Maailm

Täiendatud kell 18.10.

TAI IME: kõik koopasse lõksu jäänud pääsesid eluga (55)

Aadu Hiietamm, 10. juuli 2018 15:49
KOOPAS: Päästjad Tham Luangi koopas, kust teisipäeval toodi välja viimased viis päästetavat.  Foto: Reuters/Scanpix
Põhja-Tais lõppes edukalt päästeoperatsioon, millele elati hinge kinni pidades kaasa kogu maailmas. Teisipäeval tõid sukeldujad üleujutatud Tham Luangi koopast välja viimased neli jalgpallipoissi ja nende treeneri. 

Teisipäeval kell 14.50 Eesti aja järgi kinnitas Tai merevägi, et kõik päästetavad on koopast edukalt välja toodud. Sellega sai kaks nädalat kestnud päästeoperatsioon läbi. Tõsi, siis oodati veel kolm mereväelase ja arsti väljumist. Tegemist oli päästjatega, kes toetasid ja abistasid koopas olijaid viimase nädala jooksul. Nemad jõudsid õnnelikult koopast välja kaks tundi hiljem.

23. juunil koopasse sisenenud 12 jalgpallipoissi vanuses 11–16 aastat ja nende 25aastane treener leiti umbes nelja kilomeetri kaugusel koopasuust 2. juulil. Neist neli esimest toodi sukeldujate saatel koopast välja pühapäeval, 8. juulil ja neli järgmist esmaspäeval, 9. juulil. Paanika vältimiseks anti poistele enne teele asumist rahusteid. 

Poisse aitas koopast välja tuua 19 sukeldujat. Kokku osales päästeoperatsioonis üle 1000 inimese. Kahjuks uppus reede öösel endine Tai sõjaväe sukelduja, 38aastane Saman Kunan, kes toimetas koopasse hapnikuballoone. 

Sukeldujad suhtusid poistesse kui oma lastesse

Sukelduja Narongsuk Keasub rääkis telekanalile CNN, et vesi koopas oli läbipaistmatu. Parimal juhul nägi vaid oma käsi. Kivid ja teravad servad ning kitsad kohad muutsid sukeldumise väga ohtlikuks. Ta rõhutas, et sukeldujad suhtusid lõksus olijatesse kui oma lastesse ning palvetasid, et kõik lõppeks õnnelikult. 

HAIGLA: Koopast päästetud viidi arstide hoole alla Chiang Rai haiglasse. Foto: AFP/Scanpix

Kõik päästetud toimetati Chiang Rai haiglasse ning neil läheb üldiselt hästi. Tõsi, esimesest kaheksast päästetul  kahel diagnoosisid arstid leegionärihaigusena tuntud bakteriaalse kopsupõletiku, kuid õnneks on haigusnähud kerged ning nende elu ohus ei ole. Haigestunute raviks kasutatakse antibiootikume.

Siiski tuleb kõigil päästetutel jääda vähemalt nädalaks haiglasse arstide järelevalve alla. Seega ei saa nad vastu võtta  FIFA presidendi Gianni Infantino kutset lennata Moskvasse pühapäeval toimuvat jalgpalli MM-i finaalmängu vaatama. Tai tervishoiuministeeriumi esindaja sõnul saavad poisid tõenäoliselt jälgida seda mängu telerist.

Ka Elon Musk käis koopas

Kokkuvõtteks saab öelda, et lõpp hea, kõik hea. Kaaluti ju päästeoperatsiooni algul ka võimalust, et poisid jäetakse koopasse mitmeks kuuks ehk kuni vihmaperioodi lõpuni.

Tai sõjaväelise valitsuse juhil Prayut Chan-o-chal tuleb nüüd täita varasem lubadus, et viib kõik poisid pärast koopast välja saamist Pattaya rannakuurorti puhkama. Igal juhul sai aga mitte just kõige parema mainega valitsus laste päästmisega tugevad plusspunktid. 

Foto: Reuters/Scanpix

AJAJOON

23. juuni, laupäev. Poisid ja nende treener sisenevad pärast jalgpallimängu Põhja-Tais asuvasse Tham Luangi koopasse. Samal ajal sajab tugevat vihma. Nende kadumisest teatab politseile ema, kelle poeg ei tulnud õhtuks koju. Politseinikud leiavad koopa suudme lähedalt aia külge lukustatud jalgrattad, kingad ja jalgpallijalanõud.

24. juuni, pühapäev. Politsei leiab koopast poiste käe- ja jalajälgi. Laste pereliikmed kogunevad koopa juurde.

25. juuni, esmaspäev. Tai mereväe sukeldujad sisenevad koopasse poisse otsima. Nad usuvad, et seltskond on leidnud kaugemal koopas õhutasku. Jätkub tugev vihmasadu.

27. juuni, kolmapäev. Sündmuskohale jõuab rohkem kui 30 liikmest koosnev grupp USA sõjaväelasi, nende seas meedikud ja ellujäämisspetsialistid. Nendega ühinevad kolm Briti sukeldumisspetsialisti, kes sisenevad koppasse, kuid tulevad sealt üleujutuse tõttu kiirelt välja.

28. juuni, neljapäev. Päästetööd katkevad, sest paduvihm tekitab koopa sees kiirevoolulise tulvavee. Kohale toimetatakse pumbad, et millega hakatakse vett välja pumpama. Koopa kohale lennutatakse droonid, mille abil otsitakse võimalikke õhuauke.Tai võimud kaaluvad võimalust mäe küljele puurida šaht, mis oleks alternatiivseks sissepääsuks koopasse. 

