Eesti uudised

Seitse presidenti hakkab vaatama tulemängu Emajõe kohal 

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 21. juuni 2018 10:48
Tartusse tuleb teiste hulgas Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson, kes täna kohtus Kadriorus Eesti president Kersti Kaljulaidiga Foto: Stanislav Moshkov
Kuigi Tartut on riigijuhid varemgi külastanud, pole kunagi ülikoolilinna korraga nii palju presidente jõudnud kui reedel.

Teadupärast osalevad reedesel Baltimaade üliõpilaste laulu- ja tantsufestivali Gaudeamus avatseremoonial seitse riigipead: Eesti president Kersti Kaljulaid, Gruusia president Giorgi Margvelašvili, Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson, Leedu president Dalia Grybauskaitė, Läti president Raimonds Vējonis, Poola president Andrzej Duda ja Soome president Sauli Niinistö.

Samal teemal

Kõigil tartlastelgi on hea võimalus nii auväärset seltskonda tervitada, sest kell 12.45 algab Tartu raekoja ees riigipeade tervitustseremoonia. Seejärel külastavad presidendid Tartu ülikooli, Ahhaa teaduskeskust ja Eesti Rahva Muuseumi.

Nii arvukas ja kõrge seltskond Gaudeamuse avamisel on seletatav asjaoluga, et riigipead on kutsutud just tudengifestivali ajaks Eesti 100. aastapäeva puhul külla. „Laulmine ja tantsimine on oluline osa iga riigi identiteedist ja et ka üliõpilaslaulupidude traditsioon sündis just Eestis, siis sai küllakutse just selleks ajastatud,“ märkis president Kersti Kaljulaid mais, kui presidendi kantselei teatas kuue riigipea Eestisse tulekust. Samas ütles Kaljulaid, et külla on kutsutud nende riikide juhid, kes mõistavad, mida tähendab loota ja tegutseda selle nimel, et saaksime lõpuks õiguse ise oma saatust määrata.

Õhtu kulminatsiooniks osalevad presidendid kell 23 Vabaduse puiesteel, Emajõe kallastel, Kaarsillal ja Emajõe peal toimuval Gaudeamuse avatseremoonial. Tasuta avapeol tulevad Tõnu Kaljuste dirigeerimisel ettekandele palad Carl Orffi kantaadist „Carmina Burana“. Korraldajad lubavad, et kasutatakse ulatuslikku lavalist vaatemängu tantsude, kostüümide, akrobaatide, dekoratsioonide ning valgus-, vee- ja püroefektidega. „Tulega mängime läbi kogu etenduse. Tuli sümboliseerib nii hävimist kui ka uuestisündi ning me jutustame oma lugu kasutades suuri uhkeid tuleskulptuure ja ilutulestikku,“ rääkis avaetenduse lavastaja Mart Koldits.

Gaudeamuse kommunikatsioonijuht Meelika Hirmo on Linnalehele öelnud, et mõistagi kaasnevad kõrgete riigipeade osalemisega suuremad turvanõuded ning muudatused parkimis- ja liikluskorralduses. „Samas on presidendid väljendanud soovi olla osa publikust. Presidentidele ehitame küll eraldi ala, kust nad saavad etendust kenasti jälgida, kuid mingeid suurejoonelisi nõudmisi delegatsioonid meile esitanud ei ole,“ lisas Hirmo.

Samal teemal

22.06.2018
FOTOD | Kogunevad: kuue riigi presidendid saabuvad Tartusse
21.06.2018
TARTLANE NURISEB: rahvalik president võtab toidu kõrgetele külalistele Tallinnast kaasa
21.06.2018
GALERII | Läks lahti! Tudengite laulu- ja tantsupeo Gaudeamuse esimesed proovid