Maailm

Eurosaadikud hääletasid vastuolulise autoriõiguse seaduse maha (8)

Ohtuleht.ee, 5. juuli 2018 14:02
Europarlamendi saadikud hääletamas. Pilt on illustratiivne.Foto: FREDERICK FLORIN AFP PHOTO/SCANPIX
Neljapäevasel Euroopa Parlamendi istungil lükkasid saadikud tagasi Euroopa Liidu õiguskomisjoni autoriõiguse direktiivi kavandi.

Euroopa Parlamendi täiskogu otsustas täna tagasi lükata õiguskomisjoni vastuolulise direktiivi autoriõiguste kohta digitaalsel turul. Selle tulemusena järgneb Parlamendis teemakohane debatt, mille käigus võetakse direktiivi murekohad luubi alla.

Direktiiv läheb uuesti hääletusele selle aasta septembris.

"Kõik läks nii, nagu mina tahtsin," rõõmustab Tarand.

Eesti europarlamendi saadik Yana Toom jõudis juba oma Facebookis rõõmustada hääletuse üle: "We did it!!! 278:318 in favour if free internet!!!"

Direktiivi poolt hääletas Eesti eurosaadikutest ainsana Tunne-Väldo Kelam. "Isiklikult leian, et kaalul on ajakirjanduse jätkusuutlikkus ning ajakirjandusliku töö kvaliteedi kaitsmine. Kui suured platvormid ei järgi kirjastajate autoriõigusi, võib see lõppeda tuhandetele ajakirjanikele töö kaotamisega," kirjutas Kelam sotsiaalmeedias. 

"Ma ei pane pahaks, parlamendi liikmetele, kes ühe või teise veendumuse põhjal hääletavad ühte või teist pidi, sest nende loogika võis olla niisugune, et parem on liikuda halva mandaadiga läbirääkimiste suunas ja saavutada läbirääkimistes siis mingi parem tulemus, selle asemel, et minna tagasi null punkti," vastas Tarand Õhtulehe küsimusele Kelami otsuse kohta, "mina ise seda kahjuks ei jaga, nii kaua, kuni digiasepresident Ansip esitab meile selliseid punkte, siis nii kaua me ei saa nõrga mandaadiga minna läbirääkimistele.”

Mida direktiivi kõige vastuolulisem, 13. artikkel praegusel kujul vastu võttes tähendaks, selgitab Wikimedia Eesti juhatuse liige Eva Lepik: "Kui ma laadin üles koduvideo, kus laps laulab või taustal kostab muusika, või riputan üles foto, kus on mõni joonistus või tekst, on tõenäosus, et mu omalooming kaob ühegi jäljeta nagu mutiurgu, senisest palju suurem. Ühtlasi annab suuremahuline automaatne filtreerimine hea võimaluse juba nüüdki aktiivselt tegutsevatele autoriõigustrollidele: kui sulle ei meeldi konkurent äris või poliitikas, tee avaldus, et sinu autoriõigust on rikutud, ning läheb hea tükk aega, enne kui ta saab robotile tõestatud, et pole kaamel."

Loe autoriõiguse direktiivi kohta lisaks SIIT.

Samal teemal

16.07.2018
Eesti vikipedistid püüavad luua miljon emakeelset artiklit
04.06.2018
Vikipeedia pandi kinni: kuidas mõjutab autoriõiguse direktiiv internetikasutajat
04.06.2018
Eesti Vikipeedia sulges protesti märgiks enda lehekülje

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee