Maailm

BLOGI | Tai poiste päästeoperatsiooni kolmas päev: koopast on välja toodud kõik 12 poissi ja nende treener! (81)

Ohtuleht.ee, 10. juuli 2018 15:44
Kiirabiauto lahkumas Tham Luangi koopa juurest.Foto: AFP/Scanpix
Pühapäeval algas Tais kogu maailma liigutanud operatsioon 24. juuni õhtul koobastikku lõksu jäänud poiste välja toomiseks. Esimesel päeval päästeti neli last ning sellele järgnenud päeval järgmised neli. Teisipäeval, mis operatsioon ka eduka lõpu sai, toodi välja viimased koopasse jäänud neli last. Samuti päästeti poiste treener. 

Kaksteist poissi vanuses 11-16 eluaastat ja nende 25aastane jalgpallitreener sisenesid koopasse 23. juuni õhtul. Nad leiti elusalt üheksa päeva hiljem, 2. juulil. Päästetööde käigus hukkus sukelduja, 38aastane endine mereväelane Saman Kunan.

17:45

Kogu operatsioon lõppes täielikult meie aja järgi kella poole kuue paiku õhtul, kui tulid teated, et ka päästetöödega tegelenud arst ja kolm sõjaväelast on koopasügavustest edukalt naasnud.

15:44

Õnnitlejatega ühines ka USA president Donald Trump, kes kiitis: "Kaunis hetk - kõik on päästeud, suurepärane töö!"

15:33

Pidustused on alanud! Koopa juures töötanud vabatahtlikud jagavad ajakirjanikele naerulsui tasuta õunu. 

15:27

Riiklikul tasandil jõudis asjaosalistele kõige esimesena oma õnnitlused edastada Islandi peaminister Katrin Jakobsdottir.

Edulist päästeoperatsiooni on teiste hulgas kiitnud ka Suurbritannia peaminister Theresa May.

15:03

Thai Navy Seal kinnitab, et päästetud on kõik 13 inimest, kes 24. juuni õhtul Tai koopasse lõksu jäid. Veel on koopas arst ning poisse mitme päeva jooksul toetanud kolm sukeldujat.

14:58

CNN-i väitel on koopast välja toodud ka poiste treener.

14:53

Thai Navy Seals kinnitab: päästetud on kõik 12 poissi! 

14:40

Kohaliku meedia teatel on lisaks üheksandale päästetule haiglasse toimetatud veel kaks poissi, kes täna välja toodi.

14:35

Kohalviibijate sõnul on täna koopast välja toodud lapsed olnud pisut kauem sündmuspaigale rajatud medpunktis. Äsja viidi kopteriga Chiang Rai haglasse üheksas päästetu ehk esimene poiss, kes täna koopast välja toodi. 

14:26

“Täna saavad metssead taas kokku," seisab Thai Navy Sealsi Facebooki lehel lootusrikas sõnum: 

13:54

Tai peaminister Prayut Chan-o-cahu avaldas pressikonverentsil, et poistele anti enne koopast väljumist ärevust maandavat ravimit, kuid kinnitas, et tgeu polnud anesteetikumiga. 

13:30

Väidetavalt on viimati välja toodud poiss kõige pisem, kuid hea tervise juures. 

13:23

Reutersi kinnitusel on koopast nüüdseks välja toodud 11 inimest. 

12:48

Saabus ka ametlik kinnitus, et koopast on praeguse seisuga päästetud 10 poissi. 

12:40
12:39

Reutersi teatel on praeguseks koopast välja toodud 10 inimest. The Guardianil sellekohased kinnitused puuduvad.

11:17

Leiutaja Elon Musk postitas Instagrami video, milles on vaadeldavad koopas valitsevad tingimused. 

Kuigi Muskile öeldi viisakalt ära, et tema ehitatud miniallveelaeva kasutusele ei võeta, kuna see on ebapraktiline, on insener teatanud, et lasi oma seadeldise siiski sündmuspaigale toimetada - juhuks, kui seda peaks tulevikus vaja minema. Miniallveelaev, mille valmistamisel on kasutatud raketiosi, sai nimeks Wild Boar.

 

Just got back from Cave 3

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

10:09

Üks rahvusvahelise päästemeeskonna liikmetest, Ivan Karadzic sõnas, et ta  tunneb aukartust selle ees, kui uskumatult tugevad on koopasse lõksu jäänud poisid. „Ma ei suuda mõista, kui vaprad need väikesed lapsed on,“ rääkis ta ja lisas, et mitte kunagi varem pole lapsed pidanud sellist koopasukeldumist läbi tegema. 

09:47
  • Võimude sõnul loodetakse tänane päästeoperatsioon lõpule viia isegi kiiremini kui eilne missioon, mis kestis ühtekokku 9 tundi.
  • Vaatamata öösel alanud vihmasajule on tingimused koopas jäänud samaks.
  • Päästemeeskond on tutvunud ka Elon Muski miniallveelaevaga, kuid päästeülema sõnul on see nende operatsioonis kahjuks kasutu.
  • Praegustel andmetel viibib koopas endiselt ka jalgpallimeeskonna noorim, 11aastane poiss.
  • Arstide sõnul on neli esimesena päästetud poissi juba näinud ka oma vanemaid – seda küll vaid klaasi tagant. Peatselt saavad oma vanemaid näha ka eile välja toodud lapsed.
  • Päästetute üldist seisundit hinnatakse heaks, kuigi kahel neist on mõningaid probleeme kopsudega. Kuna poisid pidi pea kaks nädalat mööda saatma totaalses pimeduses, peavad kõik kandma päikeseprille.
  • Poistele tehakse erinevaid terviseteste ning neid hoitakse eemal televiisorist, et see ei mõjutaks nende vaimset seisundit.
  • Paraku ei tohi poisid veel süüa Tai rikkalikku toitu ning peavad piirduma lahja pudru, leiva ja vähese šokolaadiga.
  • Kuna päästetud peavad haiglasse jääma veel vähemalt seitsmeks päevaks, ei õnnestu neil siiski sõita jalgpalli MM-ile, kuhu FIFA president neid varasemalt kutsunud oli.  
09:15

Thai Navy Seals avaldas hiljuti Facebookis postituse, milles on kirjas: "Täna on 10. juuli. Päästeoperatsioon kestab kauem kui varasemad." Samuti avaldatakse lootust, et viimaks on võimalust kõigil koos tähistada.

08:28

Päästeoperatsiooni juhtiv Narongsak Osotthanakorn on öelnud, et päästemeeskond vajab täna maksimaalset tuge. „Palun, andke meile aega tööd teha. Tänane missioon on nõudlikum kui eelneval kahel päeval,“ ütles ta. „Võimalik, et peame ootama pikka aega, kuid me loodame, et asi on ootamist väärt... Igaüks, palun saatke meile tuge,“ ütles Osotthanakorn, kelle meeskonnal tuleb täna koopast välja tuua neli last ja üks täiskasvanu.

08:21

Erinevad meediaväljaanded kinnitavad, et 19 sukeldujat on sisenenud koobastikku, et päästeoperatsioon lõpule viia.

18:20

Päästetööd on läbi, millal ja mis viisil päästetakse koopasse jäänud viis inimest, sõltub ilmastikuoludest. Võimude kinnitusel on koopas lõksus poiste ja treeneri tervis rahuldavas seisus, täna päästetud on kõik õnnelikult arstide hoole alla jõudnud.

17:42

Pühapäeval esimestena päästetud poisid olevat väidetavalt esimeseks eineks palunud Tai rahvustoitu Pad Kra Pao'd. Mis roog see on, loe lähemalt Toidutarest: 

http://toidutare.ee/toidust/uudised/1C694/

16:53

Tai merevägi kinnitas ametlikult, et kaheksa poissi on päästetud, neli koos treeneriga jäävad koopasse järgmist päeva ootama.

16:37

Psühholoog selgitas The Guardianile, et poisid peavad saama vanematelt emotsionaalset tuge ning olema vaimse tervise ekspertide jälgimise all. Füüsiliselt võivad nad küll paraneda, ent paratamatult hakkavad mõnd neist vaevama psühholoogilised häired. Poistele on haiglast vabanemise järel tähtis tavapärase rutiini taastamine, kinnitab psühholoog. Mitmed neist võivad päästmise järel kogeda viha- ja nutuhooge, olla klammerduvad. Vanemad peavad neile kinnitama, et need emotsioonid on lubatud ja toetama lapsi neist ülesaamisel.

16:06

Sukeldujad päästsid poisse sisuliselt neid lihtsalt vee alla kaasa vedades. Kuna oli selge, et poisid ei õpi ära profitasemel ujumist ega sukeldumist, oli see päästjate hinnangul parim variant. Hapnikuballooniga varustatud poisid peavad päästmise ajal ise jääma suhteliselt liikumatuks. Enne sukeldumist andsid päästjad neile tugevat rahustit, et nad oleksid paigal ja ei satuks paanikasse.

15:17

Sündmuspaigal viibijate sõnul on päästeoperatsioon tänaseks lõpetatud. Seega jäävad päästmist ootama veel neli poissi ning nende treener.

15:14

BBC teatel toodi koopast välja ka kaheksas poiss.

14:53

Praeguse seisuga on täna koopast välja toodud kolm poissi.

14:50

Telegraph teatab, et koopast on välja toodud ka kuues poiss. Kuigi kinnitust pole, kõneldakse praeguseks juba isegi seistmest päästetud poisist.

14:30

Hetkel on päästmist ootamas seitse poissi ning nende treener.

14:23

Daily Maili andmeil on koopas lõksus olevate poiste lähedastele öeldud, et esmaspäeval üritatakse välja tuua kuus poissi. Varasemalt kinnitas Tai väljaanne, et täna on plaanis päästa vaid neli hädasolijat.

14:08

Tai riigitelevisioon on avaldanud videoklipi, millelt näha, kuidas kiirabi toimetab helikopterisse ilmselt täna päästetud poissi. Hiljem tõusis kopter õhku ning suundus Chiang Rai haigla suunas. 

13:56

CNN-i ajakirjaniku Matt Riversi kinnitusel on viies päästetud poiss toimetatud haiglasse, kus teda ootavad ees neli saatusekaaslast. 

13:24

13:17

Ka Reuters on teatanud, et koopast on välja kantud üks inimene, kuid ametlikku kinnitust pole kuuldus veel saanud.

12:58

CNN-i väitlel on ühe tunnistaja sõnul koopast välja toodud ka viies poiss. 

12:35

Bangkok Posti andmeil kavatsetakse täna koopast välja tuua vaid neli poissi, mis tähendab, et päästmist jäävad ootama veel viis hädasolijat. 

12:28

Tai sotsiaalmeedias on levimas liigutav pilt, mis ütleb, et superkangelased ei kanna keepe, vaid hoopis sukeldumisballoone.

12:18

Järgmised poisid loodetakse koopast välja tuua kõige varem Eesti aja järgi kella 15.30 paiku.

12:10

Päästemeeskond on avaldanud pahameelt osade meediaesindajate aadressil. Nimelt takistavat mõned ajakirjanikud oma käitumisega operatsiooni efektiivsust. Teadaolevalt pahandab päästjaid valeuudiste levitamine ning sisse on häkitud ka valitsuse sideseadmetesse. Lisaks süüdistatakse üht meediakanalit drooni lennutamises, mis segas helikopterite tööd.

12:03

Elon Musk, kes on pakkunud laste päästmiseks oma abi, postitas Twitterisse video, millel on näha seadeldis hädasolijate päästmiseks. Leiutaja on varem öelnud, et niinimetatud allveelaev on piisavalt kerge, et seda saaks vedada kaks sukeldujat ja piisavalt väike, et see mahuks läbi koopa ka kõige kitsamatest osadest. Siiski on ebaselge, kui tõhus leiutis siiski oleks ja kas selle kasutamist kaalutakse. 

11:54

Päästetute nimesid ei avaldata austusest nende perede vastu, kelle lähedased endiselt koopas lõksus on, teatasid ametnikud.

11:50

Osottanakorni kinnitusel on päästeoperatsioonil osalejate arv pühapäevasest suurem.

11:44

Päästeoperatsiooni juhtiva Narongsak Osottanakorni sõnul sisenesid päästjad koopasse kohaliku aja järgi kell 11, Eesti aja järgi kell 6 hommikul.

11:43

CNN-i ajakirjaniku Jo Shelley teatel on koopa juurde sõitnud viis kiirabiautot - esmalt neli, millele järgnes koheselt ka viies.

Four ambulances drive up to Tham Luang cave in #Thailand. A fifth followed shortly after. 8 boys and their football coach are still trapped inside pic.twitter.com/kh07pOdWmp

— Jo Shelley (@joshelleyCNN) July 9, 2018

10:39

Tai mereväeohvitser teatab CNN-le, et koosolekud on lõppenud ning päästetööd laste ning nende treeneri päästmiseks võivad jätkuda.

02:07

Kõige keerulisem koht asub umbes poole tee peal. Koobaste ristumiskohas ("T-junction") asuv avaus on nii väike, et sukeldujad peavad läbipääsemiseks hapnikuballoonid seljast võtma.

00:41

"Seda kirjeldatakse kui sõda vee vastu ja võidujooksu aja vastu," kirjutab CNN. Päästjad tegelevad jätkuvalt varude taastamisega ja ettevalmistustega ülejäänud jalgpallitiimi väljatoomiseks. "Koopas on veel kaheksa poiss ja nende treener. Nad peavad sinna alla jääma veel mõneks tunniks, kui mitte mõneks päevaks, sest seal on tekkinud probleem hapnikuvarude täiendamisega," ütles CNNi reporter Jonathan Miller. Päästetöödeks on vähe aega, sest ilmaprognooside kohaselt hakkab lähipäevil jälle tugevat vihma sadama. 

23:19

Tai meedia teatel oli üks neljast päästetust 14aastane Mongkhol Boonpiam. "Ma kuulsin kõigest tema nime, Mongkhol, ja sellest mulle piisas," sõnas poisi ema. Naine viibis koos teiste lapsevanematega koopa suudmes terve öö. Ta ei jõudnud mõelda, mida pojale esimese asjana öelda. "Lubage mul kõigepealt temaga kohtuda," ütles naine.

19:47

Austraalia ajakirjanik Daniel Sutton kirjeldas, et poisid toimetati koopast välja kanderaamidel. "Nad on nüüd haiglas, mõned toimetati sinna helikopteriga, mõned kiirabiga," säutsus ajakirjanik. Päästetööd jätkuvad pärast varustuse kontrollimist ja hapnikuballoonide täitmist.

18:06

Päästetööde juhi Narongsak Osatanakorni sõnul jätkub päästeoperatsioon kümne kuni 20 tunni pärast, sest nad on ära kasutanud kogu hapniku. Ta ütles, et koopast toodi esimesena välja need, kelle tervislik seisund oli kõige parem.
"Me ei tea täpselt, millal järgmine operatsioon algab. See saab toimuma kümne kuni 20 tunni pärast, kuid kindlasti mitte rohkem kui 20 tunni pärast. Peame arvesse võtma kõiki asjaolusid. Peame hapnikuballoonid tagasi omale kohale toimetama," seletas ta.
Päästeoperatsioonist võttis osa 13 välismaa ja viis tai sukeldujat. Igat poissi saatis pikal ja ohtlikul teekonnal kaks sukeldujat.
BBC andmetel jätkub missioon kohaliku aja järgi kella kaheksa ajal hommikul. Ülejäänud kaheksa poissi ja nende treener asuvad jätkuvalt samas kohas Pattaya ranna lähedal. See viitab ka, et meedias algselt levinud teated kuue poisi pääsemisest polnud õiged.

17:04

Päästejuht Narongsak Osottanakorn kinnitas pressikonverentsil, et 12st poisist on päästetud neli ning nad viidi otse haiglasse. Nende tervislik seisund on hea. Poisid liikusid vee all ühe kilomeetri ja pääsesid välja kohaliku aja järgi kella 17.40 ajal. Järgmine päästeoperatsioon toimub kümne tunni pärast, päästjad vajavad seda aega ettevalmistusteks. 

"Päästeoperatsioon kujunes oodatust edukamaks," sõnas Osatanakorn. Seda, millised poisid täpselt päästeti, ta ei avaldanud.

16:54

Helikopter toimetab kannatanu Chiang Rai haiglasse, mis asub umbes 80 kilomeetri kaugusel koopast. Meedia teatel on ühe poisi seisnud raske.

16:35

Sündmuskohalt on minema sõitnud kolm kiirabi ning mitmed on lahkumas. Pole teada, kas poisid ujusid ise või neile manustati rahustit ja päästjad tõid nad välja.

16:32

USA president Donald Trump teatas ootamatult, et tema valitsus teeb Tai valitsusega tihedat koostööd, et lapsed koopast välja aidata. "Väga vaprad ja andekad inimesed!" säutsus ta.

16:10
Maarit Stepanov

Õhus on väike segadus: kui Reuters edastab teate kuuest päästetud lapsest, on Tai mereväe Twitteris info neljast pääsenud lapsest.

15:55
Maarit Stepanov

Reutersi andmetel on koopast praeguseks väljunud juba kuus poissi.

15:43
Maarit Stepanov

Võimude sõnul on pääsenud veel kaks last ning veel kaks on peagi seda tegemas, vahendab AFP.

15:40
Maarit Stepanov

Nõrgemad enne: Bangkokis baseeruva ajakirjaniku Florian Witulski‏ andmetel otsustas päästeoperatsioonidel osalev australlasest arst, et eelisjärjekorras tuuakse välja nõrgemad lapsed, sest tingimused  koopas pole päevi olnud nii head.

15:33
Maarit Stepanov

Kui kaks poissi on juba teel haiglasse, vaadatakse koopasuu juures üle veel kahte. 

15:27
Maarit Stepanov

Koopas tegutsevate päästjate sõnul on koobastes olev veetase praegu piisavalt madal, et mitmed selles peituvad kambrid on läbitavad jalgsi.

15:24
Maarit Stepanov

Esimesed poisid on kopteriga juba haigla poole teel. 

15:23
Maarit Stepanov

Chiang Rai piirkonna terviseosakonna juht ütles Reutersile: "Kaks poissi on väljas. Nad on praegu koopa lähedal asuvas välihaiglas." Poisid vaadatakse seal koheselt üle.

15:13
Maarit Stepanov

BBC reporterite Twitteripostituste põhjal on koopa juurest lahkunud juba kaks kiirabiautot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee