Eesti uudised

Suurem osa eestlastest on valmis töötama välismaal

Eesti ei ole välistalentide silmis atraktiivsemaks muutunud (3)

Toimetas Maarit Stepanov, 26. juuni 2018, 09:05
Töö arvutiga. Foto on illustratiivne. Stanislav Moshkov
Rahvusvahelisest uuringust, milles osales 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st erinevast riigist, selgus, et maailma talendid soovivad enim töötada USAs. Eesti ei ole oma edetabelikohta nelja aastaga parandanud.

Värskest Decoding Global Talent 2018 uuringust selgus, et riik kuhu töötajad üle maailma enim sooviksid tööle minna, on Ameerika Ühendriigid. Eurooplased valisid ihaldusväärseimaks sihtriigiks Saksamaa, mis möödus rahvusvahelises pingereas Suurbritanniast. Lisaks selgus, et soov töötada välismaal on üldjoontes vähenenud ning et maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis on Leedu möödunud Eestist.

Automatiseerimisest ja tehnoloogia arengust tulenevalt on ametikohad muutumas ning kasvamas vajadus digitaalsete oskuste järele. Lisaks avaldavad tööturule survet demograafilised muutused. Suur osa tööealisest elanikkonnast on tööturult väljumas, kuid noorematel generatsioonidel puuduvad vanemate põlvkondade teadmised ja kogemused. Samuti ei ole noored nõus mitmeid traditsioonilisi töid üle võtma – nende ootused tööturule on lihtsalt liiga erinevad.

Taolistest väljakutsetest tulenevalt on olulisem kui kunagi varem, et nii tööandjad kui ka poliitikud pööraksid tähelepanu sellele, kus ja kuidas töötajad tööd teha sooviksid, missugune töö neile huvi pakub ja kuidas töötajates vajalikke oskuseid arendada. The Boston Consulting Group ja maailma suurimaid tööportaale ühendav liit The Network, kuhu kuulub ka tööportaal CVKeskus.ee, ühendasid jõud ja korraldasid koostöös maailma suurima tööturu liikuvuse uuringu. Oma panuse vastuste näol andis 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st riigist.

CVKeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärti sõnul on tööandjad üle maailma raskustes sobivate töötajate leidmisega. "Probleem on süvenemas, mis muudab olukorra tööturul veelgi pingelisemaks. Mida aeg edasi, seda tähtsamaks muutub riigi atraktiivsus kvalifitseeritud tööjõu ligitõmbamisel," lisas ta.

Soov töötada välismaal on vähenenud

Karmim migratsiooni- ja majanduspoliitika Ameerika Ühendriikides, Brexit Suurbritannias ja pagulaskriis Euroopas on avaldamas mõju ka tööjõu liikuvusele. 57% töötajatest on endiselt nõus võtma vastu töökoha välismaal, kuid nelja aasta taguse uuringuga võrreldes on see number seitsme protsendi võrra kahanenud.

Samas ei ole töö füüsiline asukoht mitmetes sektorites enam niivõrd oluline, mis võib olla ka üheks põhjuseks, miks inimesed on vähem avatud liikuma tööle välismaale. Tehnoloogia areng võimaldab töötada ka mujalt ja seepärast ei ole hea ning kõrgelt tasustatud töökoha haaramiseks enam vajalik füüsiliselt teise riiki kolida.

Riikide võrdluses on aga valmisolek välisriiki tööle minna mitmes kohas ka kasvanud: enam kui 90% India ja 70% Brasiilia töötajatest oleksid valmis haarama töö välismaal. Lisaks on kasvanud valmisolek töötada välismaa Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides. Kummaski on poliitikas toimunud lähiajal suured muutused.

IT-valdkonna spetsialistide seas on valmisolek välisriigis töötada keskmisest kõrgem.

Suur osa eestlastest on valmis töötama välismaal

Eesti kõrgharitud töötajatest on välismaal valmis töötama 76%. See arv on vaid nelja protsendi võrra väiksem kui viimatises uuringus. Nooremast generatsioonist on välismaal valmis töötama 69%.

"Seepärast tuleb nii Eesti tööandjatel kui ka poliitikakujundajatel lisaks välistalentide meelitamisele samaaegselt näha vaeva ka sellega, et talendikaid töötajaid Eestis hoida," ütles Henry Auväärt. "Kõige enam pakuvad Eesti inimestele sihtkohtadena huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada."

Leedu on möödunud Eestist maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis

Maailma ihaldusväärseimaks sihtriigiks valisid töötajad taaskord Ameerika Ühendriigid. Teise koha rahvusvahelises edetabelis võttis Suurbritannialt üle tänavu Saksamaa, mis on ihaldusväärseim sihtriik eurooplastele. Kolmandaks ihaldusväärseks riigiks, kuhu töötajad sooviksid tööle minna, valiti tänavu Kanada. Esikolmikule järgnesid Austraalia (4. koht), Suurbritannia (5. koht), Hispaania (6. koht), Prantsusmaa (7. koht), Šveits (8. koht), Itaalia (9. koht) ja Jaapan (10. koht).

Eesti hoiab maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis endiselt 68. kohta, nii nagu ka 2014. aastal. Meie põhjanaaber Soome on talentide silmis aga enam kui kolm korda ihaldusväärsem, hoides 21. positsiooni. Lõunanaaber Läti on ihaldusväärsete sihtriikide edetabelis tublisti kerkinud, haarates tänavu 72 positsiooni (2014. aastal oli Läti edetabelis 89. kohal). Veelgi üllatavam on, et Leedu on Eestist möödunud, haarates 67. koha (2014. aastal oli Leedu edetabelis 83. kohal).

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee