Poisid tutvustasid end ükshaaval naerulsui, kirjutab BBC.
Noortest mängijatest koosnev jalgpallimeeskond leiti esmaspäeva hilisõhtul ehk üheksa päeva pärast nende lõksu jäämist.
Praeguseks on poisteni toimetatud nii toitu kui ravimeid.
Laste päästmine on aga endiselt muret tekitav. Et sadude hooaeg alles algas, kardetakse, et veetase koobastes võib tõusta veelgi ja ja lapsed ei pääse koju veel nii pea.
Päästemeeskond on arutanud kolme võimalust, kuidas poisid koopast kätte saada:
1. puurida maapinnalt koopasse auk. Hinnanguliselt tuleks puurida 1,6 km sügavusele. See aga eeldab täpsust ja nõuab palju aega. Augu kaudu saaks kasutada õhklifti ehk päästekapslit, millega on ka varem maa seest inimesi päästetud. Näiteks 2010. aastal Tšiilis, kui kaevurid pärast 69 päeva maa-all õhkliftiga üles toodi.
3. oodata kuni veetase langeb. See võib aega võtta kuid. Vahepeal varustatakse lõksusolijaid vajaliku toidu, joogi ja ravimitega. Kui peaks tekkima vajadus, on päästjad valmis ka hapnikuballoone koopasse viima.
Kõige tähtsam on sälilitada lootus
Tarmo Terep Päästeametist käis kolmapäeva hommikul Vikerraadio hommikuprogrammis poiste olukorrast rääkimas. Terep tõdes, et tegu on väga spetsiifilise olukorraga.
"See kõrgendatud riskikeskkond, kus nad töötama peavad, seab päästjatele palju tõsiseid nõudmisi. See, kuidas need inimesed sealt ära päästa õnnestub, pole praegu üldse teada," märkis ta.
Kuigi Eesti seisukohast tundub see uskumatu, pole võimatu, et poisid peavad kuid koopas veetma, enne kui veetase langeb ja nad välja saavad. Terepi sõnul pole nende päästmine lihtne, kuna nad asuvad koobastikus umbes 2,5 km sees ja sealt kellegi väljatoomiseks on vaja erioskusi. Lisaks peavad päästetavad ka ise päästmise ajal suuta adekvaatselt käituda.
"Probleem on ka selles, et vihmaperiood on käimas ja vesi tõuseb. Päästjad pumpavad sealt vett välja, et neil ruumi vähemaks ei jääks. Kui vesi tõuseb, tuleb nad ikkagi kiiremini välja tuua kui nelja kuuga," nentis Terep.
Ta avaldas lootus, et ehk jagub poistel vaimutugevust, sest kindlasti on pimedas väikeses ruumis olemine neile mõju avaldanud.
"Leidmine oli neile kindlasti kergendus," tõdeb Terep. "Perede jaoks võib see ka väga raske olla."
Kuna koopas on soe ja nüüd on poisteni jõudnud ka meditsiiniline abi ja toit, ongi Terepi sõnul kõige olulisem see, et nad vaimselt vastu peaksid.
Terep toonitas, et välismaale reisile minnes ja näiteks taolisi koopaid külastades tuleks olla väga ettevaatlik. Koopasse minemine on lihtne, aga olulisem on see, kuidas sealt pärast välja saab.
38 KOMMENTAARI