29. juuni, reede. Tai peaminister Prayut Chan-O-Cha vestleb kadunud poiste pereliikmetega, kes viibivad parki püstitatud telklaagris.

30. juuni, laupäev. Vihmasadu annab järele ning sukeldujatel õnnestub koopas senisest kaugemale liikuda. Koht, kus arvatakse poisid olevat, jääb aga palju kaugemale.

1. juuli, pühapäev. Sukeldujad jõuavad koopas veelgi kaugemale. Koopasse tehakse päästebaas ning kohale toimetatakse sadu hapnikuballoone ja muud varustust.

2. juuli, esmaspäev. Viimaks ometi! Esmaspäeva õhtul leitakse 12 poissi ja nende treener elusalt. Sündmuskohal viibiv rahvas hõiskab rõõmust, kuid peagi võtab võimust mure selle üle, kuidas ligi nelja kilomeetri kaugusel asuvad lapsed turvaliselt koopast välja saada. Kohalik kuberner selgitab, et päästjad jätkavad koopast vee väljapumpamist ning samal ajal saadetakse arstid ja õed hädaliste tervist kontrollima. "Kui arstid ütlevad, et nende füüsiline seisund on liikumiseks piisavalt hea, tuuakse nad koopast välja," sõnab kuberner. 

3. juuli, teisipäev. Lõksusolijatele toimetatakse hädavajalikku toitu ja ravimeid, sealhulgas energiabatoone ja paratsetamooli. Päästjad valmistuvad võimaluseks, et poistel tuleb pikemaks ajaks koopasse jääda.

4. juuli, kolmapäev. Poistele õpetatakse, kuidas sukelduda ja kasutada hingamisaparaate. Päästjatel endil kulub koopasse sisse minemiseks umbes kuus tundi ja väljumiseks viis tundi. Meeskonnad pumpavad ööpäevaringselt koopast vett välja. Ilmaennustus lubab tulevasteks päevadeks veel vihma.

5. juuli, neljapäev. Poisid ja nende treener peavad liikuma veelgi sügavamale koobastikku, kuna neile kuiva pinda pakkunud kivirahn jääb vee alla. Väidetavalt halvenes olukord vabatahtlike äparduse tõttu: nimelt ei pumbatud vett koopast välja, vaid sisse tagasi. Võimude sõnul sunnivad saabuvad mussoonvihmad keerulist päästeoperatsiooni läbi viima kiiremini, kui algselt arvatud. Tai kuningas Maha Vajiralongkorn kutsub päästjaid lapsi ja nende treenerit võimalikult kiiresti maa peale tooma.

6. juuli, reede. Koobast hapnikuballoonidega varustada aidanud 38aastane sukelduja Saman Kunan sureb hapnikupuuduse tõttu. "Tema töö oli kohale toimetada hapnikku. Kuid tagasiteel jäi tal endal sellest puudu," ütleb kohalik ametnik. Mehe surm tekitab suuri kahtlusi, kui turvaline on poiste väljatoomine läbi vee alla mattunud kitsaste avauste. Mereväelaste juht teatab, et koopas on langenud hapnikutase ja ta hoiatab, et aeg poiste väljatoomiseks on piiratud. Kui ametnike sõnul on hapniku määr koopas tavaliselt 21%, siis poiste ning suure hulga päästjate tõttu on see langenud 15% peale. 

7. juuli, laupäev. Päästetööde juht Narongsak Osottanakorn ütleb, et poistel pole veel võimalik ohutult välja ujuda. Jalgpallitiimi treener edastab lapsevanematele kirja, milles vabandab juhtunu pärast. Mäeküljele puuritakse üle saja õhuaugu, lootuses, et need ulatuvad poisteni.

8. juuli, pühapäev. Võimud teatavad, et kuna peagi on taas oodata tugevat vihmasadu, algab päästeoperatsioon poiste väljatoomiseks. Õhtu toob rõõmusõnumi: neli poissi on koopast päästetud, nad viiakse haiglasse ja nende tervislik seisund on hea. Päästjad taastavad hapnikuvarusid ja varustust ning valmistuvad esmaspäeval ülejäänuid välja tooma.

9. juuli, esmaspäev. Pärast mitmetunnist pausi teatati, et päästeoperatsioon võib jätkuda. Koopast toodi välja veel neli poissi.

10. juuli, teisipäev. Päästeoperatsiooni kolmandal päeval toodi koopast välja veel neli last ning nende treneer ehk päästeti kõik 24. juuni õhtul lõksu jäänud inimesed. Narongsak Osotthanakorni sõnas enne viimast operatsiooni, et eesolev on võrreldes läinud päevade omadega kõige keerulisem ja pingelisem, kuna lisaks neljale lapsele ja treenerile peavad koopast väljuma ka arst ning nendega püsivalt koos olnud kolm sukeldujat.

Samal teemal

09.08.2018
Tai päästeoperatsioon: treenerile ja poistele anti kodakondsus
18.07.2018
ÜHEKSA PÄEVA SÖÖGITA: Tai jalgpallipoisid rääkisid üleelamistest koopas
18.07.2018
Tai koopapoisid pääsesid koju ja kavatsevad munkadeks hakata
18.07.2018
Investoreid kaotanud Elon Musk vabandas viimaks Briti sukelduja ees

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee