PUNANE VAIP JA ROHELISED TUNKED: Tartu tervitas kuue riigi presidente.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 22. juuni 2018 14:32
„Täna on meiega koos 55 miljonit inimest kõigist neist maadest, kelle riigipead meie linna külastavad,“ juhatab Tartu linnapea Urmas Klaas reedel umbes mõnesaja pealise inimhulga ees sisse presidentide tervitustseremoonia Tartu Raekoja platsil, kus lehvivad hüvas tuules Läti, Leedu, Poola, Gruusia, Islandi ja Soome lipud.

„Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva puhul on meile külla tulnud meie head sõbrad, kellega jagame ühiseid väärtusi. Nendegi ajaloos oli sajand tagasi samuti väga oluline ajajärk,“ sõnab president Kaljulaid oma tervituskõnes, kus ta kõikide külaliste riigid seob ühte või teistpidi Tartu ülikooliga ning saab lõpetuseks öelda: „Tartu ja ülikool seovad meid kõiki sümboolselt ühte.“

President Kersti Kaljulaid ja Georgi-Rene Maksimovski kätlevad ja poseerivad punasel vaibal piltnikele viie presidendiga. Abikaasadega on Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva pidustustele saabunud Poola president Andrzej Duda, Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson ja Gruusia president Giorgi Margvelašvili ning Soome president Sauli Niinistö ja Läti president Raimonds Vējonis tulid üksinda. Puudu on Leedu president Dalia Grybauskaitė, kes jõuab Tartusse alles õhtuks.

Kogu protseduuri saadab Tartu raeplatsil hoogne puhkpillimuusika, orkester Popsid on ka presidente tervitades jäänud iseendaks ning pole loobunud oma tavapärastest rohelistest tunkedest.

Eestisse saabunud kuue riigi presidendid osalevad reede hilisõhtul üliõpilaste laulu- ja tantsupeo avatseremoonial Tartu südalinnas, laupäeval on kõrged külalised Tallinnas võidupüha paraadil.

Hulgivisiidi raames kohtub Eesti president eraldi kõikide külalistega, neljapäeval olid tal Tallinnas vestlused Gruusia ja Islandi presidendiga, reede hommikul Tartus Poola presidendiga.