Eesti Ekspress on Assar Pauluse näitel kirjutanud, millised tingimused ootavad vangi kartseris. Muu hulgas saavat vangid seal lugeda ainult usukirjandust. Kas selline kord ei taanda pühakirja eelkõige karistusvahendiks? Kas ühiskond vajab inimesi, kes pärast vanglakaristust ühiskonda naastes tunnevad väga hästi piiblit, ent pole kursis, kes on võimul, kui palju maksab kütus jne?

Avo Üprus, Süüteoennetuse nõukogu liige, Balti kriminaalpreventsiooni instituudi asutaja ja vaimulik: Minu hinnangul tuleks eraldamist kasutada ainult juhul, kui on tegelik oht kellegi elule või tervisele ning on kindlus, et eraldamine seda ohtu vähendab või välistab. Assar Pauluse puhul sellised kaalutlused minu teada puuduvad. 

Pühakirja kättesaadavus on inimõigus, mitte karistus. Mis puutub aga rehabilitatsiooni ja adaptatsiooni, siis eralduse (eksklusiooni) asemel oleks vaja kasutada kaasamist positiivsetesse suhtevõrgustikesse ehk inklusiivset lähenemist. Kuna kinnine vangla on ebaloomulik elukeskkond, siis tuleks enam kasutada avavanglaid. See oleks inimlikum, odavam ja tõhusam.

Loomulikult on enamasti asjakohane ja vajalik ka kehtivate õigusaktide ja sotsiaalsete oskuste õpetamine, aga konkreetsel juhul võiks kõnealune isik minu hinnangul neid teistele kinnipeetavatele õpetada. Sel juhul oleks ta millegi positiivsega hõivatud ja see oleks igati vastuvõetav. Mõistlik on inimese uut elu üles ehitades arvestada tema tugevustega, neid arendades ja üldistes huvides kasutades. Selline vaatenurk, mida julgen asjakohasele ametkonnale igati soovitada, tõstaks nii rahulolu- kui ka tööhõivenäitajaid, suurendaks vanglasisest turvalisust ja vähendaks retsidiivsust.

Jaga artiklit

9 kommentaari

I
Iroonman  /   21:09, 8. juuli 2018
Piibel on mõnus lugemine, see on ka parajalt paks raamat ja lugemist jätkub kauemaks. Oleks mul vaid aega seda raamatut põhjalikumalt lugeda, aga ei ole, eks peab vist ennast kuidagi vanglasse ja seal üksikkongi nihverdama, siis saaks Piiblile pühenduda. Väga huvitav raamat! Muide - ma olen veendunud ateist ja seda just sellepärast, et olen Piiblit üpris üksjagu lugenud. Kui aega saan, siis võtan pigem Piibli lugemiseks kui mõne tobeda järjekordse elulooraamatu. Neid on Eestimaal ridamisi ilmunud, kirjutajad tahavad end vist ajalukku jäädvustada? Kahtlane küll.
F
fyssa  /   19:44, 6. juuli 2018
miks just piibel , miks mitte teisi usu raamatuid ? aga kui ma olen ateist , mis siis ? tuleb mängu hoopis füüsika raamat ???

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis