Eesti uudised

GRAAFIK | Ministeeriumi prognoosi järgi tõuseb eestlase kuupalk 10 742 euroni (75)

Silja Ratt, graafik: Margus Järv, 11. juuli 2018 11:18
RahaFoto: Pixabay.com
Rahandusministeeriumi kodulehel on üleval pikaajaline majandusprognoos, kus vaadeldakse olulisi majandusnäitajaid aastani 2070. Veidi ulmelisena tundub summa, mis vaatab vastu 2070. aasta keskmise palga alt: 10 742 eurot. 

Prognoos valmis aprillis ning seal on majandusnäitajate ennustamiseks kasutatud mitmeid eri mudeleid. (Loe täpsemalt rahandusministeeriumi kodulehelt.) Muuhulgas prognoositakse tööpuudust, tööviljakuse kasvu, keskmist kuupalka ja palgakasvu.

Samal teemal

Prognoosi järgi võib eestlasi märksa raharohkem elu ees oodata juba 2027. aastal. Keskmine palk on selleks ajaks ennustuse järgi kasvanud 2075 euro suureks. Muidugi võib aimata, et selle aja peale on ka toodete ja teenuste hinnad märksa kallimad.

Pea 3000 euro suurust palka võime prognoosi järgi saama hakata 2036. aastal. Tundub, et võimalike majanduslangustega prognoos eriti ei arvesta, sest järgnevateks aastakümneteks ennustatakse pidevat stabiilset palgakasvu, esialgu umbes viis protsenti aastas, hiljem umbes kolm protsenti. Ka lähtub prognoosist, et tööviljakus kasvab järgnevate aastakümnete jooksul järjepidevalt.

Ainult tööhõive ja tööpuuduse osas on prognoos veidi pessimistlikum. Ennustuse järgi peaks tööhõive olema pidevas väikeses miinuses ning tööpuudus tõuseb vahepeal peaaegu seitsme protsendini.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee