Janek Mäggi teel RuhnuFoto: Janek Mäggi / Facebook
Annika Erg 23. juuni 2018 13:04
Ruhnu ettevõtja Ruth Keskpaik väljendas sotsiaalmeediasse postitatud avalikus kirjas nördimust: nimelt olevat Ruhnu ja mandri vahel halb laevaühenduse. Viimane piisk karikasse oli 22. juunil, kui saarele teel olnud rahvas loksus kuus tundi laevas, mis ei jõudnudki kohale. Samas lendas riigihalduse minister Janek Mäggi Ruhnu helikopteriga. 

Runö telliti spetsiaalselt Ruhnu liini teenindamiseks. Esimesed rikked ilmnesid juba esimesel reisil, mis tehti 1. mail, märgib Ruth Keskpaik. Tema sõnul oli laev enne seda terve talve kuivdokis Nasval. Väidetavalt remonditi seda umbes 30 000 euro eest. 22. juunil kell 18 alustas Runö sõitu Ruhnu poole. „Tagasi koju tulid omad, Ruhnu jaanitulele aga ruhnlaste sõbrad, sugulased ja külalised. Poodi tuli kaup ja saabuma pidi post. Ilm oli tuuline ja laine oli päris korralik,“ kirjutas Keskpaik Facebooki postituses. „Laev sai sõita umbes kolm tundi ja 15 minutit. Suurem osa rahvast oksendas ja kannatas merehaiguse käes. Ning siis selgus, et laeva mootoris on rike ning see keeras otsa ümber ja läks tagasi Pärnusse!“ Keskpaik palub Eesti vabariigi otsustajatele ja vastutajatele läkitatud avalikus kirjas selgitada, kuidas on võimalik, et äsja remonditud laev ei vasta meresõidutingimustele. Samuti seda, mida oleks pidanud tegema vintsutatud reisijad, kes jõudsid öösel Pärnusse.

„Palun selgitage laeval kuus tundi oksendanud lastele, miks nad peavad öösel Pärnus ööbimiskohta otsima?“ seisab kirjas. „Palun leidke lahendus järjest võimatumaks muutuvale olukorrale. Me ei ela ju ometigi enam 19. sajandil? Saarel elamine on privileeg, enamasti on inimesed siin sitked ja kannatlikud. Tänulikud selle keskkonna ja eluviisi eest, õnnelikud ja rahulikud. Aga kusagil on ikkagi piir.“

Mäggi sattus helikopterile juhuslikult

Mäggi selgitas Õhtulehele, et ta on väikesaare laevaliikluse probleemiga hästi kursis, Ruhnu vallavanem ja vallavolikogu esimees informeerisid teda sellest väga põhjalikult.

"Meie sattusime sinna helikopteriga ainult sellel põhjusel, et samal ajal oli politsei- ja piirivalveameti patrullreid ja nad võtsid meid lihtsalt kaasa. See oli põhjus, miks me sinna helikopteriga läksime. Me oleks Ruhnu tahtnud igal juhul minna," kinnitas Mäggi. Mäggi märkis, et õhutranspordiga säästeti isegi raha, sest muidu oleks PPA helikopter lennanud saarele tühjade kohtadega.

Kui kopterit poleks läinud, oleks minister laevaga sõitnud? "Ma arvan küll, jah. Või mõne teise transpordivahendiga," ütles Mäggi.

Mäggi rõhutas, et ta on Ruhnu muredega kursis ja ta on veendunud, et laevaühendust on kindlasti vaja parandada.

"Kogu selle problemaatikaga viisin ennast ise ka põhjalikumalt kurssi. Loomulikult, rahandusministeerium ei korralda seal laevaliiklust, laevaliiklus ei ole otseselt üldse minu haldusalas. Aga regionaalpoliitilises mõttes ta on muidugi väga tähtis. Meil oli kaasas ka asekantsler Kaia Sarnet, kes kogu selle regionaalpoliitika kujundamisega tegeleb," seletas Mägi.

Kaugel ja vähe elanikke

Mäggi rääkis, et Ruhnu probleemide juureks on asjaolud, et saar asub Mandri-Eestist väga-väga kaugel ja seal elab vähe inimesi.

"Esiteks asub Ruhnu väga kaugel, Pärnust on sinna rohkem maad kui Helsingi ja Tallinna vahel. Teiseks on seal lähedal väga sügav ja tormine meri. Sel päeval, kui meie olime, oli seal eriti kõva torm," kirjeldas Mäggi.

"Saarel elab ka väga vähe inimesi, aastaringselt umbes 60. Hingekirjas on umbes 160 inimest, kelles mõned sisse kirjutatud ja veel nö suveruhnlased. Väga raske on täiesti ideaalset ühendust tagada. Talvel lendavad seal seetõttu lennukid. Põhjus on ka selles, et reisijaid on väga vähe. See on väga väike mass, mistõttu see kulu on üüratult suur. Loomulikult kõik see käib dotatsiooniga," nentis Mäggi.

Mäggi rõhutas, et loomulikult riik soovib, et kõigil Eesti olulistel väikesaartel, eriti neil, kus on pikaajaliselt asustus olnud, asustus ka jätkub.

"See on julgeolekupoliitiliselt tähtis, see on väga-väga oluline. Lahendused ei ole siin lihtsad. Riik on minu arvates selle nimel kogu aeg palju vaeva näinud, et seda seal ja ka teistel saartel parendada. Ideaalilähedast lahendust on päris raske leida, sest ikkagi ootus on suurem kui meie ühine riigi rahakott võimaldab. Eks see kõik tuleb millegi arvelt, riigi eelarve on ju piiratud," nentis ta.

Riigieelarvest jääb vajaka

Mäggi on maakondades palju ringi sõitnud, teinud viide maakonda ametliku visiidi ja käinud lisaks veel mitmes, kaasa arvatud Kihnus ja Ruhnus.

"Mis ma muidugi näen, on see, et Eesti riigieelarve peaks olema oluliselt suurem, kui ta täna on. Selleks meil ühiselt riigi ja rahvana meil jõudu ja raha ei ole. Mõistan seda muret väga hästi. Ma kindlasti suhtlen teiste valitsuse liikmetega sel teemal. Jüri Ratas läheb ka Ruhnu visiidile juulis. Väikesaarte eluolu arendada ja tagada seal normaalne elu on kindlasti prioriteet," seletas Mäggi.

Mäggi usub, et rikkiste laevade probleemi lahendamisega tegeldakse kogu aeg. "Riigis on hästi suur probleem see, et me peame alati valima selle kõige säästlikuma lahenduse, mis iseenesest on õige. Teisest küljest, alati see säästlik ei pruugi olla kõige töökindlam ja mugavam," märkis minister.