Maailm

Abikaasa lein: „Mul on tunne, nagu oleksin surnud, aga samas ikka elan...“

ÜKS ELU JÄI KOOPASSE... Kes oli Tai kangelane, kes hukkus lõksujäänud lapsi aidates? (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. juuli 2018 08:25
Saman Kunan abikaasagaFoto: Saman Kunan / Facebook
Tai jalgpallimeeskonna ja nende treeneri päästmine lõppes teisipäeval edukalt, vallandades koopasuu ees ning rahvusvahelises meedias tõelise rõõmupeo. Kuid päästeoperatsioon ei olnud siiski täielikult edukas. Üks inimene kaotas selles oma elu. Tema nimi oli Saman Kunan.

Ta ei olnud küll üks koopas lõksus olnud poistest, kuid 38aastane endine Tai mereväelane Saman Kunan (mõnedes väljaannetes Gunan) oli vabatahtlik, kes omal soovil lastele appi tõttas. Reede esimestel tundidel, kusagil kella ühe ja kahe vahel, sai sukeldunud Kunanil hapnik otsa ning ta hukkus.

USA Today kirjutab, et pärast mereväest erru minekut elas Kunan sportlikku elu. Tegeles nii ratta- kui motospordiga ja triatloniga, armastas jooksmas käia. Eriti meeldis talle looduses keha treenida.

Armee järel oli Kunani igapäevatöö lennujaama turvateenistuses. Koopasse lapsi päästma suundus meel vabatahtlikuna. Enne Tham Luangi koopa suunas reisiteele asumist salvestas Kunan lennukile astudes video, milles lubas rõõmsalt: „Toome lapsed koju tagasi!“ Lähedasi mehe soov lapsi aidata ei üllatanud - nende sõnul osales ta sageli heategevuslikes projektides ning armastas teistele head teha.

Samal teemal

Surmahetke eel tegeles Kunan hapnikuballoonide kinnitamisega koopa seintele. Et siis, kui poisse ükshaaval päästma hakatakse, oleks neil ja sukeldujatel iga teatud vahemaa järel võimalik õhku saada. Paraku sai õhupuudus saatuslikuks talle endale, kui tagasiteel tabas piirkonda, kus ta parajasti liikus, ootamatu veetõus. Ehkki võib arvata, et Kunan ujus elu eest, ei pääsenud ta tõusuvete küüsist. Tema keha leidis ja tõi pinnale teine sukelduja.

Kunani surm oli küll traagiline, ent teised päästjad ei lubanud (ega õieti saanudki lubada) sel nende hoogu takistada. „Tema surm ei ole asjata,“ kinnitas kohapeal päästetöid juhatanud admiral Apakorn Yuukongkaew Channel News Asia reporterile. „Me jätkame. Meil on endiselt nii palju usku, et oma tööd jätkata.“ Ning usk oli õigustatud - teisipäevase seisuga on kõik koopas lõksus olnud lapsed koos treeneriga elusalt ning üllataval kombel üsna tervelt pääsenud.

Kangelast mälestati nii budistliku kui Tai sõjaväe matusetalitluse kommete kohaselt. Tema matuste eest tasus Tai kuningapalee. Nooremohvitseri auastmest kõrgemale ta oma karjääri jooksul ei tõusnud, kuid postuumselt taotleb merevägi talle ka aukõrgendust. Kunani Facebooki-kontost on lähedased teinud mälestuskonto.

Spordimees: Kunan oli aktiivne atleet, kes armastas eriti sportida looduses Foto: Saman Kunan / Facebook

Kunani jäävad leinama tema vanemad ja abikaasa. Waleeporn Kunan kirjeldas emotsionaalses intervjuus BBC-le, kuidas tema ja ta mees igal hommikul enne tööleminekut üksteisele ütlesid: „Armastan sind.“

„Ma olen kohutavalt uhke ja kohutavalt kurb,“ sõnab Wichai Kunan, Samani isa nukralt. „Puhka rahus. Puhka hästi. Issi armastab sind.“

Samal teemal

18.06.2018
ÜHEKSA PÄEVA SÖÖGITA: Tai jalgpallipoisid rääkisid üleelamistest koopas
18.06.2018
Tai koopapoisid pääsesid koju ja kavatsevad munkadeks hakata
13.06.2018
VIDEO JA FOTOD | Briti kangelassukeldujad jõudsid koju tagasi ning andsid pressikonverentsi
12.06.2018
PÄÄSTJAD: Tai poiste koopast väljatoomine oli algselt räägitust oluliselt riskantsem