Poola peaminister allkirjastas parlamendiistungi järel Iisraeli-Poola ühisavalduseFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. juuni 2018 21:25
Poola parlament kiitis kolmapäeval heaks seadusemuudatuse, mille kohaselt ei saa enam kriminaalkorras karistada neid, kes seostavad Poolat ja poolakaid inimsusevastaste kuritegudega II Maailmasõja ajal.

Poolakate jaoks on holokaust alati olnud õrn teema. Suur osa poolakaid, kelle seisukohta toetab ka võimupartei Seadus ja Õiglus, teevad väga rõhutatult vahet Natsi-Saksamaa kuritegudel Poola pinnal ning poolakate endi osaluses, mida nad sageli ei soovi tunnistada. Poola oli II Maailmasõjas ise ohver, leiavad paljud kodanikud, ning nii getode, koonduslaagrite, vangistuste kui mõrvade eest vastutab vaid Natsi-Saksamaa. Selle aasta algul võttis Poola parlament vastu seaduse, mis karistab neid, kes Poolat natsikuritegudega seostavad.

Seaduse kriitikud aga tõid välja selle, et nii on keeruline rääkida või ka ajalooliselt uurida neid poolakaid, kes olid kollaborandid või kes siiski teadaolevalt võtsid aktiivselt ja tahtlikult osa inimsusevastaste tegude toimepanemises. Eriti rahulolematud olid seadusega USA ja Iisrael.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ei kurda. Ta on pisut retoorika kurssi muutnud ning selgitas parlamendi ees, et seaduse eesmärk oligi pigem diskussiooni tekitamine. Seega ei näe ta kriminaalkaristuse eemaldamises olulist kaotust, kuna trahvimise ja kohtusse kaebamise võimalused jäävad endiselt alles.

„Kirjastaja Ühendriikides või Saksamaal ehk mõtleb nüüd natuke, enne kui avaldab artikli, kus kasutatakse väljendeid nagu „Poola SS”, „Poola gestapo” või „Poola koonduslaagrid””, sõnas peaminister.