SÜNDMUSKOHAL: Politseinikud seismas Amesburys maja ees, kust Dawn Sturgess ja  Charlie Rowley  laupäeval haiglasse viidi. Foto: SWNS/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 5. juuli 2018 17:30
Lõuna-Inglismaal viidi laupäeval, 30. juunil Amesburyst oma kodust teineteise järel Salisbury haiglasse Dawn Sturgess (44) ja Charlie Rowley (45). Nende seisund on kriitiline. Wiltshire'i krahvkonna politsei sõnul kinnitas analüüs, et mõlemad on kokku puutunud Venemaal välja arendatud närvimürgiga Novitšok. Sama mürgiga rünnati tänavu 4. märtsil Salisburys Vene endist topeltagenti Sergei Skripali ja tema tütart Juliat. 

Briti võimude teatel pole veel teada, kas need kaks juhtumit on seotud. Värskelt mürgitatud elukaaslaste taustas ei ole leitud midagi, mis võinuks neid muuta teadliku rünnaku sihtmärgiks. 

Amesbury asub Salisburyst kümmekonna kilomeetri kaugusel ning reedel, 29. juunil käisid Dawn Sturgess ja Charlie Rowley Salisburys. BBC julgeolekuanalüütik Gordon Corera peab tõenäoliseks, et Amesbury paar puutus kusagil juhuslikult kokku Skripalide ründamiseks kasutatud mürgiannuse jääkidega. Meedia andmetel tarvitasid Sturgess ja Rowley narkootikume ning nad võisid süstides kasutada leitud vahendeid. 

Keemiarelvaekspert Ralf Trapp ütles, et Novitšok laguneb raskelt ning püsib kasutuskõlblikuna 20 -30 aastat, vahendab YLE Uutiset. Tema arvamus toetab versiooni, et nüüd on tegemist märtsi algul kasutatud mürgi jäänustega. 

Novitšoki leiutamise juures olnud ja praegu Ameerika Ühendriikides elav Vene teadlane Vil Mirzajanov seevastu ei usu, et Sturgess ja Rowley puutusid kokku märtsi algul kasutatud mürgi jääkidega. Ta rõhutas, et Novitšok on väga ebapüsiv mürk ning on võimatu, et see on säilinud kasutuskõlblikuna ligi neli kuud. Mirzajanov on seetõttu veendunud, et Sturgess ja Rowley langesid uue rünnaku ohvriks. 

Teatavasti süüdistasid Briti võimud Skripalide mürgitamises Venemaad. Sealsed võimud on seda eitanud. Nüüd ootavad Briti võimud taas Venemaalt selgitusi. Kremli esindaja jõudis juba öelda, et Venemaa ei ole kummagi mürgitamisjuhtumi taga.