Jarrod Ramos keeldus politseiga rääkimastFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 29. juuni 2018 20:25
Tulistaja Jarrod Ramos, kes neljapäeval Annapolises ajalehetoimetuses viis inimest tappis, on ajalehe vastu juba aastaid viha pidanud. Kui teda 2012. aastal jälitamises kahtlustati, kirjutas The Capital Gazette Ramosest loo. Jälitajale omane käitumine võttis uue pöörde ja Ramos leidis uue sihtmärgi: ajaleht ja selle töötajad. Politsei aga leidis, et mehe ähvardused ei ole piisavalt tõsised ning ajaleht ei julgenud maniakaalset sõimajat kohtusse kaevata, kartuses, et siis viib Ramos oma ähvardused täide.

Ramos sisenes neljapäeval büroohoonesse, kus ajalehe toimetus asub ja tulistas puruks toimetuse ukse. Seejärel tappis ta viis inimest ja haavas tõsiselt veel mitut. Politsei oli kohal vaid mõne minutiga. Ramos peitis end ühe laua alla, kust politsei ta välja tiris. Politseiga keeldub ta rääkimast, enese tuvastamise raskendamiseks ei olnud tal taskus ühtki isikuttõendavat dokumenti, samuti oli ta oma sõrmeotsi vigastanud nii, et temalt sõrmejälgi võtta ei saaks.

Kuid tegelikult polnud tema tuvastamiseks palju vajagi. 38aastane Ramos on tema rünnaku ohvriks langenud Capital Gazette'ile juba vana tuttav, kes on aastaid ajalehe vastu viha pidanud. Gazette'i endine peatoimetaja Tom Marquart ütles ABC Newsile, et esimest korda ristusid ajalehe teed mehega 2012. aastal, kui üks artikkel mainis Ramost seoses ühe ahistava jälitamise juhtumiga. „Meie kohtureporter kirjutas kaasusest, kus [Ramos] oli ühes jälitamisjuhtumis kahtlusalune. Ja ta oli, ta oli sellega üsna rahulolematu, õieti lõi ta veebilehe, mis võimaldas tal sõimata ja ennast välja elada minu, reporteri ja lehe enda peal,“ selgitas Marquart. „Siis kaebas ta meid laimu eest kohtusse.“ 

Kohtutee vältas aastaid, hoolimata sellest, et Gazette mõisteti õigeks. „Ta esindas kohtus iseennast,“ räägib Marquart. „Ta kasutas meie kohtusüsteemi ära, et hoida seda kaasust veel pikka aega elus. Selle aja vältel jõudis ta kohtusse kaevata küll advokaate, kohtunikke, õieti igaüht, kes teda ärritas või kes temaga ei nõustunud.“

Ramos tekitas ajakirjanikes mitte ainult tülpimust tema lakkamatu kohtutee tõttu, vaid ka muret ohutuse pärast. „Selle aja jooksul jätkas ta oma Facebooki lehel räuskamist, kuni me ausalt tundsime juba, et oleme füüsilises mõttes ohus,“ kirjeldab Marquart. „Me siis arutasime asja oma juristidega, et mida me saaks ette võtta, politseiga rääkisime ka. Tegelikult, ühe kommentaariga seoses võtsimegi otse politseiga ühendust, ühes kommentaaris soovis ta otsesõnu minu surma. Politsei uuris asja.“ Võimude sõnul ei olnud kurjades kommentaarides piisavalt alust Ramose suhtes midagi peale hakata.

Kõik Ramose apellatsioonivõimalused olid 2014. aastaks otsas. Leht otsustas, et võttes arvesse Ramose eneseväljendust ja järelejätmatust oli targem ta lihtsalt rahule jätta ja teda ähvarduste eest kohtusse mitte kaevata. Samuti oli otsuse taga hirm, et mees võib ähvardused suurest vihast äkki täide viia...

Capital Gazette'i esikülg reedel, 29. juunil Foto: AFP/Scanpix

Neljapäeval hukkus viis lehe töötajat: 65aastane eriväljaannete koostaja Wendi Winters, 59aastane kolumnist ja toimetaja Robert Hiaasen, 61aastane esikülje toimetaja Gerald Fischman, 56aastane ajakirjanik John McNamara ja 34aastane reklaamiosakonna assistent Rebecca Smith.

Capital Gazette jätkas hoolimata tulistamisest tööd. Hoonest evakueeritud ajakirjanikud toetasid läpakaid vastu suuri kaste või kirjutas n-ö põlve otsast. Reedene leht ilmumata ei jäänud. Reporter Chase Cook kirjutas neljapäeva õhtul Twitters: „Seda ma võin teile öelda, et homme avaldame me selle kuramuse lehenumbri!“ Uudis tulistamisest koos järelhüüetega viiele hukkunud töötajale oli reedel lehe esikaanel. 

Ellujääjad vandusid, et ei lase vägivallateol takistada nende tööd ja Annapolise elanike informeerimist päevakajalistest sündmustest.

Ajakirjanikud töötasid edasi ka pärast evakueerimist Foto: AFP/Scanpix