Maailm

USA põhiseadus kirjaoskust ei taga (2)

Toimetas Erko Olumets, 3. juuli 2018 11:36
Kodutu magab suletud Detroidi kooli terrassil.Foto: REBECCA COOK, REUTERS/SCANPIX
Eelmisel reedel lõppes Detroitis õpilaste pikaaegne kohtuasi, kus õpilased kaebasid, et neid on haridusest ilma jäetud.

Detroiti õpilastele tuli appi avalike huvide eest seisev advokaadibüroo, kes väitis, et Michigani haridusametnikud on tõkestanud laste ligipääsu igasugusele haridusele, vahendab Metro Times.

Hagejad püüdsid kohtuasjas näidata, millineväärtegude tohuvabohu linna koolides valitseb. Klassiruumid on ülerahvastatud, õpikuid ega õppematerjale pole, töötajad on harimata, katused lekivad, aknad on katki, ringi jooksevad närilised ja joogivesi on rikutud.

Mõnikord kui õpilastel polnud õpetajaid või juhendajaid, paluti neil lihtsalt koguneda klassidesse ja vaadata videoid. Kohtuasjas mainitakse ka ühte kaheksanda klassi õpilast, kes õpetas kuu aega seitsmendas ja kaheksanda klassis matemaatikat, kuna ühtegi õpetajat ei leitud.

Õpilased kirjeldasid sellist õpetamist "viska neile raamat ja looda, et nad õpivad midagi" meetodina, ainuke erinevus seisnes selles, et polnud ühtegi raamatut, mida visata. Hageja koolis, kus kõik õpilased on alamklassi peredest, ei suutnud 99 protsenti õpilastest õppides saavutada osariigi nõutud norme.

Möödunud aastal kui Michigan kohtuasja tagasilükkamist alustas, väitis osariik, et USA põhiseaduse 14. lisandus ei maini kirjaoskust.

Eelmisel nädalal nõustus selle väitega ka USA ringkonnakohtunik Stephen Murphy III. "Kirjaoskus on tähtis," märkis kohtunik, "aga lugemise ja kirjutamise õpetamine õpilastele ei ole põhiõigus. Osariik peab tagama ainult selle, et koolid töötavad."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee