Kommentaar

Ivo Rull | Janek Mäggi lendav tsirkus (12)

Ivo Rull, kommunikatsiooniekspert (Vabaerakond), 9. juuli 2018, 17:02
 
Riigihalduse ministri Janek Mäggi Facebooki lehel avaneb eepiline ülevaade tema töödest ja tegemistest: minister tutvumas vangla ja kommunismiohvrite memoriaaliga, minister lendamas helikopteriga ning juhtimas veoautot, minister väisamas mõnda maakonda või saart, minister kabetamas, džässi kuulamas või kätlemas ettevõtjatega ja nii edasi.

Tänavu juuni lõpus käis riigihalduse minister Kambjas klaarimas, kas kohaliku valla nimi peaks olema hoopiski Ülenurme. Samal päeval lahvatas uudispomm: Ülenurmel põgenes loodustalust kolmemeetrine püüton! Nende sündmuste kokkulangemine viis mõttele, et riigihalduse ministri sebimistes on ohtralt tahtmatut koomikat. Kuigi nii pole ilmselt planeeritud, kukuvad ministri tegemised sageli välja justkui omal ajal laineid löönud Briti koomikute sketšide „Monty Python’s Flying Circus“maavillane versioon. Ehk siis praeguse rööprähklemise koondnimeks sobib „Janek Mäggi lendav tsirkus“.

Kogu sellise tuuritamise eesmärk on vaid üks – olla pildis ja koguda valimisteks hääli. Täitunud on nende kommentaatorite ennustus, kes aprilli lõpus üleöö ministriks saanud suhtekorraldajas nägid eeskätt PR-ministrit. Ning paraku on täide läinud ka kahtlus, et valitsust tüüriv Keskerakonna esimees rakendab Mäggit just oma erakonnale sobilikku agendat arendama. Ehk maksumaksjate raha eest end ja oma erakonda promoma.

Mäggi kehastab valitsuse vigu

Mäggi juhtum toob esile mitu aspekti praegusest vildakast valitsemisest. Minister Mäggi on juba teine peaminister Jüri Ratase suur personalipoliitiline möödalask. Esimese vea, skandaalse Martin Repinski määramise maaeluministriks, klaaris Ratas avalikkuse survel kähku ära. Kuna Mäggi ministriks määramine on JOKK, siis ilmselt saame tema lennukat sõnakasutust ning permanentset valimiskampaaniat kogeda järgmise aasta märtsini.

Teine teema on riigihalduse ministrikoha vajalikkus üldse. See koht dubleerib maaelu ministri haldusala ning tuleks  kiiremas korras koondada. Kuni minister Mäggi tuuritab mööda Eestit, ei saa peaministri ühtki sõna riigireformi vajalikkuse kohta tõsiselt võtta. Hiljuti tegi ühiskonnauuringute instituut küsitluse, millest muu hulgas selgus, et ligi 81 protsenti vastanutest toetab Vabaerakonna seisukohta, et valituses võiks 15 ministri asemel olla hoopis 12 ministrit.

Kolmas küsitavus on avalike vahendite kasutamine erakondlikuks kampaaniaks. Mõistagi on juriidiliselt võimatu tõestada, et minister Mäggi läheb eeloleval sügisel nädalaks Valgamaale tegema valimiskampaaniat, mitte riigihaldusetööd. Ent vähegi ühiskonna toimimist mõistvad inimesed saavad ju aru, et see tuur võetakse ette eeskätt häälte kogumiseks. Ennustan siinkohal  – Janek Mäggi kandideerib Keskerakonna nimekirjas valimisringkonnas nr  11 (Võru-, Valga- ja Põlvamaa).

Nõunikuks teine suhtekorraldaja

Ärksamad ettevõtjad tegelevad riigireformi ettepanekute sõnastamisega. Kindlasti on ministrite arvu vähendamine üks võimalikke, ent kaugeltki mitte kõige olulisem samm selles kavas. Pigem oleks sel sümboolne väärtus – valitsejad peavad samuti säästlikumalt toimetama hakkama. Vähendada tuleks nii saadikute kuluhüvitisi kui ka erakondadele riigilt antavat raha.

Riigireformi sisuni pole minister Mäggi jõudnudki. Nõunikuks palkas ta samuti suhtekorraldaja, mitte näiteks majandusgeograafi või regionaalarengu eksperdi. Riigireformi pähe serveeritakse meile nüüd mõne ametkonna  Tallinnast kaugemale kolimist. Näiteks põllumajandusamet kavatsetakse viia Sakust Raplasse. Kusjuures palju sealseid ametnikke jätkaks tööl käimist Tallinnast.

Enne lõpetab nüüdne tiksuv valitus oma toimetamised, kui näeme tegelikke Eesti riigi juhtimist väledamaks ja saledamaks muutvaid plaane. Õnneks pole see aeg enam mägede taga.

12 KOMMENTAARI

r
rahvavaenulik punavalitsus 12. juuli 2018, 09:36
Mida rutem sellest Eesti riiki hävitavast punavalitsusest lahti saame, seda parem.
u
uue aja poliitik 10. juuli 2018, 09:30
Mäggi tunnetab hästi trendi.
Praegune edukas poliitik peabki olema segu klounist, mudamaadlejast ja kapiintellektuaalist.
Loe kõiki (12)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee