Seisukoht

Seisukoht | Kes on Balti tiiger? (2)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 26. juuni 2018 19:01
Eestlased on oma majanduslikest edusammudest rääkides ikka patsutanud Lätile õlale ja viidanud leedukate veerandi võrra väiksemale palgale. Ometi näitavad äsja Euroopa Liidu statistikaameti avaldatud andmed, et Eestis olid tarbijakulutused inimese kohta mullu tunduvalt väiksemad kui Leedus. Erinevus pole pelgalt kosmeetiline.

Tarbimiskulutused Eestis olid 72% ELi keskmisest ning Leedul 88%. Kui meie müttame mudaliigas, siis meie suurem vend on tõusnud Euroopa keskmike sekka.

Üks põhjus võib olla, et suur hulk meie inimesi teenib juba piisavalt palju, et midagi ka kõrvale panna. Kui kogutakse kinnisvara jaoks, siis jäetakse väiksemad ostud tegemata. Samas, pikemat aega leedukatest suurema palgaga eestlased on oma ostud ehk juba ära teinud.

Leedukate hoogsamale teenuste ja kaupade tarbimisele võib otsida eri põhjendusi, kuid üks neist võib olla, et kui inimene kulutab oma raha näiteks arstiabile, siis pole tal tarbimiskarussellile enam asja. Oma osa mängib kindlasti ka Eesti ühiskonna ülisuur kihistumine. Kui suurel osal elanikkonnast jääb palk 500–600 euro kanti, siis ei saa mingist ostujõust rääkida.

Äsja avaldatud uuringust selgus, et Leedu on Eestist möödunud ka riikide nimekirjas, kuhu soovitakse tööle minna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee