Serveriruum, kus kõvaketas üles ütles ning kogu e-kataloogi ESTER kukutas, asub Tartu Ülikooli. Pilt on illustratiivne. (Mati Hiis)

Alates pühapäevast on raamatukogude ühine e-kataloog ESTER veebis kättesaamatu. „Serveris oli tehniline tõrge ja üks kõvaketas ütles üles. Nüüd tuleb viimasest turvakoopiast [andmed] taastada,“ selgitas probleemi põhjust Eesti raamatukoguvõrgu konsortsium arendusjuht Riin Olonen. „Viimane koopia on nädalavahetusest, nii et andmeid kaduma ei lähe.“

Juttu puudutab Tartu ülikoolis asuvat* serveriruumi, kus üks kõvaketas alt vedas ning kogu e-süsteemi kukutas. Oloneni sõnul vastab Tartus asuv serveriruum igati tehnilistele tingimustele ega ole kuidagi mõjutatav ilmastiku poolt. Seetõttu on praegu selgusetu, mis ikkagi kõvakettaga serveriruumis juhtus. „Meie eesmärk praegu on võimalikult kiiresti saada süsteem tagasi tööle ning siis juba analüüsime juhtunut oma koostööpartneritega edasi, et, kuidas see ketas oli üles ehitatud ja miks kogu süsteem ühe ketta pärast maha kukkus.“

Süsteemiga liitunud raamatukogudele tähendab see seda, et raamatute laenutusi ja nende tagastusi vormistatakse veebikeskkonna asemel uuesti paberi ja pliitsiga. „Oleneb raamatukogust, kes teeb seda paberi peal, kes mingisuguses asenduskeskkonnas, mis võimaldab hiljem kõik andmed kanda tagasi [esmasesse ESTER] süsteemi,“ täpsustas Olonen. Igaks juhuks soovitab ta inimestel üle vaadata ka need asjad, mida nad ESTERis pühapäeval tegid.

Tallinna keskraamatukogu teenindusdirektor Triinu Seppam-Saar üles, et e-kataloogi tõttu on kannatanud eelkõige teenindus, mis on aeglasemaks muutunud. „Kuna praegu ei saa e-kataloogist vaadata, kas raamat on raamatukogus kohal või on välja laenutatud, või kas üldse on see teos raamatukogus olemas, tuleb töötajatel ise minna riiuli juurde vaatama,“ rääkis Seppam-Saar. „Kuna lugejad ei saa ise E-kataloogist infot otsida, pöörduvad nad rohkem abi saamiseks raamatukoguhoidjate poole.“

Tartu linnaraamatukogus on olukord hullem, kuna ESTERi põhjustatud probleemide tõttu on külastajatele avatud ainult lugemissaalid ja internetiklassid, ehk raamatuid laenutada ja tähtaegu pikendada ei saa. Ühtlasi soovitab raamatukogu teoste tagastamist edasi lükata. Tähtaegade ületamise eest raamatukogu viivist ei võeta.

Olonen lisas, et konsortsium kindlasti analüüsib tekkinud olukorda, et seda tulevikus ei korduks või saaks süsteemi kiiremini töökorda.

Aprilli keskpaigas põles Tallinna Kristiine linnaosas maa-ameti serveriruum, mille tõttu ei töötanud paljud keskkonnaministeeriumi valitsemisala e-teenused. Ruumi ja seadmete parandus läks toona maksma 450 000 eurot.

* - artiklis oli algselt ekslikult kirjutatud, et serveriruum asub Tartu ülikooli raamatukogus.

Jaga artiklit

15 kommentaari

V
Veebivaatleja  /   11:54, 28. juuni 2018
Kas lehtedes enam korrektoreid ei töötagi?
"Tähtaegade ületamise eest raamatukogu viivist ei võeta."
"Juttu puudutab Tartu ülikoolis asuvat* serveriruumi, kus üks kõvaketas alt vedas ning kogu e-süsteemi kukutas."
U
U3  /   09:09, 27. juuni 2018
URRAM on palju parem, seda arendab siiski kultuuriministeerium ja ei ole kunagi maas!

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis