Maailm

TAI PÄÄSTEOPERATSIOON: kuidas esimesed lapsed koobastikust õnnelikult välja toodi (10)

Tõnis Erilaid, 9. juuli 2018 06:47
KIIRABIAUTOL VÄLIHOSPITALI: Päästetud poisid viidi esmalt lähedusse püstitatud välihospidali ja sealt pärast esialgset kontrolli kopteriga haiglasse.Foto: AFP/Scanpix
Eile hommikul algas Tai mägises piirkonnas vastu Laose ja Birma piiri Tham Luangi koobastikku lõksu jäänud 12 noore jalgpalluri ja nende treeneri päästeoperatsioon. Ööl vastu pühapäeva taas alanud paduvihm oli muutnud ümbruskonna mudajärveks ja kuberner Narongsak Osottanakorni sõnul ei saanud enam viivitada.

Kõigepealt tõid päästjad koobastikust välja poisid, kelle tervist olid arstid pidanud teiste omast nõrgemaks.

Samal teemal

„Jalgpallipoisid on valmis mis tahes katsumusteks,“ oli kinnitanud aga kuberner Osottanakorn ja tõepoolest saadi esimesed neli (mõne uudisteagentuuri teatel koguni kuus) poissi õnnelikult koobastikust välja juba eile ning viidi poolesaja kilomeetri kaugusele Chiang Rai linnahaiglasse, kuhu olid jõudnud ka kõigi laste vanemad.

 Esimene poistest jõudis maapinnale kell 17.40 kohaliku aja järgi. Pole teada, kas esimeste päästetute seas oli ka jalgpallimeeskonna pesamuna, 11aastane Chanin Viboonrungruang. Ta oli kirjutanud vanematele, et neil ei maksa tema pärast muretseda – varsti kohtume! „Palun, las vanatädi teeb mulle küpsetatud kana, mida ta nii imeliselt valmistab,“ lisas maiasmokk.

PÄÄSTMIST OODATES: Noored jalgpallurid jäid koos treeneriga Tham Nuangi koobastikus lõksu. Foto: AP/Scanpix

Laste tervisel pole häda

Osottanakorn ütles ajakirjanikele, et päästeoperatsioon sujus kergemini, kui algul arvati. „Ma olen rääkinud esimeste päästetud lastega. Nende tervisel pole midagi häda,“ kinnitas ta, kuid kohaliku ingliskeelse internetilehekülje Khaosod English andmeil tuleb ühel poistest siiski pikemalt haiglasse kontrolli jääda. Enne Chiang Rai haiglasse saatmist vaadati päästetud lapsed õhtul üle kohapeale püstitatud välihospidalis.

 Järgmist päästeoperatsiooni saab alustada umbes kümne tunni pärast (seega täna hommikul), lisas Osottanakorn päästeoperatsiooni eilsest kulgemisest kokkuvõtet tehes. „Meil on vaja täiendada hapnikuvarusid ja tuukrid vajavad pisut puhkust;“ ütles ta põhjuseks. Osottanakorni sõnul on päästeoperatsioonis hõivatud 90 tuukrit, poolsada neist on välismaalased. Esimesel päeval oli neid, kes poiste juurde tungisid ja nad välja tõid, 18. Esialgne plaan nägi ette, et iga poissi saadab kaks tuukrit.

11–16aastased jalgpallurid ja nende 25aastane treener olid läinud koobastikku vihmavarju 23. juunil. Kui seal paduvihma ajal vesi kiiresti tõusma hakkas, põgenesid nad läbitungimatus pimeduses ainsa tõrviku valguses järjest kaugemale koobastikku. Nad leiti üheksa päeva hiljem pooleldi juhuslikult koobastikusuust nelja kilomeetri kauguselt ja umbes 800–1000 meetri sügavuselt. Jalgpallurid ei olnud oma matkast kedagi teavitanud, otsijad sattusid õnnekombel nende jalgrataste juurde koobastiku lähedal. Kulus veel tublisti aega, enne kui kaks tuukrit nende juurde jõudsid.

Poisid on küll tublid jalgpallurid, kuid ei oska ujuda, saati siis sukelduda. Seetõttu püüti esiti paduvihma leevendudes koobastikust pumpadega vett välja saada. Mõneti see õnnestus, kuid pühapäeval taas alanud paduvihm võis kogu pingutuse taas nullida. Seetõttu käivitatigi eile varsti pärast kella kaheksat kohaliku aja järgi päästeoperatsioon.

Kuna kõik kõrvalised isikud ja ka ajakirjanikud saadeti koobastiku suudmest eemale, on informatsioon päästetööde kohta katkendlik. Võimud lubasid karmilt karistada igat fotograafi, kes üritaks päästeoperatsiooni lähedalt pildistada. See oleks ka raske, sest koobastiku suudmesse on pandud uudishimulike silmade eemalehoidmiseks kaitsevärvi puldanpiire.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee