Tippkohtumine NATO peakorteris BrüsselisFoto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 12. juuli 2018 15:34
11. ja 12. juulil toimub Brüsselis NATO liikmesriikide liidrite nõupidamine.  Tippkohtumise esimesel päeval olid teemadeks liikmesriikide kaitsekulutused ning panustamine allianssi. Neljapäeval keskendutakse aga enam Afganistani küsimustele, vahendas BBC. 

Seni on tippkohtumist domineerinud Donald Trumpi nõudmised ning nurinad Euroopa kaitsekulutuste osas. Teispäeval teatas Trump pressikonverentsil, et saavutatud on tohutu progress ning et riikide liidrid on nõustunud panustama senisest enam. 

Eestit esindavad tippkohtumisel peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik, välisminister Sven Mikser ja kaitseväe juhataja Riho Terras.

17:10

Hoolimata kriitikast kinnitas Trump siiski, et on NATOle pühendunud ning kirjutas alla ka ühisdeklaratsioonile - minnes seega osaliselt mõnede omaenda väljaütlemistega vastuollu - mille sisu suuresti taaskinnitab juba olemasolevaid NATO põhisätteid.

15:39

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles NATO tippkohtumise teisel päeval, et Trumpi nurin sakslaste gaasiostu üle oli kius EL-i riikide suunas, et nood sõlmiksid energiaga seotud tehinguid hoopis USA-ga.

15:34

Hispaania peaminister Pedro Sánchez ütles kaitsekulutuste tõstmisest kahelt protsendilt neljale, et ta küll mõistab USA positsiooni, kuid kõikide NATO liikmesriikide vahel peaks leidma tasakaalu. Sánchezi sõnul seljatas tema riik just majanduskriisi ja peab leidma nüüd tasakaalu sotsiaalsete- ja kaitsekulutuste vahel.

14:25

Politico sõnul on käimasolev tippkohtumine tekitanud muret, kas Trump võiks kohtumisel Putiniga kõnelda meetmetest, mis pole mis pole NATOga kooskõlastatud.

14:10

Küsimusele, kas Trump kavatseb USA NATOst välja viia, ei andnud president selget vastust.

14:08

Jutuks tuli ka Brexit. Trumpi sõnul pole tema öelda, mida Inglismaal tehakse. Küll sõnas ta, et omab Suurbritannias palju kinnisvara ning et tal on selle riigiga head suhted. Ka tõi Trump ära asjaolu, et tema ema sündis Šotimaal. 

13:59

Pressikonverentsil küsiti Trumpilt arvamust ka Krimmi annekteerimise kohta. „See juhtus Obama valitsusajal. See ei juhtunud Trumpi ajal... Kuid Obama lasi sel juhtuda... Mis saab Krimmist edasi, ei oska ma öelda,“ vastas Trump. 

13:55

Trump teatas pressikonverentsil, et täna on saavutatud tohutu progress ning et riikide liidrid on nõustunud panustama senisest enam. Kui temalt  küsiti, mis juhtuks siis, kui riigid siiski ei nõustuks rohkem maksma, vastas president: „Noh, nad maksavad.“

13:43

Trump andmas pressikonverentsi tippkohtumise teisel päeval: 

13:42

Küsimus, kas Donald Trump, kes on varasemalt loobunud nii kliimaleppest kui taganenud Iraani tuumaleppest, võib ühel hetkel välja astuda ka NATOst, sai täna taas teravalt kõneainet. Nimelt teatas Trump jätkuvalt kaitsekulutuste teemal kõneldes, et USA võib edasi minna ka üksi.

Kommentaarid  (43)

Trump 13. juuli 2018 11:08
On fantastiline ja saab alati mida tahab, korjas 40 miljardit USD erinevatelt maadelt Natole.
Aga Õhtulehte boikoteerige rahvas! Blokeerib ip aadresse ja piirab vaba sõna õigust, Eestil on kommunismi hävitav kogemus juba olemas.
Lugege objektiiv.ee mis on VABA meedia!
tasumise tund 12. juuli 2018 19:44
Vähegi arukas inimene ikka ei peaks pidevalt korrutama: "I am a very stable genius". Pole ime, et vene eriteenistused toetasid sellise psühholoogilise profiiliga tegelase saamist ühele võtmepositsioonile NATO liikmesriikides.
HÄBI, Saksamaa! 12. juuli 2018 20:25
Saksamaa peab VENE GAASIST lahti saama ja LÕPETAMA saba liputamise Venemaa ees!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS