Maailm

HEA VÕI HIRMUS? Geenitest võib hakata määrama laste tulevikku (9)

Piret Pappel, 22. juuni 2018 00:01
GEENIUS VÕI MITTE? Ameerika geneetiku ettepanek kavandada laste haridusteed geenitesti alusel tekitab vastakaid arvamusi. DNA põhjal andekatelt lastelt võiks vanemad hakata liiga palju nõudma, kehvem tulemus tooks kaasa suure pettumuse.Foto: Vida Press

On inimesed valmis selleks, et mõnikümmend eurot maksev geenitest võiks ennustada tõenäosust, kas võsukesel on lootust katsetel eliitkooli sisse saada, või kõlab see pigem nagu Aldous Huxley „Hea uue ilma“ ainetel kirjutatud õudusjutt? Tuntud käitumisgeneetiku Robert Plomini arvates ootab just seda tüüpi testide levik inimkonda peagi ees.

Selles, et intelligentsust määravad nii keskkond kui ka geenid, on teadlased üsna üksmeelsed. Nüüd on käitumisgeneetika superstaar, ameeriklane Robert Plomin, välja käinud idee hakata testima lapsi ja tegema DNA-uuringu põhjal järeldusi nende IQ kohta.

Plominit on loetud 20. sajandi tsiteerituimate psühholoogide hulka. Ta töötab praegu põhikohaga Londonis King'si kolledžis ja juhib suurt uuringut, mille käigus jälgitakse pikka aega 13 000 Briti kaksikupaari ning uuritakse nende haridusteed ja intelligentsierinevusi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

25.05.2018
Pikad inimesed kipuvad olema targemad
12.03.2018
Geenitesti tegemine – nii lihtne ja kui palju uusi teadmisi oma tervisest!
10.04.2017
SÜLJETEST ütleb, mida süüa tohin?
29.03.2017
Kuidas uuritakse paksuse GEENI?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee