Meedikud tõstavad The Lifeline'ilt maha väikest last Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 28. juuni 2018 18:11
Saksa päästelaev, mille pardal on üle 200 Vahemerelt päästetud põgenikku, maabus Maltal Valletta sadamas, kirjutab NPR. Malta oli laeva vastuvõtmisega nõus pärast esialgset keeldumist, kuid kavatseb laeva meeskonna suhtes juurdluse algatada.

Kolmapäeval lubas Malta valitsus nädal aega Vahemerel sihitult hulpinud laeva The Lifeline Valletta sadamasse. Saksa heategevusorganisatsioonile kuuluval alusel on lisaks meeskonnale 234 merelt päästetud põgenikku.

Malta valitsus teatas aga, et laeva kaptenit ootab ees uurimine, süüdistuste kohaselt oleks kapten pidanud Liibüa ranniku lähedal kummipaatides hulpinud põgenikud üle andma Liibüa võimudele. Kaptenit kritiseeris ka prantsuse president Emmanuel Macron, kelle sõnul käitus kapten reeglitevastaselt.

Ka Saksamaa valitsus pole rahul. Siseminister Horst Seehofer ütles Deutsche Wellele, et on äärmisel juhul nõus mõned laeval olnud põgenikest oma riiki lubama, kuid vaid juhul, kui Mission Lifeline Vahemerel tegutsemise lõpetab. „Selline käitumine ei tohi harjumuseks kujuneda,“ sõnas Seehofer. Organisatsiooni Mission Lifeline esindaja sõnul aga üritavad Euroopa riikide valitsused nendesuguste heategevusorganisatsioonide tegevust kriminaliseerida.

The Lifeline ei ole esimene omasugune laev, mida keegi vastu võtta ei tahtnud. Eelmisel nädalal nõustus Hispaania vastu võtma päästelaeva Aquarius, mille pardal oli üle 600 põgeniku. Nii Malta kui Itaalia olid Aquariusele ära öelnud, väites samuti, et tegelikult oleks laev pidanud päästetud Liibüasse transportima.