Maailm

VERINE PIDU: Pamplonas toimuvad traditsioonilised härjajooksud  (4)

Aadu Hiietamm, 9. juuli 2018, 17:15
ELU EEST: Hulljulged jooksmas koos tigedate võitluspullidega. Foto: AFP/Scanpix
Põhja-Hispaanias Baskimaal Pamplonas naudivad üle maailma kokku sõitnud seikluseotsijad võitluspullide ja härgade eest jooksmisega kaasnevat ligi kolm minutit kestvat hirmu- ja adrenaliinipuhangut. 7.–14. juulini toimub seal kohaliku aja järgi igal hommikul kell 8 härjajooks. Kolmes esimeses härjajooksus sai vigastada 13 hulljulget. Surma on seni õnnestunud vältida. 

San Fermini festival toob tänavu 200 000 elanikuga Pamplonasse poolteist miljonit külalist. Korda peab 2900 politseinikku. 

Samal teemal

15. juuli 2013, 07:06
Härjajooks: mäng surmaga
11. juuli 2012, 07:01

San Fermini pidustuste raames toimuvad kaheksa härjajooksu kirjutas aastal 1926 ilmunud esikromaanis “Ja päike tõuseb” kuulsaks kirjanik Ernest Hemingway. Tema sõnul toimub Pamplonas omalaadne elurõõmu ja vaimustuse plahvatus. Ja seda ei sega ka aeg-ajalt ette tulevad üksikud surmajuhtumid.

Väidetavalt ulatub härjajooksu traditsioon juba aastasse 1591. Algul oli sellel puht praktiline eesmärk – muul moel oli härga keeruline areenile meelitada. Toona jooksid loomade ees vaid üksikud kartmatud. Tänapäeval sõidavad Pamplonasse üle maailma kokku seiklusteotsijad, kes naudivad sarviliste loomade eest ära jooksmisega kaasnevat kuni kolmeminutilist hirmu- ja adrenaliinipuhangut.

Kuus võitluspulli ja samapalju härgi jooksevad hommikul munakivisillutisega kaetud kitsaste tänavate kaudu võitlusareenile, kus nad samal õhtul toimuval härjavõitlusel tapetakse. Teravate sarvedega loomade ees liduvad areeni poole valgeid särke ja punaseid kaelarätikuid kandvad inimesed. Distants on 848 meetri pikkune ning sellel osalejate ülim soov on tunda kuklas ärritunud härgade hingeõhku. Kuigi munakivisillutis on spetsiaalse lahusega karedaks muudetud, leidub libastujaid, kes riskivad jääda härgade jalge alla või saada lausa sarvedest torgitud.

SARVEDE VAHEL: See foto on tehtud esmaspäeva hommikul toimunud kolmandalt härjajooksult. Foto: AFP/Scanpix

Tänavu sai esimeses härjajooksus vigastada viis, teises neli ja kolmandas samuti neli jooksjat. Surmaga lõppes härjajooks viimati 2009. aastal. Kokku on alates 1911. aastast Pamplonas härjajooksul elu kaotanud 16 inimest.

Pamplona härjajooksu on karmilt, kuid tulemusteta kritiseerinud loomakaitsjad, kelle sõnul on see väga julm traditsioon, sest härjad tapetakse hiljem areenil.

Hispaania televisioon teeb härjajooksust igal hommikul otseülekande. Põnevamaid kaadreid näeb hiljem palju kordi ka aegluubis. Saates saavad sõna ka meedikud, kes teatavad, mitu inimest lõppenud härjajooksus vigastada sai.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee