Beate Zschäpe 11. juulil toimunud istungilFoto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 11. juuli 2018 12:03
Pärast viis aastat kestnud kohtuprotsessi mõisteti Saksamaal kümnes mõrvas süüdi uusnatside grupi omaaegne skandaalne liider Beate Zschäpe.

Kõik mõrvad, mis pandi toime ajavahemikul 2000-2007, olid ajendatud rassismist, kirjutab BBC. Naine oli süüdistuste kohaselt osalenud kaheksa Türgi kodaniku, ühe Kreeka kodaniku ning ühe Saksa naispolitseiniku mõrvas. Ohvritest üheksa olid sisserändajad. 

Münchenis asuva kohtumaja ees hoiti plakateid ohvrite fotodega Foto: EPA/Scanpix

Seos nimetatud kuritegude vahel avastati juhuslikult alles 2011. aastal tänu ühe röövile, mis politsei viimaks grupeeringuni juhatas. 

Zschäpe oli Saksamaa idaosas Zwickaus korterit jaganud kahe mehega, kes hiljem enesetapu sooritasid. Uwe Mundlosi ja Uwe Böhnhardti surnukehad leiti autost, mida kasutati röövimiskatsel. Naisele jõuti aga jälile tänu korteris korraldatud plahvatusele, mille abil ta ilmselt asitõendeid hävitada püüdis.  

Seoses juhtunuga sai Saksa politsei avaliku hukkamõistu osaliseks, et nii pika aja vältel ei suudetud grupeeringut tuvastada. 

Samas kohtuasjas on süüdimõistva otsuse saanud veel neli inimest, kes suuremal või vähemal määral jõuku olid aidanud. Nende karistusmäärad jäid vahemikku 10-2 aastat vabadusekaotust.

Beate Zschäpe 11. juulil toimunud istungil Foto: AFP/Scanpix