Eesti uudised

Eesti Vikipeedia sulges protesti märgiks enda lehekülje (10)

Toimetas Silja Ratt, 4. juuli 2018 09:39
Vikipeedia lehel olev tekstFoto: kuvatõmmis: wikipedia.org
Eesti Vikipeedia sulges enda lehekülje, et protestida plaanitava autoriõiguse direktiivi kavandi vastu, mille vastuvõtmine oleks vikipediste sõnul tõsine oht vabale ja avatud internetile. Euroopa parlamendi täiskogu hääletus kavandi üle toimub 5. juulil, seniks jääb suletuks ka Vikipeedia eestikeelne sait.

Vikipeedia lehel seisab, et selle asemel, et nüüdisajastada autoriõigust ja tagada kõigile netikasutajatele infoühiskonnas osalemise võimalus, ähvardab kavandatav direktiiv piirata olemasolevaid vabadusi ja ligipääsu Internetile.

Samal teemal

"Uute barjääride, lisapiirangute ja filtreerimisnõuete sisseseadmine paneb ohtu ka Vikipeedia toimimise. Kui direktiiv kavandatud kujul vastu võetakse, võib muutuda võimatuks uudisteportaalide artiklitele viitamine ning ka nende jagamine sotsiaalmeedias, samuti võivad otsingumootorid kaotada õiguse neid tulemuste hulgas näidata," kirjutatakse Vikipeedias.

Direktiivi kavandi on Eesti vikipedistide sõnul hukka mõistnud 70 arvutiteadlast, sh Interneti HTTP-protokolli looja Tim Berners-Lee, 169 teadlast ja akadeemikut, 145 inimõiguste, pressivabaduse, teadusuuringute ja tehnoloogiaettevõtete organisatsiooni ning ka Wikimedia Foundation, vaba entsüklopeediat edendav mittetulundusühing.

Kavandatud muudatuste probleemidele tähelepanu juhtimiseks on Eesti vikipedistide kogukond otsustanud blokeerida ligipääsu Vikipeediale kuni hääletuse toimumiseni.

"Soovime, et saaksime ka edaspidi pakkuda vaba, avatud ja koostööl põhinevat ning ühemõtteliselt tõendatavat entsüklopeedilist sisu. Seepärast kutsume kõiki Euroopa Parlamendi liikmeid hääletama praeguse direktiivikavandi vastu ning uuesti kaaluma Wikimedia ettepanekuid, alates kavandi artiklite 11 ja 13 kustutamisest kuni panoraamivabaduse üldise kehtestamise ning avaliku omandi seadusliku kaitseni," on pöördumises kirjas.

"Virtuaalne protest algas 4. juuli varahommikul ning lõppeb 5. juulil pärast Euroopa Parlamendi hääletust, millega otsustatakse direktiivikavandi avamine täiendusteks," kirjutas Märt Põder.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee