Maailm

VASTUSEIS TRUMPILE: sakslased ei soovi kaitsekulutusi suurendada (33)

Aadu Hiietamm, 11. juuli 2018, 17:00
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.Foto: Reuters/Scanpix
Brüsselisse NATO tippkohtumisele saabunud USA president Donald Trump nõuab juba pikemat aega Saksamaalt kaitsekulude suurendamist kahele protsendile sisemajanduse koguproduktist (SKP). Saksamaa kaitse-eelarve on tänavu 38,5 miljardit eurot ehk 1,24 protsenti SKPst. USA-l on sama protsent aga 3,6 ning USA arvele langeb koguni kaks kolmandikku NATO kaitsekulutustest.    

Neli aastat tagasi toimunud NATO tippkohtumisel otsustati, et liikmesriikide kaitsekulutused peavad 2024. aastaks tõusma vähemalt kahe protsendini SKPst. Saksamaa valitsus eesotsas liidukantsler Angela Merkeliga on seni väljendanud valmisolekut tõsta kaitsekulutused 2024. aastaks 1,5 protsendini SKPst.

USA president Donald Trump.Foto: EPA/Scanpix

Samal teemal

Saksamaa valitsuse seisukoht pahandab Donald Trumpi, kes leiab, et Saksamaa peab kohe suurendama kaitsekulutusi kahe protsendini SKPst. Trump kuulutas kolmapäeva hommikul Brüsselis koguni, et Saksamaa on Venemaa vang, sest maksab Venemaale sealt tuleva energia eest miljardeid dollareid. USA aga peab Trumpi sõnul Saksamaad Venemaa eest kaitsma. Trumpi mõttekäigu järgi rahastab Saksamaa NATO põhivaenlast Venemaad. 

 Arvamusuuringuinstituudi YouGov värske küsitluse andmetel peavad sakslased isegi Merkeli lubatud 1,5 protsenti  pigem liiga suureks. Nii arvas 24 protsenti küsitletutest, et aastal 2024 on 1,5 protsenti SKPst just õige number. 36 protsenti aga leidis, et seda on liiga palju. Vaid 15 protsenti oli seda meelt, et 1,5 protsenti on liiga vähe. 

Sama küsitluse andmetel tahab koguni 42 protsenti sakslastest, et USA viiks Saksamaalt ära oma 35 000 sõdurit. Nende sinnajäämist soovib 37 protsenti küsitletutest.   

Stockholmi rahu-uuringute instituut SIPRI ei pea NATO seatud eesmärki õigeks. SIPRI andmetel ületavad NATO Euroopa liikmesriikide kaitsekulutused juba praegu Venemaa sõjalisi kulutusi ning nende suurendamine sunnib ka praegu sõjalisi kulutusi natuke vähendavat Venemaad neid uuesti suurendama. See tähendaks aga rahu ohustava võidurelvastumise vallandumist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee