SÜNDMUSKOHAL: Politseinikud seismas Amesburys maja ees, kust Dawn Sturgess ja  Charlie Rowley  laupäeval haiglasse viidi.  (SWNS/Scanpix)

Lõuna-Inglismaal viidi laupäeval, 30. juunil Amesburyst oma kodust teineteise järel Salisbury haiglasse Dawn Sturgess (44) ja Charlie Rowley (45). Nende seisund on kriitiline. Wiltshire'i krahvkonna politsei sõnul kinnitas analüüs, et mõlemad on kokku puutunud Venemaal välja arendatud närvimürgiga Novitšok. Sama mürgiga rünnati tänavu 4. märtsil Salisburys Vene endist topeltagenti Sergei Skripali ja tema tütart Juliat. 

Briti võimude teatel pole veel teada, kas need kaks juhtumit on seotud. Värskelt mürgitatud elukaaslaste taustas ei ole leitud midagi, mis võinuks neid muuta teadliku rünnaku sihtmärgiks. 

Amesbury asub Salisburyst kümmekonna kilomeetri kaugusel ning reedel, 29. juunil käisid Dawn Sturgess ja Charlie Rowley Salisburys. BBC julgeolekuanalüütik Gordon Corera peab tõenäoliseks, et Amesbury paar puutus kusagil juhuslikult kokku Skripalide ründamiseks kasutatud mürgiannuse jääkidega. Meedia andmetel tarvitasid Sturgess ja Rowley narkootikume ning nad võisid süstides kasutada leitud vahendeid. 

Keemiarelvaekspert Ralf Trapp ütles, et Novitšok laguneb raskelt ning püsib kasutuskõlblikuna 20 -30 aastat, vahendab YLE Uutiset. Tema arvamus toetab versiooni, et nüüd on tegemist märtsi algul kasutatud mürgi jäänustega. 

Novitšoki leiutamise juures olnud ja praegu Ameerika Ühendriikides elav Vene teadlane Vil Mirzajanov seevastu ei usu, et Sturgess ja Rowley puutusid kokku märtsi algul kasutatud mürgi jääkidega. Ta rõhutas, et Novitšok on väga ebapüsiv mürk ning on võimatu, et see on säilinud kasutuskõlblikuna ligi neli kuud. Mirzajanov on seetõttu veendunud, et Sturgess ja Rowley langesid uue rünnaku ohvriks. 

Teatavasti süüdistasid Briti võimud Skripalide mürgitamises Venemaad. Sealsed võimud on seda eitanud. Nüüd ootavad Briti võimud taas Venemaalt selgitusi. Kremli esindaja jõudis juba öelda, et Venemaa ei ole kummagi mürgitamisjuhtumi taga. 

Jaga artiklit

17 kommentaari

O
Ohtu   /   17:22, 7. juuli 2018
Paugugaas töötab edukalt vokil. Eurosertifikaat ja pole väntamist tarvis.
T
T.Mets  /   17:16, 7. juuli 2018
Kas selline lihtlabane venelase süüdistus on jälle aluseks uutele sanktsioonidele, milledele meie omad kohe kaasa jooksevad

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis