VALGE SATIIN: Lauri Liiv, Henrik Raave ja Bert Pringi on Eurovisioni lauluvõistluse ainus maskuliinne kooslus.Foto: Marko Mumm (Eesti Päevaleht)
Betty ESTER 1. veebruar 2000 00:00
Laupäeval selgitatakse välja parim eurolugu ning esinejad kasutavad viimast nädalat võistluslaulude viimistlemiseks. “Meil jäi harjutusaega pisut väheseks,” ütleb Henrik Raave eurovõistluse ainsast meeskollektiivist White Satin.

“Üksinda on ikka kõige lihtsam laulda,” leiab endine Rumala Noorkuu solist Henrik Raave. “Duetis peab juba pingutama ja trios laulmine nõuab tugevat eeltööd.”

White Satin sai moodustatud eurolaulu jaoks, varem pole kolm noort meeslauljat - Henrik Raave, Lauri Liiv ja Bert Pringi - avalikkuse ees ühiselt üles astunud.

“Tiimi valis helilooja,” räägib Lauri Liiv. “Me pole Berti ja Henrikuga avalikkuse ees koos laulnud, kuid õpime kõik ühes koolis ja sealt on meil kooslaulmise kogemus olemas.”

Laulu “Church Of Love” autor Sven Lõhmus osaleb Eurovisioni võistlusel juba kolmandat korda. Kahe aasta eest tegi ta loo duetile, kus laulsid Karl Madis ja Mona. Eelmise aasta lauluvõistlusel esitas Lauri Liiv tema kirjutatud laulu “Soolo”. Pala “Church Of Love” kirjutas Sven Lõhmus kahasse venna Suleviga.

Lõhmus ei tahtnud ise lavale tulla

“Laul sündis meil enne kui ansambel,” räägib Sven Lõhmus. “Kuna pala on selline mahe ja rahulik, siis vajasime ka lauljaid, kes ei tegeleks rokkmuusikaga. Ja tegelikult on Eestis raske leida häid meeslauljaid,” põhjendab Sven lauljate valikut uude bändi.

Sven Lõhmus on tuntud poistebändi Black Velvet eestvedajana, kuid oma ansambliga ta Eurovisionile minna ei tahtnud. Lõhmus ei soovinud ise laval viibida, tema jaoks on meeldivam kontrollida asja kulisside tagant. Eurovisioni kulisside-tagusest sai ta sel nädalavahetusel aimu Stockholmis, kui käis Globenis Pet Shop Boysi kontserti kuulamas. “See on tõesti vägev ehitis, seest jätab veel võimsama mulje kui väljast,” hindab Lõhmus hoonet, kuhu Eurovisioni tegijad 13. mail kogunevad.

Ansambli White Satin nimi tuleneb Black Velveti vastandist. Algselt plaaniti Bertile, Laurile ja Henrikule selga panna mustad mungarüüd ning sel juhul oleks vähemalt bändi nimes olnud üks valge motiiv. Lõpptulemusena olid siiski valged nii ansambli nimi kui meeste esinemisrõivad.

Bänd ainult eurolaulu ajaks

Kui mullu lauluvõistluse “Kaks takti ette” raames silma paistnud Bert Pringi jaoks on tegemist esimese Eurovisioni võistlusega, siis Lauri Liiv ja Henrik Raave on eelmistel aastatel juba käe valgeks saanud. Henrik esitas üle-eelmisel aastal koos Rumala Noorkuuga Ivar Musta lugu. “Kui võrrelda neid kahte võistlust, siis minu arust on tänavu tase nõrgem,” sõnab Henrik kriitiliselt. “ETV telepilt oli lauluvõistluse ajal kehv, silma torkas halb operaatoritöö.”

Henriku arvates oli ka laulude tase sel aastal nõrk, ükski polnud piisavalt kõlav. Kolmandat korda eurokarussellil ringleva Lauri Liivi hinnang on optimistlikum. “Iga aasta ütleme, et see võistlus on kõige tugevam,” muigab ta. “Aga seekord on tõesti kõik laulud konkurentsivõimelised, tavaliselt on vaid üks-kaks märkimisväärset.”

“Mina nõustun Alar Kotkase (2 Quick Starti liige) väitega, et Eesti eurovõistluse finaali on raskem pääseda, kui Eurovisioni võita,” lisab Sven Lõhmus.

Pärast Eurovisioni lauluvõistlust pakib White Satin pillid kokku ja kõik asjaosalised naasevad oma projektide juurde. “Sel aastal teen kindlasti Black Velvetiga koostööd edasi,” räägib Lauri Liiv. “Eks paistab, mis siis saab, kui kooli ära lõpetan - lähen võib-olla kuhugi edasi õppima.”

Mõni aeg laulmisest eemal viibinud Henrik Raave kavatseb taas aktiivselt muusikaga tegelema hakata. “Praegu olen juba stuudios käinud, kuid täpsemalt on veel vara rääkida,” jääb ta salapäraseks.