Foto: Martin Ahven
Lea Danilson-Järg 3. juuli 2018 15:02
Äsja ilmunud statistikablogi sissekanne toob välja igati õiged faktid sündide arvu ja sünnitusea tõusu kohta Eestis. Küll aga on jäetud esitamata andmete mõistmiseks vajalik kontekst, mistõttu jõutakse täiesti väärate järeldusteni, kirjutab MTÜ Eesti Sündimusuuringud juhataja Lea Danilson-Järg. 

Esimene laps sünnib perre tõepoolest üha hiljem. Siiski on asjatu väita, et varasem sünnitamine võiks suurendada rahvaarvu. Tegu on selgelt ebarealistliku ootusega, arvestades, et sünnitusiga kasvab kõikjal arenenud riikides. Sama hästi võiks öelda, et kui meil oleks piisavalt pikk redel, siis võiks ronida kuu peale.

Arvestades, et tänapäeval õpivad inimesed kauem ja sooline lõhe kõrghariduses on kaldunud meeste poolelt naiste poole, oleks ebaloogiline oodata esmasünnitusea langemist või isegi püsimist tänasel tasemel. Nagu uuemad analüüsid näitavad, pole esimese lapse mõni aasta hilisemaks nihkumist mõtet karta. Hiljutisest uurimusest selgus, et kõrgharidusega paaridel on keskmiselt kõige rohkem lapsi - nad saavad lapsed hiljem, aga samas väiksemate vahedega ning jõuavad sagedamini ka kolmanda ning järgnevate lasteni.*

Teiste Euroopa riikide kogemus näitab, et Eesti naiste esmasünnitusiga on kaugel sellest piirist, kus see võib sündimust ja seeläbi rahvaarvu negatiivselt mõjutada. On ainult tervitatav, et Eesti naised saavad üha haritumaks, isegi kui nad sünnitavad seetõttu veidi hiljem. Küll aga tuleks tähelepanu pöörata sellele, et sooline hariduslõhe liiga suureks ei rebeneks ja meie peredel oleks head võimalused enam kui kahelapseliseks kasvada.

_______________________

* Allikas: Nitsche, N., Matysiak, A., Van Bavel, J. et al. Partners’ Educational Pairings and Fertility Across Europe. Demography (2018). https://doi.org/10.1007/s13524-018-0681-8

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

mul on 4. juuli 2018 03:31
oma teooria migratsiooni tingimuses inimesed ei taha lapsi ja kui migratsiooni pole siis pole rahvaarv ka probleem
Kolme poja ema. 3. juuli 2018 19:19
Kes noorelt alustab paari lapsega, see tahab 10-15 aasta pärast veel üht (ehk ka kaht) beebit. Kes 35-lt alustab, 10-15 aastat hiljem enam ei sünnita. 20-ne jõuab ka füüsilise hoopis rohkem.
K 3. juuli 2018 19:22
Ei taha ühtegi õnneks.
Marju 20. juuli 2018 20:23
Alustasin 35-selt ja sain kolm last. Mul mitu tuttavat alustanud enam-vähem samas vanuses (nemad 32selt) ja saanud kolm last.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS