Maailm

KRIIS SUURBRITANNIAS: kas Boris Johnson poksib peaminister Theresa May minema? (5)

Aadu Hiietamm, 10. juuli 2018, 16:40
Esmaspäeval välisministriametist lahkunud Boris Johnson unistab endiselt peaministriks saamisest. Foto: AFP/Scanpix
Suurbritannia välisminister Boris Johnson pani esmaspäeval ameti maha. Paar tundi varem oli sedasama teinud Brexiti minister David Davis ja Brexiti alamminister Steve Baker. Nii Johnson kui ka Davis heitsid peaminister Theresa Mayle ette liigset järeleandlikkust Euroopa Liidust lahkumise üle peetavatel läbirääkimistel.  

Boris Johnson rõhutas Theresa Mayle saadetud tagasiastumiskirjas, et viimase plaan hoida Euroopa Liiduga tihedaid majandussidemeid tähendab Suurbritannia liikumist pool-Brexiti poole, mis jätaks riigile Euroopa Liidus koloonia staatuse.

Samal teemal

Kahe maineka euroskeptiku lahkumine Suurbritannia valitsusest seab tõsiselt kahtluse alla May valitsuse püsimise ajal, kui Euroopa Liit ja Suurbritannia valmistuvad lahkumiskõneluste otsustavaks etapiks.

May nimetas kiires korras uueks Brexiti ministriks senise elamumajandusministeeriumi alamministri Dominic Raabi ja välisministriks viimased viis ja pool aastat tervishoiuministrina töötanud Jeremy Hunti. Viimane pooldas enne 23. juunil 2016 toimunud rahvahääletust Euroopa Liitu jäämist, nagu ka praegune peaminister May. 

Viimane sai Suurbritannia peaministriks 13. juulil 2016 ilma valimisteta, sest tema eelkäija David Cameron pani pärast rahvahääletust ameti maha. Johnsongi soovis tookord peaministriks saada, kuid ta ei saavutanud parteis piisavat toetust. May pakkus talle konkurendi kõrvaldamiseks mõnevõrra üllatuslikult valitsuses välisministri kohta ja sai ka kohe jaatava vastuse. 

Nüüd, ligi kaks aastat hiljem, otsustas Johnson Mayle süüdistusi esitades ameti maha panna. Võimalik, et tagasiastumise põhjus on soov asuda juba lähemal ajal ise peaministri kohale. 

„Johnson on salakaval rebane, kes kannab  karunahka,“ iseloomustas ametist lahkunut välisministrit ajalehe Daily Telegraph endine väljaandja Conrad Black. 

Konservatiivide juhtiv euroskeptik Jacob Rees-Mogg jõudis juba öelda, et Boris Johnson oleks suurepärane peaminister. Kuid selleks, et Mayd kukutada, peavad talle vähemalt 48 oma partei parlamendisaadikut umbusaldust avaldama. Esialgu neid veel nii palju pole, kuid olukord võib kiiresti muutuda.       

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee