Euroliidu lipp Akropolise eesFoto: EPA/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. juuni 2018 17:26
Kreeka abiprogramm lõpeb selle aasta augustist ära, kuna riigi vaikne majanduskasv annab lootust, et Kreeka saab edaspidi ise hakkama. Päris omapead Hellast siiski ei jäeta ja ühtki senti võlakoormast ei vähendata.

Euroala rahandusministrid kinnitasid reede esimestel tundidel Luxembourgis Kreeka programmi viimase ülevaatuse ja edasised võlaleevenduse meetmed. „Tänase kokkuleppega kinnitasime, et Kreeka suudab augustis programmi lõpetada ja sellest väljuda ning kõigi eelduste kohaselt ise hakkama saada. Kreekat ei jäeta siiski omapead. Riik saab programmi viimase toetusmaksega kaasa nii puhvri, et oma kohustuste täitmisega toime tulla, kui ka hulgaliselt juhiseid ja soovitusi reformide ja ümberkorraldustega jätkamiseks,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste. Pärast programmi lõppu jätkab Euroopa Komisjon Kreeka majanduse käekäigu ja võetud kohustuste täitmise jälgimist.

Majanduskasv Kreekas on taastunud, mis annab Tõniste sõnul lootust eeldada, et seda õnnestub hoida vähemalt 2% tasemel. „Eelarve on nii struktuurses kui ka nominaalses ülejäägis ning saavutatud on üle 4% primaarülejääk ning praegu tundub, et eesmärk hoida seda lähiaastail 3,5% või kõrgemal, on täiesti teostatav,“ andis minister Tõniste Kreekale majanduse seisundile positiivse hinnangu.

Kokku lepitud võlaleevenduse meetodid garanteerivad loodetavasti, et koorem Kreekale üle jõu ei käiks. „Võlaleevendusmeetmetega muudetakse laenude tagasimakse ja intresside maksetähtaegu, ühtegi Kreekale antud laenu maha ei kirjutata,“ lisas rahandusminister.

 Ehkki Kreeka majandus on stabiliseerunud, on riigil endiselt keeruline leida raha, et kogunenud laene tagasi maksta. BBC vahendab, et Kreeka rahandusminister Efkleídis Tsakalótos on siiski rahul. Tema sõnul tähendab praegune samm Kreeka kriisi lõppu ning on ajalooline hetk.

Euroopa majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (ECOFIN) esitas rahandusministritele ka soovitused, mille ministrid heaks kiitsid. Nõukogu Eestile tehtud soovituste seas on hoiatus valitsussektori kuludel silma peal hoida, tõhustada sotsiaalkaitsesüsteemi, eriti eakate ja puuetega inimeste osas ning rakendada meetmeid vähendamaks soolist palgalõhet.