikooli raamatukogu,“ viitab Jonas asjaolule, et ka „Roosi nimes“ on raamatukogul keskne roll. Lavastust mängitakse 20. juulini.

Punk Raadil

27. ja 28. juulil toimub Tartus Raadi mõisapargis (Narva mnt 177) muusikafestival „Punk ja rock“, kus teiste hulgas astuvad üles Sõpruse Puiestee, Evestus, Redneck Rampage, Kurjam, Coverage, Estoner ja J.M.K.E.

Muusika Antoniuse õues

Augusti lõpuni saab neljapäeviti kell 20 nautida Tartus suvise muusikafestivali „Muusikasuvi Antoniuse õues“ kontserte.

19. juulil esinevad õues kitarrivirtuoosid Donato D’Antonio Itaaliast ja Tiit Peterson Eestist. Nädal hiljem esitavad Villu Veski, Tiit Kalluste ja Taavo Remmel aga nii Argentina tangosid kui ka põhjamaist etnodžässi.

Lisaks toimub 28. juulil kell 19 Antoniuse õues Annely Peebo ja Mart Sanderi kontsert „Valgeid roose“.

Rannaraamatukogu Anne kanali ääres

Tartus Anne kanali ääres on 3. augustini avatud rannaraamatukogu, mis töötab ilusa ilmaga esmaspäevast reedeni kella 12–18.

Nagu ikka laenutavad noored malevlased rannas iga päev värskeid ajalehti, ajakirju ja nipiraamatuid. Raamatute hulgas leidub midagi igas vanuses lugejale. Pakutakse kergemat sorti meelelahutuskirjandust, lasteraamatuid ja koomikseid. Kirjandust on nii eesti, vene kui ka inglise keeles.

Peale raamatute ja ajakirjade laenutamise toimub rannas muudki huvitavat. Nimelt saab laenuks võtta reketeid, palle ja lendavaid taldrikuid, aga ka seltskonna- ja kaardimänge.

Lapsi oodatakse pärastlõunal kella 14–16 kaasa lööma mängudes, üritustel ja võistlustel, mida juhendavad noored malevlased. Aktiivsusmängus osalejad koguvad iga tegevusest osavõtuga kleepse. Tublimatele kogujatele on raamatukogu välja pannud ka auhinnad.

Rannaraamatukogu töötab ainult ilusa ilmaga. Kui ilm on jahe või vihma sajab, tutvuvad malevlased raamatukogu sisetöödega ja aitavad raamatukoguhoidjaid.

Tammeka võõrustab Transi

Juuli keskel naaseb pausilt jalgpalli Eesti meistriliiga. Turniiritabeli viies meeskond Tammeka suundub esmalt Pärnusse, kus 22. juulil kell 19 kohtub rannastaadionil sealse Vaprusega. 28. juulil kell 16 kohtub Tammeka Tamme staadionil aga liigatabelis koht kõrgemal asuva Narva Transiga.

„Klaaspärlimäng“ Jaani kirikus

17. juulini jätkub Tartus Jaani kirikus festival „Klaaspärlimäng“. Festivalil saab näha ja kuulda erilaadseid pille, nagu inimesesuurune bassbalalaika ja vanamoodne haamerklaver. Sel korral on festivalil palju n-ö tagasi juurte juurde minekut: kaheksast riigist pärit artistide seas esitavad mitmed nii Eesti kui ka Põhjamaade vanamuusikat. Osalejate seas on Eesti oma ala tippe, näiteks klaverivirtuoos Age Juurikas ja kitarritipp Jaak Sooäär. Kunstnik Anna Litvinova tuleb sel aastal välja erilaadse projektiga, milles maalib iga esinemise emotsiooni taiesele otse kontserdi ajal publiku ees. Maalidest koostatakse näitus, mis avatakse 17. juulil.

Uuri festivali kava lehelt klaasparlimang.com.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee