Eesti uudised

Astronoom Mario Mars: „Inimene peab oma suurimaks vaenlaseks teist inimest, aga oht võib tulla hoopis kosmosest.“ (57)

Katrin Helend-Aaviku, 1. juuli 2018, 14:33
Astronoom Mario Mars.Foto: Katrin Helen-Aaviku

Eestis esimest korda peetud asteroidipäeval rõhutati, et asteroidide varajane avastamine ja plaan, kuidas inimesi ja kogu inimkonda kaitsta, kui üks neist purustavatest tähekildudest peaks Maale kukkuma, on äärmiselt oluline. Korduvalt kõlas ka mõte, et kõike hävitava katastroofi korral on inimkonna ainukeseks pääseteeks põgeneda Marsile.

„Dinosaurused ei näinud asteroidi tulemas, aga mis on meie vabandus?“ kõlab Tallinna Tähetorni kinosaalis peetud stand-up konverentsil lause, mis viitab 66 miljonit aastat tagasi juhtunud katastroofile, kui Maale kukkus suur asteroid ja hävitas lisaks dinosaurustele veel paljud liigid.Kas ja kuidas tajuvad 21. sajandil elavad inimesed sarnast ohtu? Osa ei tea sellest midagi, osa peab seda ulmeks, osa mõtleb sel teemal kaasa ja vast kõige väiksem osa valutab võimaliku ohu pärast südant. Eestis esimest korda peetud asteroidipäevale tuli kokku paarkümmend inimest. Enamjaolt need, kes südant valutavad ja kaasa soovivad mõelda.

Ülemaailmselt korraldatakse 30. juunil asteroidipäeva juba kolmandat aastat. 1908. aastal samal kuupäeval kukkus Ida-Siberis asuvasse Tunguusi taigasse meteoriit. Asteroidipäeva eemärk on tuua teema inimestele lähemale ja külvata rohkem teadlikkust ka nende hulgas, kel seni ei ole oma maiste tegemiste kõrval olnud mahti ega tahtmist end kosmosemuredega kurssi viia. Sel päeval sai igas maailmanurgas vaadata internetis kaks ööpäeva kestvat otseülekannet, kus võtsid sõna kosmoseteadlased, astronoomid, astronaudid ja ka tuntud muusikud Peter Gabriel ja Sarah Brightman ja ansambel Queeni kitarristina tuntud Brian May, kes on muuseas ka astrofüüsik.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

7. juuli 2018, 00:01
Tunguusi katastroof: kas 110 aastat tagasi plahvatas Siberi taigas meteoriit, komeet või miski kolmas?
3. juuli 2018, 12:39
JAHT TAEVALAOTUSES: kuidas Briti salateenistus üritas 50 aastat ufosid püüda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee