Maailm

USKUMATU ÕUDUS: poegi sunniti oma emasid vägistama (68)

Toimetas Aadu Hiietamm, 5. juuli 2018 12:36
Massihauast leitud inimkolbad Kasai provintsis.Foto: Reuters/Scanpix
Kannibalism, hukkamised, massivägistamised - need on märksõnad ÜRO ekspertide tiimi raportist, mis kajastab Kesk-Aafrikas Kongo Demokraatlikus Vabariigis toime pandud sõjakuritegusid. 

Kuigi kodusõda kuulutati Kongos juba 14 aastat tagasi ametlikult lõppenuks, ei ole seal püsivat rahu siiani saavutatud. Olukorra muudab keeruliseks etniliste rühmade rohkus, neid elab Kongos üle 200.

Kahe aasta eest Kasai piirkonnas alanud uute veriste kokkupõrgete ajend oli president Joseph Kabila vastu astunud kohaliku juhi Kamuina Nsapu tapmine. Teineteist üritasid  julmustega üle trumbata kaks mässuliste rühmitust. Neist Kamuina Nsapu nime kandev võitleb valitsuse vastu ning Bana Mura loodi ja relvastati valitsusvägede (FARDC)  toetuseks võitluses Kamwina Nsapuga. Vägivald sundis 1,4 miljonit inimest kodusid maha jätma ja põgenema.  

ÜRO saatis eksperdid Kongosse mullu septembris ning äsja tutvustati Genfis nähtust ja kuuldust koostatud 126leheküljelist raportit. Sellest selgub, et sõjakuritegusid on sooritanud nii mässulised kui ka valitsusväed.

Kongo valitsuvägede sõdurid kinnipeetud mehega.  Foto: Reuters/Scanpix

„Üks ohver rääkis mässuliste rühmast, mille liikmed kandsid 2017. aasta mais võidu märgina naiste genitaale, “ seisab raportis. Hävitati terved külad. Noori mehi sunniti oma emasid vägistama. Tunnistajad nägid, kuidas mässulised lõikasid veel elus olnud või ka surnud valitsusvägede sõduritelt liha, mida seejärel keedeti ja söödi. 

„Ühes külas raiusid Kamuina Nsapu mässulised pea maha 186 mehel ja noorukil,“ rääkis raporti tutvustamisel Bacre Waly Ndiaye. Tänaseks on leitud Kongos 86 massihauda, kuid suure tõenäosusega on neid sadu. 

Eesti sõlmis 3. juulil Kongo Demokraatliku Vabariigiga diplomaatilised suhted, vahendab neljapäeval välisministeerium.

Samal teemal

08.07.2017
USKUMATU: Kongos joovad lapssõdurid tapetud ohvrite verd