Maailm

Lisatud kirjeldus tegevusplaanist!

Päästetegevus on alanud: koopas lõksus olevad Tai poisid võivad kõige varem vabaneda õhtuks (31)

Toimetas Maarit Stepanov, 8. juuli 2018 11:59
Päästjad teel koopasse.Foto: AFP/Scanpix
Põhja-Tais Tham Luangi koopasse 23. juunil lõksu jäänud 12 noore jalgpalluri ja nende treeneri päästmiseks alustati pühapäeva hommikul otsest päästetegevust, vahendavad BBC ja The Guardian.

Päästetiimid sisenesid koopasse kohaliku aja järgi kell kümme hommikul. Võimud ennustasid, et kõige varasemalt võib esimene poiss välja pääseda kella üheksa ajal õhtul (ehk meie aja järgi kell viis). Sealsamas pole aga välistatud, et päästeoperatsioon kestab mitu päeva.

Kuidas päästetööd käivad?

Samal teemal

Koobaste ümbrusesse ajakirjanikke ja teisejärgulisi vabatahtlikke enam ei lasta ning seepärast polnud avalikkusele tükk aega selge, kuidas hakatakse päästmist läbi viima. Tai võimud avaldasid lõunal aga täpse plaani, kuidas seda tehakse. Selgub, et sukeldumisest lapsed ei pääse.

Iga poiss saab ette tervet nägu katva sukeldumismaski ning igat last hakkab läbi koopa saatma kaks professionaalset sukeldujat. Kogu pääsemistee on märgistatud köiega, mis juhib neid läbi koopa. See võib osutuda vajalikuks abimeheks, sest keskkond on mudane ning nähtavus kohati nullilähedane.

Kui satutakse kitsamatesse kohtadesse, vabastavad sukeldujad poisi seljast hapnikuballooni ning aitavad lapsel kergemini ja ohutumalt edasi minna. Noori jalgpallureid ei jäeta hetkekski üksi, nagu varasemalt kardetud.

Jõudes sellesse koopaosasse, kus saab kõndida, minnakse edasi jala. 

Sellel Channel NewsAsia poolt tehtud joonisel on näha, milline saab olema poiste teekond läbi koopa. Oranžiga on märgitud nende algne asukoht. Lisaks on välja toodud keerulisemad kohad ning joonised, millised need keskmise täiskasvanud inimesega võrreldes välja näevad.

Lõksus olnud lapsed ja nende treener on jagatud veel omakorda nelja gruppi. Esimeses neist on neli inimest, ülejäänutes kolm. Viimasena kooparägastikust väljuvasse gruppi on määratud ühes kahe lapsega ka laste treener.

Igale pääsenule oma kopter

Koopasuu lähedusse on paigutatud mitmed helikopterid, mis viivad lapsed otsejoones lähimasse, saja kilomeetri kaugusel asuvasse Chiang Rai Prachanukroh haiglasse. The Guardiani andmetel on koptereid nii palju kui koopas lõksus olnud jalgpallitiimi liikmeidki - kokku 13. Lisaks ootab igat pääsenut eraldi meedikute tiim. 

Anonüümne allikas ütles Reutersile, et haiglas ootab lapsi viis erakorralise meditsiini arsti. Lisaks on reageerimisvalmis 30 arsti. Ta lisas, et õhkkond on haiglas väga pinev, sest laste tervislik seisund saab olema üllatus. "Me oleme väga suure pinge all," lisas allikas.

Tai võimude poolt avaldatud selgitus poiste päästmise kohta:

Võtilus aja ja ilmaga

The Guardiani andmetel on päästeoperatsiooni kaasatud 18 sukeldujat, kellest viis kuuluvad Tai mereväe koosseisu. Ülejäänud 13 on appi läinud muudest riikidest.

Arvatakse, et päästeoperatsiooniks on praegu parim aeg, sest veetase on märgatavalt langenud. Sellest hoolimata on olud keerulised: koopa ümbruses sajab tugevat vihma, mis võib peagi täita juba tühjakspumbatud alad ning jätta poisid veel keerulisemasse olukorda.

"See on sõda vee vastu," ütles Chiang Rai provintsi kuberner Narongsak Osottanakorn. 

Vahetult pärast otsese päästetegevuse väljakuulutamist, tegi Tai merevägi sotsiaalmeediasse ka vastavasisulise postituse. Fotol on näha päästjate ühendatud käsi ja selle juures teksti: "Meie, Tai mereväelased, ühes rahvusvaheliste sukeldujatega, oleme valmis tooma jalgpallitiimi koju!"

Artikkel täieneb jooksvalt!

Samal teemal

09.07.2018
Tai päästeoperatsioon: treenerile ja poistele anti kodakondsus
12.06.2018
PÄÄSTJAD: Tai poiste koopast väljatoomine oli algselt räägitust oluliselt riskantsem
09.06.2018
Eestlane Tais: olen ise sellistes koobastes käinud - seal on külm ja rõske, ringi sebivad kämblasuurused ämblikud ja väikeloomad
09.06.2018
Ajakirjanikud: Tai koopa juures on vähemalt seitse kiirabiautot