Maailm

MIDAGI POSITIIVSET: Etioopia ja Eritrea kuulutasid sõja lõppenuks (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. juuli 2018 20:25
Eritrea president Isaias Afewerki (pildil seljaga) embab tervituseks Etioopia peaminister Abiy AhmediFoto: AP/Scanpix
Etioopia ja Eritrea riigipead allkirjastasid 9. juulil kokkuleppe, mis tähistab viimaks ametlikku lõppu aastatel 1998-2000 kestnud piirikonfliktile. Kaks kaua vaenujalal olnud riiki nõustusid ka taastama diplomaatilised suhted.

BBC kirjutab, et Eritrea president Isaias Afewerki ja Etioopia peaminister Abiy Ahmedi kohtumine oli esimene kord ligi kahe aastakümne jooksul, mil kahe riigi liidrid ühe laua ääres istunud on. 2000. aasta rahulepe lõpetas küll verise sõjategevuse, milles hukkusid tuhanded, kuid sestsaati on piiritüli tõttu püsinud pingeline „ei sõda, ei rahu“ olukord. Ametlikult pole sõda kuni selle aasta 9. juulini õieti lõppenud. Suurkohtumine leidis aset Eritrea pealinnas Asmaras.

Piiritüli keskmes on Badme linn, mis rahulepingu järgi kuulub Eritreale, kuid seda otsust pole Etioopia kunagi õigeks tunnistanud. Konflikt on ületanud ka kahe riigi territooriume - rahvusvahelistes küsimustes, näiteks Somaalia kodusõjas, võis seni kindel olla, et kui üks naaber midagi otsustas või kedagi toetas, tegi teine risti vastupidise avalduse.

Kolme kuu eest Etioopia peaministriks saabud Abiy andis pärast ametisse asumist mõista, et soovib konfliktile lahendust leida, kuid keegi poleks osanud arvata, et see toimub sedavõrd kiiresti ja sujuvalt. Eriti arvestades kahe riigi ajaloolist vastasseisu ja põhimõttelist vaenulikkust.

Kaks riigipead leppisid kokku diplomaatiliste ja majanduslike suhete arendamises, samuti telefoni- ja transpordiühenduse taastamises. Seni pole kahe riigi vahel mitte mingit lennu- ega muud ühendust olnud, nüüd lubavad juhid, et esimesed lennud ühest riigist teise võivad alata juba järgmisel nädalal. Mõned kodanikud saavad juba suurkohtumise toimumispäevast alates teises riigis elavatele ning sõja tõttu neist eraldatud lähedastele helistada.

Kuigi kohtumine andis väga positiivseid tulemusi, ei ole vaidlusaluse territooriumi saatus veel päris kindel. Hetkeseisuga ei ole Etioopia sõdureid Badme linna ümbrusest siiski veel tagasi kutsutud.

Etioopia peaminister (vasakul) ja Eritrea president jälgivad Asmaras korraldatud tervitusparaadiFoto: AP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee